3 kroky, které je vhodné splnit před tím, než se budete moci pustit do rizikových investic

18.02.2016 | E-consultant | E-Consultant
Koho by nelákaly nabídky 7% - 15% zhodnocení? Ovšem, čím vyšší je potenciální výnos, tím více má daná investice „ale“ a tím méně je „jistá“. Pokud nechcete na finančních trzích patřit mezi „plankton“, na kterém si smlsnou finanční žraloci, je třeba se obrnit trpělivostí…
investovani_03_noviny_a_graf.jpg

  1. 1. Máte splaceny „nedobré“ úvěry

Dát raději peníze do investic slibující „nejistý“ výnos okolo 7 %, nebo raději splatit spotřebitelský úvěr s „jistým“ RPSN kolem 15 %? Bohužel, řada lidí se žene za vidinou nejistého zisku v době, kdy mají u nohy kouli v podobě drahého spotřebitelského úvěru. Dokud nemáte splaceny všechny „špatné“ úvěry, nemá smysl zabývat se rizikovými investicemi

  1. 2. Máte dostatečnou finanční rezervu

Rizikové investice jsou běh na dlouhou trať. Počítejte s tím, že peníze můžete zhodnocovat 5 – 7 let s tím, že v případě dřívějšího prodeje nelze vyloučit to, že budete realizovat ztrátu. Rizikové investice nabízí potenciál vysokého výnosu právě z důvodu toho, že jsou rizikové a dlouhodobé.

Neinvestujte peníze, které chcete použít na nákup letošní dovolené (ať už letní či zimní). I s ohledem na aktuální „křehkost“ ekonomického růstu ve světě by se totiž mohlo stát, že Jadran či Rudé moře budete muset vyměnit za Lipno či Sázavu.

  1. 3. Jste psychicky odolní

  2. Stává se to velmi zřídka, ale hodnota Vašich investic se může přes noc „smrsknout“ o 5 % - 15 %. Co pak? Zkušení investoři ví, že kapitálové trhy přesouvají peníze od nedočkavých k trpělivým (toto motto hlásá desítky let jeden z nejúspěšnějších investorů – Warren Buffett). Pokud se nedokážete dívat na to, jak kolísá hodnota Vašich prostředků, raději místo rizikových investic zvolte konzervativnější produkty (garantované podílové fondy, podílové fondy investující do „bezpečných“ státních dluhopisů apod.)