Češi nemají rádi napětí a riziko – adrenalinový koníček nebo rizikové povolání nemá přes 90 procent z nich

14.10.2015 | redakce | Tiskové zprávy
Češi nepěstují adrenalinové koníčky – má je jen necelá desetina z nich. Stejné je to s nebezpečím při práci – přes 90 procent Čechů nemá rizikové povolání. Z adrenalinových koníčků lidé nejvíce zmiňovali ty, které souvisejí s rychlými auty, motorkami a závody. Nejčastější rizikové povolání je spojeno také s auty, je jím povolání řidiče. To ukázaly výsledky průzkumu pro Pojišťovnu České spořitelny, který v září realizovala společnost STEM/MARK. Výzkum také odhalil, že řada lidí jako adrenalinový sport označuje běžné sporty, jako je cyklistika, lyžování a hokej, jež jsou však spojené se zvýšeným rizikem pouze v určitých případech.
Pojistovna_4c_rgb_white.jpg

Adrenalinové koníčky provozuje v české populaci jen 12 procent mužů a 4 procenta žen. Téměř čtvrtina z nich pak spojuje svůj koníček s rychlými auty, motorkami a závody. „Zajímavé také je, že celých dvacet procent z těch, kteří řekli, že adrenalinový koníček mají, za něj označilo cyklistiku. Tu však při sjednávání pojištění do adrenalinových sportů nepočítáme a řadíme ji do vyšších rizik pouze v případě, pokud ji někdo provozuje registrovaně v rámci sportovního klubu, profesionálně nebo v extrémních podmínkách – pokud nejezdí po dopravních komunikacích a vyznačených cyklostezkách, například mountain bike, downhill, freeride, fourcross nebo enduro,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny, a doplňuje: „Podobně jsou na tom i další sporty označované lidmi při průzkumu za adrenalinové, například lyžování a vysokohorská turistika. Rizikové jsou jen jejich obdoby, například u lyžování skialpinismus a u vysokohorské turistiky alpinismus a via ferrata B až D.“ Lidé často zmiňovali také hokej a jízdu na koni, které nepatří do adrenalinových sportů a v rekreační podobě nejsou ani z pohledu pojišťovny řazeny do vyšších rizik. Jedinými adrenalinovými sporty kromě auto-moto sdělovanými v průzkumu byly horolezectví (7 procent), paragliding (4 procenta) a vodní sporty na divoké vodě (4 procenta).

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Sjednejte si pojištění s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Lidé, kteří mají u Pojišťovny České spořitelny sjednané FLEXI životní pojištění, si mohou v rámci něj bezplatně aktivovat pojištění rekreačních adrenalinových sportů až na třicet dní v roce. „Od začátku roku evidujeme téměř 4 500 aktivací. Nejvíce aktivací pravidelně zaznamenáváme o prázdninách. O letošních to bylo skoro 1 400,“ uvádí Petr Procházka.

Rizikové povolání má jen 10 procent Čechů. Téměř každý pátý z nich je řidič z povolání. Šestina z rizikových zaměstnání spočívá v práci s chemií, nebezpečným materiálem a s vysokou teplotou. Další zmiňované rizikové práce jsou zdravotnické a dělnické profese, policisté, hasiči, práce se stroji nebo s ostrými nástroji, s elektřinou a práce ve výškách.

Průzkum realizovala agentura STEM/MARK

Počet respondentů: 1 016, obecná populace 18-65 let

Termín průzkumu: 9. září – 11. září 2015

Metodika: Kvantitativní výzkum, on-line (CAWI) dotazování