Akciové fondy se zaměřením na telekomunikace – v portfoliích vládnou USA

Dnes jsme pro Vás připravili informace o tom, v jakých koutech světa, do jakých společností a s jakým úspěchem investují akciové podílové fondy se zaměřením na akcie telekomunikačních společností. Z nabídky dostupných podílových fondů jsme přitom vybrali ty, kteří jsou zaměřeny POUZE na odvětví telekomunikace, tj. vyloučili jsme fondy se zaměřením „technologie a komunikace“. Filtrem nám prošly 3 podílové fondy…
02I73516.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Jsou jimi KBC Equity Fund Telecom, NN (L) Telecom a Parvest Equity World Telecom. Byť tyto fondy pochází od jiných investičních společností a byť odvětví telekomunikace nabízí obrovské množství investičních příležitostí, investiční portfolia těchto produktů se příliš neliší, tedy alespoň při pohledu na 5 nejvíce zastoupených regionů a společností v portfoliu, však posuďte sami…

 

Regionální struktura portfolií podílových fondů se zaměřením na akcie telekomunikačních společností

Název fondu

Země

KBC Equity Fund Telecom

USA

Japonsko

Velká Británie

Čína

Francie

29,97%

15,40%

12,21%

9,25%

5,21%

NN (L) Telecom

USA

Japonsko

Velká Británie

Francie

Německo

25,46%

16,20%

12,30%

6,35%

5,16%

Parvest Equity World Telecom

USA

Velká Británie

Japonsko

Německo

Francie

31,69%

11,76%

9,76%

7,07%

7,04%

 

V portfoliích těchto fondů vládnou akcie z regionů, kde mají svá sídla telekomunikační giganti, jako Verizon Communications, AT & T, Vodafone či France Telecom. Pouze v jednom podílovém fondu (KBC Equity Fund Telecom) se mezi zeměmi s největším zastoupením v portfoliu nachází rozvíjející se země – Čína, zbytek podílových fondů si na úrovni zemí s největším zastoupením v portfoliu „vystačí“ s rozvinutými zeměmi.

 

Přehled společností s největším zastoupením v portfoliích fondů se zaměřením na akcie telekomunikačních společností

KBC Equity Fund Telecom

Společnost

Podíl v portfoliu

Verizon Communications INC

9,92%

AT& T INC

9,72%

China Mobile LTD

6,85%

Softbank Group Corp

4,86%

NN (L) Telecom (CZK)

Společnost

Podíl v portfoliu

Vodafone Group

8%

Kddi Corp

6,67%

AT & T  INC

6,21%

Nippon Telegraph & Telecome

5,68%

Parvest Equity World Telecom (EUR)

Společnost

Podíl v portfoliu

AT & T  INC

7,60%

Vodafone Group

6,91%

Telefonica SA

4,91%

Deutsche Telekom

4,75%

 

Historický vývoj? Rozdíly se určitě najdou…

Telekomunikace patří mezi tzv. defenzivní obory, tj. v období konjunktury od nich lze očekávat růsty, ne však takové, jako u cyklických odvětví (např. automobilový průmysl, cestovní ruch). Na druhou stranu, v období rostoucí nejistoty na trzích tyto akcie nejsou náchylné na prudké poklesy cen.

Výše uvedený text Vám již naznačil, jak si akciové podílové fondy se zaměřením na telekomunikace vedly v uplynulých 3 letech. U všech fondů rostla cena podílového listu (tj. investice rostly na hodnotě). Nicméně, tyto růsty patřily spíše mezi ty průměrné.

 

Výkonnost podílových fondů se zaměřením na akcie telekomunikačních společností

Podílový fond

Rok/výkonnost

2015

2014

2013

KBC Equity Fund Telecom

5,82%

12,28%

14,27%

NN (L) Telecom

1,56%

5,68%

32,86%

Parvest Equity World Telecom

13,27%

9,36%

n/a

 

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Odvětví telekomunikací má určitě prostor pro růst, zejména v rozvíjejících se zemích. To samozřejmě platí i pro velké nadnárodní korporace z rozvinutých zemí, které na rozvíjející se trhy rozšiřují své aktivity. V tomto směru jsou velkou příležitostí asijské a africké země.

Na druhou stranu, stejně rychle jako mobilní telefony do rozvíjejících se trhů pronikají další moderní technologie, roste samozřejmě i pokrytí internetem. A právě toto jsou pro odvětví telekomunikací největší hrozby (bez ohledu na region), které mohou mít výrazně negativní dopad na ziskovost telekomunikačních firem. Je ovšem nutné říci, že tyto hrozby nejsou žádnou novinkou a telekomunikační společnosti se na ně nejenže připravují, ale snaží se je využít ve svůj vlastní prospěch, např. skrz rozšiřování portfolia služeb, jako jsou ukládání, ochrana a analyzování dat, tvorba a prodej vlastního obsahu, prodej online reklamy.

Pokud byste uvítali více informací k aktuálnímu stavu odvětví telekomunikací, doporučujeme přečíst si tuto zprávu společnosti KPMG z roku 2014.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz