
Podmínky užívání
Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie
Praha, 12. října 2017 – Trend, který trvá už několik let. Češi preferují vlastní bydlení před nájmem. Má to samozřejmě přímou souvislost s nízkými úrokovými sazbami, které se drží již od roku 2014. Poptávka po nových bytech roste a prodávající mají žně, cena nemovitostí průměrně meziročně vzrostla o téměř 19 procent.
S námi jej získáte
jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu
34 799 179 685 Kč
Garantujte si bezplatně výhodný úrok |
|
-
|
|
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně |
|
-
|
|
-
|
Levné hypotéční úvěry jsou motivací pro pořízení bydlení i pro ty, kteří by na ně dříve nepomýšleli. Jejich zájem neoslabilo ani omezení 100procentních hypoték. Naopak možné další regulace ze strany České národní banky ještě více motivovaly kupující k aktivitám. Ti, kteří uvažují o prodeji nemovitosti, mají teď jedinečnou příležitost využít příznivé situace na trhu. Podle dat Českého statistického úřadu totiž meziroční růst nabídkových cen nemovitostí dosáhl v letošním druhém čtvrtletí 9,5 procenta. Nemovitosti zdražovaly hlavně v Praze. Také ceny starších bytů zrychlily svůj růst poměrně výrazně, v celé ČR se meziročně zvýšily o 18,7 procenta a v Praze o 18 procent.
„Zájem je v podstatě dvojí. Jednak ze strany těch, kteří shánějí vlastní bydlení, ale i těch, kteří si pořizují nemovitost jako investici. V rámci realitních služeb od Broker Consulting je poměr šesti ku čtyřem,“ uvádí Jan Lener, manažer realitního projektu Broker Consulting, a dodává: „Díky příznivým podmínkám na trhu a netradičnímu způsobu prodeje momentálně evidujeme zvýšený zájem prodávajících o naše služby.“
Prodej bytu, domu či pozemku vždy vyžaduje čas, prodávající i kupující by měli počítat s týdny až několika měsíci. Důvodem jsou různé administrativní úkony – příprava smluv, změny na katastru a případně i vyřízení úvěru na bydlení.
„Využitím profesionálních realitních služeb při prodeji nemovitosti předejdou obě strany komplikacím, které se mohou vléct třeba i po realizaci obchodu, pokud se podcení právní či vlastnická stránka transakce,“ varuje Lener.
Seznam vlastníků nemovitosti zjistíte jednoduchým pohledem do katastru. V případě spoluvlastnictví musí s prodejem souhlasit všechny zúčastněné strany. Velmi důležité je zjistit i to, zda nemovitost či sousedící pozemky nejsou zatíženy věcným břemenem, například příjezdová cesta atd. Tyto informace se také dozvíte z katastru. Profesionální realitní společnost by měla prodávajícímu se vším výše uvedeným poradit a stanovit nejlepší prodejní strategii.
„Je důležité zvážit, zda prodej nabídnete exkluzivně jedné realitní společnosti, či využijete služeb několika. Trendem poslední doby je ale spolupracovat s jednou realitkou. V případě, že prodávající mají velmi omezené časové možnosti a nemohou být k prohlídkám k dispozici kdykoli, jednoznačně je pro ně výhodnější spolupráce s jedním subjektem. Časový harmonogram mají vždy po kontrolou,“ vyzdvihuje Jan Lener.
Manažer realitního projektu Broker Consulting vysvětluje: „Většinou se jedná o dvě až tři smlouvy – rezervační, kupní a případně i o hypotéčním úvěru. Poslední jmenovanou sice řeší kupec, ale prodávající by měl být vždy seznámen s podmínkami čerpání úvěru a jeho termínech. V této fázi je také důležité se domluvit o úschově peněz do doby změny vlastnických práv na katastru nemovitostí.“
Se všemi těmito náležitostmi by opět měla pomoci realitní společnost, a to včetně úschovy a výplaty peněz.