Abú Zabí, ráj nepokoji netknutý

V uplynulé době se pozornost světa soustředila na nepokoje na Středním Východě a v severní Africe. Tyto situace jsou velmi úzkostné, přinášejí ztráty na životech, a mohou změnit mezinárodní rozpoložení. Chtěl bych však obrátit pozornost na jednu z mála oblastí regionu, které se tato krize vyhnula, na Abu Zabí.

img245.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Abu Zabí je hlavním městem Spojených arabských emirátů (UAE), federace sedmi emirátů včetně Dubaje. Ekonomika Spojených arabských emirátů je v porovnání s malou rozlohou těchto zemí, která navíc čítá cca 5 milionů obyvatel (z toho 1,6 milionu připadne na Abu Zabí), poměrně velkou.

Hrubý domácí produkt na obyvatele Spojených arabských emirátů činí více než 40 000 USD, v případě Abu Zabí je toto číslo ještě větší. Zásluhu na tom mají pohádkové příjmy z prodeje ropy a zemního plynu. Každý den Abu Zabí vyprodukuje více než 2 miliony barelů ropy a jeho ropné rezervy jsou odhadovány na zhruba 98 miliard barelů, což je činí 6. největšími zásobami ropy na světě.

S přihlédnutím k tomu se jeví jako zajímavé, že ropou živená ekonomika se ubírá směrem ke zlepšení své energetické a environmentální politiky. Zayed Bin Sultan Al Nahyan kdysi řekl: „Budoucí generace budou žít v naprosto odlišném světě, než je ten jaký známe dnes. Je velmi důležité připravit sebe a naše děti na život v tomto světě.“

Masdar City, Spojené arabské emiráty
Masdar City je moderní město zaměřeno na obnovitelné zdroje energie. Příkladem může být i podzemní a zcela automatizovaná síť komunikací pro elektromobily, které fungují jako automatické taxi.

Město budoucnosti

Jedním ze způsobů zavádění nové energetické koncepce je výstavba úsporného města Masdar City, města s inovativním designem chránícím jej proti vlivům okolní pouště. Většina komerčních i výrobních prostor města se specializuje na k životnímu prostředí šetrné produkty.

Automobily jsou ve městě zakázány. Silně podporovaným způsobem dopravy je tu pak hromadná doprava. Masdar má za cíl udržovat bezuhlíkovou a zdroji neplýtvající politiku, po energetické stránce bude spoléhat na obnovitelné zdroje, jakými jsou vítr, sluneční svit, geotermální síly a vodík. Docela nezvyklý postoj v zemi, kde jsou mnohem dostupnější řekněme tradičnější formy energie.

Městská univerzita, Masdar Institute of Science and Technology (MIST) je partnerskou univerzitou světoznámé Massachusetts Institute of Technology (MIT), upřímně se tedy těším na pozorování budoucího technologického vývoje. Bylo pro mne vskutku inspirujícím zážitkem vidět kupředu směřující mentalitu Abu Zabí právě za demonstrace Masdar City. Není se tedy čemu divit, že toto město posloužilo v květnu tohoto roku jako hostitelské místo pro 33. zasedání Mezinárodního výboru pro klimatické změny.

 

TIP Investujte do podílových fondů s vítězem testu finančních poradců, sjednejte si nezávaznou a beplatnou konzultaci

 

Turisti jako budocí náhrada za ropu

Dalším způsobem, jakým se vláda snaží snížit závislost na ropě je rozvoj turistického ruchu. Vláda již za účelem rozvoje kulturní scény utratila obrovské množství peněz. Například výstavba nově budované části Saadiyat Island probíhá v kooperaci s hlavními světovými muzei, jakými jsou například newyorský Guggeinhem a francouzský Louvre. Najati byli nejvyhlášenější světoví architekti jako Jean Nouvel, Norman Fostera, Zah Hadida, Frank Gehry a Japonec Tadao Ando. Po svém zhotovení se Saadiyat Island a jeho muzejní kolekce může stát pravým magnetem na turisty.

Abu Zabí však nemusí čekat na dokončení Saadiyat Island, již nyní disponuje velkolepými budovami, jako například mešitou Sheikh Zayed Gradn, místem odpočinku šejka, jehož jméno mešita nese, které láká jak poutníky tak turisty. Podle mého názoru se jedná o jednu z nejkrásnějších budov na světě, křišťálové lustry z Rakouska, mramor z Itálie, Řecka a Číny, intenzivně modrou a červenou barvou zářící kaligrafie z Turecka, kopule pokrytá 24. karátovým zlatem a obrovská podlaha, na níž je rozprostřen ručně tkaný koberec z Iránu (největší dílo svého druhu na světě).

Dalším lákadlem na turisty je automobilová dráha, která slouží rovněž závodům Formule 1, tematický park tu má pak stáj Ferrari. Ten byl otevřen v listopadu roku 2010, a rozprostírá se na rozloze 2,2 milionu čtverečných stop, což z něj dělá největší indoorový zábavní park na světě, který se rovněž honosí největším znakem společnosti Ferrari jaký byl kdy vytvořen. Navštívit zde můžete různé výstavy a vystoupení, filmové studio a galerii modelů, stejně tak je zde detailně zmapována historie společnosti Ferrari.

Jak tak odlétám, uvědomuji si, že Abu Zabí s celým svým nerostným bohatstvím je zároveň pionýrem co se iniciativy v oblasti ochrany životního prostředí a turismu týče. V rámci emirátů jsme samozřejmě našly i příležitosti k investicím, lákavé jsou především obory jako doprava, bankovnictví a stavebnictví. Vývoj této země budu s radostí pozorovat i nadále.

© Copyright 2011 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Frangklin Templeton Investments z blogu Marka Mobia.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz