Alzheimerova nemoc je čtvrtou nejobávanější z velmi vážných onemocnění, v blízkém okolí se s ní setkal každý pátý Čech!

23.09.2015 | redakce | Tiskové zprávy
Pojišťovna České spořitelny připomíná Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci, který už od roku 1994 přísluší 21. září. Formou průzkumu, který pro ni realizovala v polovině letošního září společnost STEM/MARK, upozorňuje na její finanční dopady. Alzheimerova nemoc je čtvrtou nejobávanější z velmi vážných onemocnění, hned po rakovině, mozkové příhodě a nemocích srdce. Zkušenost z blízkého okolí s ní má pětina Čechů, a z toho polovina ve své rodině. O nemocného se staral v 56 procentech někdo blízký. Kvůli péči o nemocného musela třetina ošetřujících odejít z práce a 15 procent si snížilo pracovní úvazek. To ukázaly výsledky průzkumu.
Pojistovna_4c_rgb_white.jpg

Těžké stadium Alzheimerovy nemoci se vyznačuje nutností mít nemocného neustále pod kontrolou. Následkem tohoto onemocnění tak bývá dlouhodobý výpadek příjmu nejen u nemocného, ale také u blízké osoby, která se o nemocného stará. „Alzheimerovu nemoc řadíme do skupiny velmi vážných onemocnění a za potvrzení její diagnózy vyplácíme pojištěnému pojistné plnění,“ uvádí Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny, a doplňuje: „Jako potvrzení tohoto onemocnění vyžadujeme standardní psychodiagnostické testy a dotazníky pro diagnózu Alzheimerovy nemoci nebo jiných druhů demencí a dále ji musí potvrdit odborný klinický neurolog.“

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Sjednejte si pojištění s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Průzkum celkově ukázal, že se s Alzheimerovou nemocí osobně nebo v blízkém okolí setkalo 21 procent lidí. Z toho pak polovina měla zkušenost s tímto onemocněním ve své rodině a pětina přímo u svých rodičů, sourozenců nebo dětí. O nemocného se v 56 procentech případů starala blízká osoba a třetina musela péči o něj řešit umístěním do specializovaného ústavu. Pouze v 6 procentech se pro blízké okolí nemocného nic nezměnilo, nemocný byl stále soběstačný. Z těch, kteří se o nemocného starali, musela třetina odejít z práce a 15 procent si muselo snížit svůj pracovní úvazek, aby nutnou péči mohlo zajistit. U třetiny z nich se z pohledu změny zaměstnání nic nezměnilo.

Průzkum realizovala agentura STEM/MARK

Počet respondentů: 1 016

Termín průzkumu:9. září – 13. září 2015

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby – onemocnění mozku, které způsobuje zhoršení myšlení, paměti a úsudku. Odborníci odhadují, že v České republice je nyní až 140 000 osob trpících touto chorobou a počet nemocných raketově roste.Mezinárodní den Alzheimerovy choroby si připomínáme 21. září již od roku 1994.

Co je Alzheimerova nemoc? Zdroj: Česká alzheimerovská společnost http://www.alzheimer.cz/alzheimerova-choroba/

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles jeho kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Bývá tak nejčastější příčinou demence, jejímž důsledkem je závislost nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Alzheimerovu nemoc poprvé popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer. V té době se považovala za nemoc vzácnou. V současné době se nějaká forma demence vyskytuje u více než sedmi milionů obyvatel Evropy. Začátek Alzheimerovy nemoci je pozvolný. U nemocného se nejprve zhoršuje krátkodobá paměť a ten není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost postupu AN se u jednotlivců liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je stále zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stadiích nemoci není schopen se sám o sebe postarat.