Automobilky vydělaly investorům více než 60 %

01.10.2014 | Roman Müller | Investování
Akcie výrobců automobilů a příslušenství mají za sebou dva úspěšné roky. Komu se podařilo investovat do burzovně obchodovaného fondu zaměřeného na tento sektor před dvěma lety, mohl zhodnotit počáteční investici o více než šedesát procent.
automobil_05_palivo.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Výrobci automobilů a příslušenství patří mezi klasické představitele cyklického sektoru. V tomto sektoru platí jednoduché pravidlo – když roste kupní síla obyvatel, a lidé se neobávají budoucnosti, prodeje rostou. Automobilkám v uplynulých letech navíc pomohly stimulační programy jednotlivých zemí i sílící poptávka z Číny.

 

Z úspěchů automobilek se mohli v uplynulých dvou letech radovat investoři, kteří vsadili na burzovně obchodované fondy zaměřené na akcie těchto firem. Globálně je zaměřeno First Trust NASDAQ Global Auto ETF (CARZ) obchodované na americkém trhu NYSE Arca. Na trhu Xetra je k dispozici například fond iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts UCITS ETF. V čem se tyto burzovně obchodované fondy liší? Jaká byla jejich dosavadní výkonnost?

Globální a evropští výrobci

Kdo uvažuje o investici do akcií firem ze sektoru automobilového průmyslu, může využít globální i na Evropu zaměřené burzovně obchodované fondy. První kategorii reprezentuje First Trust NASDAQ Global Auto ETF (CARZ). V rámci evropského automobilového sektoru investují ETFka sledující index STOXX Europe 600 Automobiles & Parts. Nejstarším fondem v této kategorii je iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts UCITS ETF (DE000A0Q4R28). Stejný index sledují také ETF z dílny ComStage, Lyxor či Source. My se blíže podíváme na první dva zmíněné fondy.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 

ETF zaměřené na světové automobilky

Portfolio First Trust NASDAQ Global Auto ETF je aktuálně složeno z akcií 37 společností. V portfoliu fondu naleznete všechny významné světové automobilky, přičemž nejvyšší váhové zastoupení mají společnosti Ford, Toyota, GM, Honda, Daimler a Tesla Motors. Složení portfolia odpovídá sledovanému indexu NASDAQ OMX Global Auto.

Z pohledu jednotlivých zemí mají v portfoliu nejvyšší váhu japonské (35 %), americké (25 %) a německé společnosti (17 %). ETF je obchodováno v USA na trhu NYSE Arca v dolarech.

ETF investující do evropských automobilek

Do portfolia fondu iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts jsou zařazeny akcie evropských automobilek a jejich dodavatelů. Nejvyšší váhové zastoupení v portfoliu mají společnosti Daimler, BMW, Volkswagen, Continental, Michelin, Ranault, Porsche, GKN, Valeo a Fiat. Akcie prvních tří jmenovaných automobilek tvoří téměř 56 % portfolia. Z hlediska regionální alokace mají v portfoliu nejvyšší váhu německé (70 %) a francouzské společnosti (19 %). Tento fond je obchodován na trhu Xetra v eurech.

Skvělá výkonnost za poslední dva roky

Za poslední dva roky posílilo First Trust NASDAQ Global Auto ETF o 64,5 procenta (v USD). Výrazný růst tržní ceny ETF můžete pozorovat od poloviny listopadu roku 2012 do listopadu minulého roku. V letošním roce ETF zatím nenašlo jasný směr, od začátku roku přinesl fond jen nepatrné zhodnocení ve výši necelých dvou procent.

ETF automobilový sektor

V případě iShares STOXX Europe 600 Automobiles & Parts ETF byla výkonnost na dvouletém horizontu 60,6 % (v EUR). Podobně jako v předchozím případě rostla hodnota ETF především v průběhu roku 2013. Za letošní rok si fond připsal přibližně tři procenta.

ETF evropské automobilky

 


 


 

ETFs.cz Článek byl publikován
ve spolupráci se serverem ETFs.cz.

 

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz