
Podmínky užívání
Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie
Do října 2016 jste vlastní bydlení mohli financovat zcela prostřednictvím úvěrů. Tomu je však dnes konec. Nejenže skončily tzv. 100% hypotéky, ale banky také přísněji posuzují finanční situaci klienta.
S námi jej získáte
jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu
34 799 179 685 Kč
Garantujte si bezplatně výhodný úrok |
|
-
|
|
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně |
|
-
|
|
-
|
Od 1.4.2017 lze získat hypotéku na max. 90 % zástavní hodnoty nemovitosti, přičemž banky mají omezenější možnosti poskytování hypoték na částku vyšší než 80 % zástavní hodnoty nemovitosti. Zatím lze povinnost vlastních prostředků „obcházet“ tím, že rozdíl mezi výší hypotéky a kupní cenou nemovitosti získáte skrz úvěr ze stavebního spoření či spotřebitelský úvěr, i tomu však pravděpodobně bude konec.
Kdo tak nebude mít našetřeno alespoň 10 %, ideálně 20 % kupní ceny nemovitosti, může mít se získáním hypotéky vážné potíže.
Od 1.12.2016 legislativa nutí banky hlouběji zkoumat finanční situaci klienta. Pokud hypoteční banka poskytne úvěr žadateli, který jen nebude schopen v průběhu prvních tří let splatnosti splácet, hrozí bance, že bude muset žadateli vyplatit zpět veškeré zaplacené úroky a poplatky! Plusové body můžete u bank získat nejen vysokými a stabilními příjmy, ale také pohotovostní finanční rezervou, kterou máte uloženu „stranou“.
Provize realitní kanceláři (zpravidla 4 % - 8 % z ceny nemovitosti), daň z převodu nemovitostí (4 % z ceny nemovitosti), poplatky na katastru, poplatek za odhad ceny nemovitosti (3 000 Kč – 4 500 Kč), poplatek za schválení hypotéky (0 Kč – 25 000 Kč), to vše (a nejen to) jsou náklady spojené s koupí nemovitosti a získáním hypotečního úvěru. Ano, tyto prostředky můžete zahrnout do hypotéky, než však hypotéku získáte, a následně si vynaložené peníze vezmete zpět, je třeba výše uvedené výdaje zaplatit z vlastní kapsy.
Současná situace zdá se nahrává do karet stavebním spořitelnám. Ano, ale pouze zčásti. Pokud uvažujete o koupi nemovitosti v horizontu do 6 let, nemá stavební spoření smysl. V případě výpovědi smlouvy o stavebním spoření do 6 let od jejího vzniku ztrácíte nárok na státní podporu. Stavební spoření navíc není příliš likvidní produkt. Výpovědní lhůta stavebního spoření činí až 3 měsíce. Vy pravděpodobně budete potřebovat peníze na zálohu realitní kanceláři, poplatky spojené s vyřízením hypotéky apod. dříve, než za 3 měsíce. Pokud jde o úvěrovou část stavebního spoření, jak již bylo zmíněno výše, Česká národní banka se vážně zabývá myšlenkou, že bude regulovat možnost částečného financování koupě nemovitosti z hypotéky a částečně z úvěru ze stavebního spoření.
Peníze na případnou koupi nemovitosti byste měli rozložit mezi vysoce likvidní a méně likvidní prostředky. Např. prostředky na výdaje spojené s koupí nemovitosti a získáním úvěru byste měli mít na likvidním produktu (případně za tímto účelem můžete použít pohotovostní finanční rezervu). Prostředky na postupné umořování hypotéky je pak vhodné vložit do produktů s vyšším zhodnocením, kdy tyto produkty mají doporučený horizont trvání smlouvy 3 – 10 let a výpovědní lhůtu až 3 měsíce.