České domácnosti bohatnou dvakrát rychleji než dříve

30.09.2015 | redakce | Tiskové zprávy
Výsledky šestého ročníku studie o světovém bohatství, kterou provádí skupina Allianz, ukázaly, že zatímco globálně růst celkových hrubých aktiv domácností zpomalil, české domácnosti se dočkaly oživení. Oproti meziročnímu nárůstu o 3,1 % v roce 2013 činila loňská rychlost 7,2 %. Hodnota čistého průměrného bohatství na jednoho obyvatele ČR loni meziročně stoupla téměř o 50 tisíc Kč.
logo___claim.png

Podle studie Allianz Global Wealth Report 2015, která detailně analyzuje úspory a dluhy ve více než 50 zemích celého světa, se Češi za rok 2014 umístili na 28. příčce, tedy o jeden stupeň níže než loni. Hrubá finanční aktiva českých domácností (veškerý movitý i nemovitý majetek) ale rostla během roku o více než 4 % rychleji než v roce 2013 a o jednu desetinu lépe, než byl celosvětový průměr na úrovni 7,1 %.

 

vítěz testu finančních poradců
Zabezpečte se na stáří s vítězem testu finančních poradců. Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Co se týká nastřádaného bohatství v celém bývalém východním bloku, čistá hodnota aktiv na osobu (veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy) stále není v žádné ze zemí tohoto regionu tak vysoko, aby se státy umisťovaly v první dvacítce. Průměrné čisté bohatství na obyvatele činilo loni v Česku 11 275 eur, tedy zhruba 305 000 Kč. Oproti předloňskému roku je to poměrně značný nárůst, tehdy to bylo asi 256 000 Kč. Pro srovnání, na Slovensku loni průměrné bohatství na člověka dělalo 5 232 eur (asi 141 tisíc Kč), u průměrného Poláka to bylo 6 194 eur (167 tisíc Kč) a u Němce 44 769 eur (1 milion 210 tisíc Kč).

Odborníci z Allianz ale poukazují na to, že ve státech v bývalé sféře sovětského vlivu se od počátku nového milénia zdvojnásobil počet příslušníků střední třídy (osob se jměním v hodnotě 6 100 až 36 700 eur), což považují za pozitivní signál. Celosvětově je ale jednoznačným tahounem v této disciplíně Čína, kde do této kategorie od roku 2000 vystoupalo už více než 600 milionů lidí. Studie upozorňuje, že ke střední třídě tak v roce 2014 poprvé v historii patřilo přes 1 miliardu lidí.

Studii Allianz Global Wealth Report 2015 v plném znění si můžete stáhnout ZDE ve stejnojmenné složce.

Allianz pojišťovna, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Allianz New Europe Holding GmbH a součástí přední světové pojišťovací skupiny Allianz SE. Na český trh vstoupila v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pevnou pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Nabízí komplexní škálu pojišťovacích a investičních produktů pro soukromou i firemní klientelu. Allianz pojišťovna, a. s., je jediným akcionářem Allianz penzijní společnosti, a. s. Je také jediným společníkem Allianz Kontakt, s.r.o.