4 věci o hypotéce na rodinný dům, které je dobré znát v roce 2016

Chcete v roce 2016 požádat o hypotéku na rodinný dům? Připravili jsme pro Vás 4 body, které je vhodné vzít v potaz před samotnou žádostí o úvěr. Pokud se těmito body budete řídit, zůstanou Vám v peněžence peníze navíc, se kterými jste již nepočítali…

02E77831.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

 

1.      Banky si stanovují vlastní cenu nemovitosti

Hypotéku získáte (až na pár výjimek platných pro bonitní klientelu) na maximálně 100 % nemovitosti, kterou bance dáváte do zástavy. Vždy platí, že těchto 100 % je počítáno z ceny, kterou určí banka. Za tímto účelem je nutné, zpravidla na náklady žadatele o hypotéku, zhotovit odhad zástavní ceny nemovitosti, kterou ovlivňují:

  • lokalita (zde smluvní znalci banky vychází z cen, za které se v okolí prodávají nemovitosti podobného typu)
  • případná omezení typu: věcné břemeno, zástavní právo stavební spořitelny apod.

 

Ve výjimečných případech může být zástavní hodnota nemovitosti určená bankou nižší, než je cena, za kterou nemovitost kupujete (toto by pro Vás měl být důvod zamyslet se nad tím, jestli cena, kterou chcete za nemovitost zaplatit, není přemrštěná).

 

2.      Nemovitost musíte mít pojištěnou

Všechny banky poskytující hypotéky v České republice vyžadují pojištění nemovitosti s vinkulací plnění ve prospěch banky (tj. v případě pojistné události nejsou peníze z pojištění vypláceny Vám, ale bance). Jednotlivé banky přitom mají jiné požadavky na částku, na kterou musí být nemovitosti pojištěna (někdy to může být až trojnásobek ceny nemovitosti). Pojištění nemovitosti tak může hypoteční úvěr prodražit o stovky korun měsíčně (u hypoték tedy neporovnávejte pouze úrokové sazby, ale i další náklady spojené s hypotékou).

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Financujte své bydlení s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

3.      Na rekonstrukci je dobré půjčit si hned

Banky umí financovat i případy, kdy žadatel potřebuje peníze na koupi rodinného domu i jeho následnou rekonstrukci Platí přitom, že peníze z hypotéky musí mít žadatel vyčerpány nejpozději do 2 let od podpisu smlouvy o hypotečním úvěru, tj. máte až 2 roky na to abyste rekonstrukci dokončili.  Pokud tedy „výhledově“ plánujete zhodnocení kupovaného rodinného domu, raději své plány přehodnoťte a nemovitost rekonstruujte nyní. Toto řešení má hned několik výhod:

  • i na rekonstrukci si půjčíte za velmi nízký úrok (nebudete si muset brát drahé spotřebitelské úvěry)
  • i u této části úvěru si zaplacené úroky můžete odečíst od základu daně (na rozdíl právě od spotřebitelského úvěru)
  • téměř jistě získáte všechny potřebné finance (banky umí počítat s tzv. budoucí zástavní hodnotou, tj. hodnotou po dokončení rekonstrukce. Maximální výše hypotéky je pak odvozená právě od této „budoucí“ hodnoty). U spotřebitelského úvěru s vysokým úrokem a krátkou splatností byste mohli narazit na to, že pro banku nemáte dostatečnou bonitu.

4.      Do hypotéky můžete zahrnout i poplatky spojené s pořízením nemovitosti

Obvykle se jedná o odměnu realitnímu makléři, rezervační zálohu, v případě rekonstrukce pak projektovou dokumentaci, odměna architektovi apod. Jestliže máte od těchto poplatků dokumenty, můžete je zahrnout do celkové ceny nemovitosti (u jednotlivých bank se liší doba, za kterou je možné tyto prostředky proplatit zpětně, standardem je 12 měsíců – 36 měsíců).

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce