AXA radí: rodiče, spořte dětem na vykročení do dospělosti i na penzi

17.03.2016 | redakce | Tiskové zprávy
Naše děti ještě neumí chodit ani mluvit a my už si malujeme jejich budoucnost, kariéru i úspěchy. Šťastnou ruku při výběru partnerů a kolegů své ratolesti nezaručíme, našetřením obnosu peněz jim ale můžeme alespoň usnadnit start do samostatného života. Posuďte, jak by pár stokorun měsíčně zatížilo váš rozpočet, a zvažte založení doplňkového penzijního spoření. Nově ho můžete svým dětem založit hned po jejich narození. Ty pak mohou až třetinu úspor vybrat na studijní či jiné účely po dosažení plnoletosti a se zbytkem pokračovat v zodpovědném spoření na pohodové stáří. Příjemným bonusem je státní příspěvek až 2700 Kč ročně a výrazné slevy na daních.
axa.jpg

Pro zajištění na stáří je možné využít nepřeberné množství nástrojů. Lze spoléhat pouze na státní penzi či si naspořit dostatek prostředků „vedle“. Každý z nástrojů má své kladné stránky, ale nese i určité nevýhody. Proto by se střadatel neměl a priori vyhýbat žádnému z nástrojů, ale měl by vyhodnotit, zda výhody daného produktu převáží jeho nedostatky. „Pokud hledáte produkt bez vstupních poplatků, s velkou variabilitou strategií, a přitom s nízkými správcovskými poplatky, neměla by volba minout doplňkové penzijní spoření. Tyto výhody jsou sice částečně limitovány nepříliš vysokou likviditou naspořených prostředků, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o spoření na stáří, je obtížnější spotřeba prostředků dříve než ve stáří naopak výhodou. Zvyšuje se tím šance, že bude skutečně dodržen investiční horizont, a střadatel si tak naspoří zajímavé prostředky na penzi,“ uvádí k výběru vhodného spořícího produktu Igor Polanský, specialista penze AXA v ČR a SR.

Od začátku tohoto roku je možné založit třetí pilíř, tedy tzv. doplňkové penzijní spoření, dětem ihned po narození, což umožňuje naspoření zajímavé finanční částky. Děti si mohou navíc část úspor vybrat již po dosažení 18 let a využít je třeba na školné na vysoké škole nebo první bydlení. Rodiče tak přijde příspěvek na pár stokorun měsíčně, dětem ale mohou úspory v kombinaci se státním příspěvkem pomoci postavit se na prahu dospělosti na vlastní nohy.

 

vítěz testu finančních poradců
Zabezpečte se na stáří s vítězem testu finančních poradců. Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

„Při určování výše příspěvku je třeba zvážit, jakou část mzdy můžeme na spoření vymezit a na co dítě úspory využije. Na výši vlastního příspěvku pak závisí i příspěvek státní,“ uvádí Karel Žyla, manažer externí komunikace pro AXA ČR a Slovensko. „Pro získání státní podpory musíte platit alespoň 300 korun měsíčně a na nejvyšší možný státní příspěvek 230 korun měsíčně má klient nárok při placení 1000 korun a více,“ dodává Žyla.

Podmínkou pro výběr úspor po 18. narozeninách je alespoň 10 let trvající spoření. Výběrem třetiny z našetřených peněz ale spoření nekončí a rodičovská podpora plánů čerstvě plnoletého potomka může samozřejmě pokračovat. Kdy dítě placení příspěvků úplně převezme, záleží na rodinné domluvě. „Výše zasílané částky není nic definitivního a vy nebo již dospělý potomek ji můžete kdykoliv změnit či platby ukončit. Úplně na doplňkové spoření zanevřít a spolehnout se pouze na státní systém dlouhodobě se snižujících penzí však není z hlediska příprav na budoucnost nejzodpovědnější. Obzvláště když lze penzijní spoření uzavřít za několik minut po internetu,“ shrnuje Karel Žyla.