Bude nový lídr pro Filipíny změnou k lepšímu? (1)

26.05.2016 | Mark Mobius | Investování
Filipíny, národ v jihovýchodní Asii tvořený tisíci ostrovy, má nového lídra. Poté, co se jeho oponent rozhodl odstoupit z voleb, Rodrigo Duterte byl neoficiálně označen za prezidenta země. Otázkou, kterou si nyní pokládá mnoho investorů, je, jestli je toto vítězství dobrou zprávou pro podnikatelské prostředí v zemi. Zejména s ohledem na jeho výroky a až autoritářským pohledem.
jihov_chodn__Asie.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Nový prezident sám sebe označil za „diktátora“ v boji proti zlu a korupci. Zdá se, že obyvatelé Filipín jeho osobitý a neuhlazený styl přijali. Jeho popularita pramení z toho, že říká to, co si myslí, bez ohledu na fakt, s jakou odezvou se jeho slova mohou potkat (tyto vlastnosti nám mohou připomenout jednoho z kandidátů na prezidenta v USA). Existují však obavy o to, jestli v některých směrech není autoritářský příliš.

Část podnikatelů se také obává, že Duterteho názory mohou být v některých směrech až příliš levicové (hraničící se socialismem), což samozřejmě může znejistit i akciové trhy. Existují také obavy o to, že již nemusí být pokračováno v některých pozitivních změnách, se kterými začala předchozí vláda. Úvěrový rating Filipín  byl za doby vládnutí prezidenta Benigna Aquina III zvýšen na úroveň „investment grade“. Stejně tak se za dob vládnutí předchozí prezidenta dařilo ekonomice a jejímu růstu, který by tento rok měl dosáhnout 6 %. Takové tempo růstu je jistě zajímavé, na trhu se však objevují obavy o to, že tomuto růstu by mohl být na konci června konec.

Dalším důležitým faktem je, že Duterte  věří, že by se Filipíny měly posouvat směrem k větší jednotě. Během jeho působení ve vládě, Duterte udržoval velmi blízké vztahy s předsedou zdejší komunistické strany. Duterte rovněž podporoval účast komunistické strany v jeho vládě, což vzbudilo pozornost v podnikatelské sféře. Je otázkou, jak se mu podaří vést vládu s tak protichůdnými názory zúčastněných stran. Nicméně, pokud se komunistická strana skutečně etabluje ve vládě, myslím si, že se Filipíny mohou těšit na novou éru míru a jednoty, které nebylo za minulých vlád dosaženo.

Filipíny se dokázaly vyprostit z dob utrpení a chudoby, které zhoršily i následky tajfunu Haiyan v roce 2013. Odolnost je pravděpodobně slovo, které dobře vystihuje Filipíny a jeho obyvatele. Filipíny byly relativně odolné vůči globálním ekonomickým šokům, k čemuž přispělo svými financemi i cca 10 milionů Filipínců pracujících v zahraničí, jež finančně podporují své rodiny. Běžný účet Filipín tak vykazuje od roku 2003 přebytek.

Samozřejmě, Filipíny se v uplynulých letech musely vypořádat s různými výzvami, nejen těmi týkajících se počasí. Velkou překážkou byla například korupce. Aquino pracoval na jejím vymýcení a navrhl několik reforem a zákonů, jež podle zahraničních pozorovatelů byly nezbytné navzdory původní neoblíbenosti u různých zainteresovaných skupin v zemi. Nicméně, Aquinově vládě se podařilo udělat obrovský krok v před, pokud jde o zvýšení atraktivity zemi v očích zahraničních investorů, omezení bariér zahraničního vlastnictví bank.

Někteří pozorovatelé říkají, že vítězství tak okázalé osobnosti, jakou je současný prezident, je zčásti způsobeno tím, že zejména střední třída cítí velké tlaky způsobené vysokými daněmi a nedostatkem podpory vlády. Rovněž infrastruktura zůstává jedním z citlivých míst v zemi, která potřebuje vyšší „péči“.

Soudě dle jeho rétoriky a činů v minulosti, zdá se, že Duterte bude vést zemi pevnou rukou. Pravděpodobně bude pokračovat ve snižování kriminality. V tomto směru tedy naváže na Aquinovu protikorupční politiku (možná jen s větší silou), což by mohlo být pozitivní pro podnikání a ekonomiku. Kromě toho, navzdory náklonosti k socialismu, Detertova kariéra coby starosty města Davao byla pro-podnikatelsky založená, což prospívalo hlavním podnikatelským skupinám ve městě.

Z našeho pohledu,  prvních 100 dnů v úřadu bude pro Duterta zásadních a bude nutné sledovat, s jakými návrhy bude přicházet. Podnikatelé (včetně nás) by rádi viděli pokračování potírání korupce a pružnost, jež byla charakteristiká pro Aquinovu vládu. Toto by se, soudě dle výroků v kampani, mohlo podařit. Také obyvatelé Filipín by si jistě přáli mít silnou a protikorupčně založenou vládu, jež bude potírat kriminalitu.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz