Aktualizace očekávaného vývoje sazeb Fedu - Zvýšení sazeb v roce 2015 je stále pravděpodobné

01.09.2015 | AXA | Investování
Zdá se, že pokračující vývoj ekonomiky Spojených států směrem k využití přebytečné kapacity na trhu bude později v tomto roce utažení monetární politiky potřebovat. Komentáře atlantského prezidenta Fedu Lockharta to potvrzují. Nedávno prohlásil, že „celkový pokrok, jehož jsme byli za posledních pár let svědky“ utažení monetární politiky opravňuje.
87525576.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Ačkoliv se zdá, že je tento výrok opakem teze o podmíněnosti zvyšování sazeb odpovídajícími ekonomickými údaji, velmi se nám zamlouvá.

Klíčovým je vývoj na trhu práce. Míra nezaměstnanosti se v posledních letech velmi snížila a podle našich odhadů se nejspíše před koncem roku dostane k úrovním okolo 5,0-5,2% odhadovaných Fedem, což odpovídá dlouhodobé míře nezaměstnanosti (graf 5). Někteří odborníci mají sice obavy, jestli není přirozená míra nezaměstnanosti ve skutečnosti nižší, ale pro Fed bude čím dál těžší udržovat „ultra volnou“ monetární politiku v situaci, kdy se trh práce nachází blízko svého bodu rovnováhy.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Podstatným faktorem bude také růst mezd. Přestože si myslíme, že slabá čísla z druhého čtvrtletí celkovému výhledu nepomáhají, znatelnější růst mezd očekáváme. Mimoto se předsedkyně Fedu Yellenová již dříve vyjádřila, že zrychlení růstu mezd není pro zvýšení sazeb podmínkou. Důsledkem slábnoucí produktivity v posledních čtvrtletích vzrostly jednotkové náklady práce, kdy ve druhém pololetí porostou asi o 2%, a později ještě více. To by mělo Fed rozhoupat.

Tyto odhady podporuje i naše očekávání solidního růstu ve druhém pololetí roku 2015. Klesající ceny ropy ale mohou námi odhadovaný více než tří procentní růst ve druhém pololetí snížit, protože se mohou podepsat na dalším snižování pracovních míst v energetickém sektoru. Na druhou stranu to ale může přimět zákazníky myslet si, že ceny ropy zůstanou dlouhodobě nízké, což je faktor, který k dnešnímu dni možná přispěl k mírnému zvýšení spotřebních výdajů. Solidní růst příjmů by měl zvýšit i výdaje na bydlení.

Ačkoliv jsme psali o tom, že se výhled krátkodobé inflace snížil, v případě růstu inflace dlouhodobé, jež z velké části vychází z cen energií, se bude jednat pouze o nepatrné zdržení. Vývoj naší inflační prognózy počínaje červnem znázorňuje graf 1. Podle aktuálních předpovědí začne Fed očekávat růst inflace osobních spotřebních výdajů nad úroveň 2% v horizontu dvou let, počínaje prosincem.

Důsledky pro trh

Okamžitou reakcí na to, že Fed svou politiku v září nezmění, by mělo být snížení očekávané výše úrokové sazby. Mnozí si sice myslí, že Fed může v září stále ještě sazby zvýšit, ale pokud to neudělá, povede to nejspíše ke změně očekávání, spolu s rostoucími pochybnostmi o tom, zdali ke zvýšení sazeb v tomto roce vůbec dojde.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Pokud se očekávání takovýmto způsobem změní, zabrání to nejspíše dolaru v krátkém období posilovat. Důsledkem bude pravděpodobně i snížení dluhopisových výnosů, zejména těch krátkodobých, i když i desetileté na tom mohou být ze začátku podobně.

Z našeho výhledu vyplývá, že se Fed chystá začátek cyklu utahování pouze o tři měsíce oddálit. V kontextu pomalé normalizace politiky se však jedná o pouhé „dolaďování“. Ekonomika by v prvé řadě měla nabrat na obrátkách díky odloženému utahování a nižším cenám ropy, což podle nás z větší části vyváží střednědobý tlak na snížení inflace způsobený silnějším dolarem.

Očekáváme proto postupné zvyšování výnosů desetiletých státních dluhopisů, časem otočení cyklu úrokových sazeb a to, že mírné tempo utahování posune výnosy desetiletých dluhopisů ke konci roku 2016 směrem k rozpětí okolo 2,5-3%, než zamíří výše.

Prosincové zvýšení ale může ke konci roku vyvolat zvýšenou volatilitu. Očekávané zvyšování úrokových sazeb, přidružená změna rizikové přirážky a nejistota ohledně toho, jak rychle může Fed přizpůsobovat svou monetární politiku, mohou po zvýšení sazeb rychle vést ke skoku dluhopisových výnosů. Tyto obavy podpořily očekávání newyorského prezidenta Fedu Dudleyho o možné „dislokaci“ v období kolem prvního zvýšení a zároveň i varování MMF o možné panice, jež by to mohlo na trzích vyvolat. Vše by se navíc mohlo ještě zhoršit, pokud by za ním následovalo další období snížené likvidity, v horším případě prohloubené sezónními podmínkami obchodování.

Podobný prudký vzestup výnosů by ale byl nejspíše pouze dočasný, protože Fed by se pravděpodobně jakékoliv potíže na trhu snažil řešit v souladu s filozofií „postupného“ utahování. Mohl by vydat i jasnější prohlášení o plánované monetární politice, zejména pokud by to bylo v případě růstu dluhopisových výnosů potřeba. Dá se také předpokládat, že mezinárodní toky kapitálu by jakýkoliv rozchod mezi výnosy dluhopisů napravily, i když by možná měly za následek pomalejší posun spreadů.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz