Budování infrastruktury na rozvíjejících se trzích (1)

08.07.2015 | Mark Mobius | Investování

V poslední době jsme byli svědky rozsáhlých debat na téma, zdali je „supercyklus“ komodit již u konce a zdali vstupujeme do nové éry nižších cen přírodních zdrojů, zejména ropy. Přestože nikdo nemůže s jistotou říct, jak se ceny budou vyvíjet dále, faktem je, že na rozvíjejících se trzích poptávka po nich roste. Za posledních deset let vykazují rozvíjející se ekonomiky obecně silnější růst než ekonomiky vyspělé a očekávám, že tento trend bude pokračovat. Spolu s nárůstem populace a pokračující urbanizací bude potřeba i hustší infrastruktura.

ISS_4621_00825.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Z deseti nejlidnatějších zemí světa se osm z nich nachází právě na rozvíjejících se trzích. Světově největší populaci mají Čína a Indie, kde v každé zemi žije více než miliarda obyvatel. Tito lidé potřebují jídlo, čistou vodu, energie, cesty a bydlení. Probíhající urbanizace v Číně ještě nějakou dobu potrvá a bude vyžadovat růst právě ve zmíněných oblastech.

Přestože média poukazují na „města duchů“ a tvrdí, že výstavba v Číně je nadměrná, jejím návštěvníkům je dobře patrná potřeba bydlení pro nové městské obyvatele a také veškerého transportu, který je bude přepravovat. Železniční síť v Číně je oproti většině vyspělých zemí mnohem méně rozvitá a to i ve srovnání s daleko menšími zeměmi. Do výstavby infrastruktury potřebuje investovat více a podle nás, je ještě stále na čem pracovat. Je zapotřebí více cest aby pojaly prudce se zvyšující počet osobních i nákladních automobilů a více železničních spojení aby vyhověly rostoucím požadavkům na cestování miliardy jejích obyvatel.

Různorodé komodity pochopitelně podléhají cenovým cyklům, ale jsem přesvědčen, že poptávka po komoditách po celém světě bude růst. Zejména kolísavá je cena ropy, ale toto kolísání neodpovídá vývoji poptávky po ní. Když se v roce 2014 cena ropy propadla o více než 25%, poptávka se stejnou měrou nesnížila. Ba naopak, neustále roste. Americký Úřad pro energetické informace odhaduje, že denní spotřeba ropy a dalších látek v roce 2014 vzrostla o 0,9 milionu barelů na průměrně 92 milionů barelů denně a v letech 2015 a 2016 se očekává růst o dalších 1,3 milionu.

Ropa ale není jedinou komoditou, o kterou je zájem. V Číně prudce vzrostl počet automobilů, a protože jsou poháněny převážně benzínem, vzrostlo také množství výfukových plynů. Většina z nás už jistě o pekingském smogu slyšela. Situaci pomáhají zlepšovat katalyzátory, jež obsahují paladium, a proto se dá očekávat, že poptávka po nich nadále poroste. Přestože ceny mnohých komodit v roce 2014 klesaly, paladium mezi nimi nebylo.

Třetí zasedání Čínské komunistické strany v roce 2013 ohlásilo řadu reforem týkajících se rozvoje infrastruktury, včetně deregulace soukromého sektoru, reformy oceňování zdrojů a zlepšení jejich alokace a celkové efektivity ve státních firmách. Čína dosáhla pokroku v mnoha klíčových oblastech, protože několik odvětví, včetně železnic, bylo zpřístupněno soukromým investicím a došlo ke zjednodušení schvalovacího procesu pro investice ze zahraničí.

 

© Copyright 2012 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/06/25/building-for-the-future-infrastructure-in-emerging-markets/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz