České domácnosti si žijí dobře

Letos v červnu provedla společnost CVVM průzkum mezi domácnostmi ve střední Evropě, ve kterém byli respondenti dotazováni na spokojenost se svou současnou ekonomickou situací. Hodnotit měli také očekávaný budoucí vývoj. Výsledky de facto kopírují skutečné ekonomické podmínky, v nichž se jednotlivé státy nacházejí.

investovani_16_kolacovy_graf.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

České domácnosti si žijí dobře

Nejméně spokojeni jsou se svou ekonomickou situací domácnosti v Maďarsku, které se v roce 2008 musely obrátit s žádostí o pomoc k Mezinárodnímu měnovému fondu. Oslabující forint se postaral o skokové navýšení zadlužení domácností, které si hojně braly úvěry v cizích měnách. Série škrtů vládních výdajů, podmínky diktované ze strany Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie a rostoucí nezaměstnanost skutečně moc prostoru ke spokojenosti nedávají, Maďarům se tedy není co divit.

Překvapilo Polsko

Na druhé straně „hitparády" je Polsko. V devadesátých letech těžce zkoušená země zažívající hromadnou emigraci, chaotickou transformaci ekonomiky a těžkosti způsobené ruskou krizí se nyní dostává do čela pelotonu. Jako jediná země Evropské unie se Polsko v době celosvětové finanční krize neocitlo v recesi, a společně s Německem je nyní označováno za motor Evropy.

Náhled není k dispozici

Nálada v České republice

Co se týče České republiky, ta má naštěstí v tuto chvíli blíže k Polsku než Maďarsku. Provoz státu jsme v tuto chvíli schopni financovat pomocí úpisu dluhopisů na finančních trzích, kdy si dokonce můžeme díky ohlašovaným reformám, mající za cíl snížení rozpočtového deficitu, půjčovat za poměrně nízké úrokové sazby. Díky politice nízkých úrokových sazeb v druhé polovině dekády neměly domácnosti motivaci brát si úvěry v eurech, jenech či švýcarských francích. Nemusíme se tedy nyní strachovat, tak jako Maďaři, o to kolik bude činit naše další splátka úvěru.

Sousedé na Slovensku

A co čtvrtý do party, Slovensko? To zažívalo v rámci regionu největší hospodářský boom. Vláda Mikuláše Dzurindy navíc realizovala důležité reformy jimž tleskali až v Bruselu, škoda jen toho, jak s nimi naložila pozdější vláda Roberta Fica. Slovensko také jako jediná země regionu přijala euro, což zase o něco zvýšilo jeho lesk na světových finančních trzích.

Náhled není k dispozici

Náhled není k dispozici

Vyhlídky pro Čechy jsou stále dobré

Startovací pozici máme v rámci regionu více než výhodnou. Nejnižší zadlužení, stabilní měna a vláda s nevídaně silným mandátem - to je to na co zahraniční investoři slyší. Plánované reformy budou sice české domácnosti bolet, jedná se však o reformy nezbytné, jejichž další odložení by mělo za následek pouze povinnost tvrdšího zásahu v budoucnosti.
Přece jen je stále lepší, když se o rozpočtových změnách jedná v Praze, a ne v Bruselu či Washingtonu. Nečeká nás tedy snadná cesta, naštěstí si stále můžeme alespoň trochu určovat směr, kterým se vydáme, a tento luxus bychom měli plně využít. Dříve než se začnou uzavírat letiště, podpalovat auta a banky jako v jedné asi všem dobře známé jihoevropské zemi.

Jaká budoucnost čeká ostatní země?

A jak vidí svoji budoucnost rodiny v rámci středoevropského regionu? Opět de facto stejně jak na ni nahlíží analytici a finanční trhy. Maďarsko čeká cesta dlážděná reformami, v případě ztracení přízně mezinárodních institucí, nebo cesta dlážděná tvrdými reformami z důvodu neschopnosti financovat státní dluh. Jednalo by se tak o stejnou cestu, kterou musela na počátku tisíciletí podstoupit Argentina, která až nyní opět vstupuje se svými dluhopisy na finanční trhy.

Slovensko se v brzké budoucnosti zřejmě stále bude moci těšit přízni finančních trhů, i zde je však nezbytné spustit důležité reformy. Polsko by mělo nadále těžit z levné a kvalifikované pracovní síly, stabilní měny a možnosti relativně levného financování státního dluhu. Země u Baltu má navíc v rukávu celou řadu státních podniků určených k privatizaci, což by opět mělo dodat potřebné prostředky do státní kasy a snižovat závislost financování provozu prostřednictvím dluhopisových trhů.

Náhled není k dispozici

Náhled není k dispozici

Pokud se zajímáte o finanční plánování, nebo si s něčím v této oblasti nevíte rady, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.


Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz