Cestovní kanceláře si účtují nezákonné storno poplatky zájezdů

Cestovní kancelář může požadovat odstupné, tzv. storno poplatek, v případě, že zákazník od sjednané cestovní smlouvy před zahájením zájezdu odstoupí. Z průzkumu spotřebitelského časopisu dTest však vyplývá, že cestovní kanceláře při stanovování jejich výše nerespektují zákon a v mnohých případech požadují poplatky nepřiměřeně vysoké.

spotrebitel_15_jachta_v_pristavu.jpg

Spotřebitelský časopis dTest provedl průzkum smluvních podmínek sedmi velkých cestovních kanceláří působících v České republice. Výsledky nejsou lichotivé, stanovené storno poplatky jsou podle dTestu nepřiměřeně vysoké. „Všechny z testovaných cestovních kanceláří si v určitém období před předpokládaným zahájením zájezdu vyhrazují storno poplatky ve výši 100% z ceny zájezdu, což považujeme za nezákonné,“ říká Martina Vernerová, právní poradkyně časopisu dTest.

Podle dTestu jsou storno poplatky nejen nepřiměřeně vysoké, ale i jednostranné ve prospěch cestovních kanceláří a nečiní jakýkoliv rozdíl mezí tím, zda zájezd absolvujete či nikoliv. „S trochou nadsázky můžeme říci, že na zájezdu, na kterém nebudete, nic nesníte, nikdo vám nebude uklízet pokoj a ulehčíte letadlu i delegátovi. Navíc pádným argumentem je, že v dnešní době nebývá problém uvolněný zájezd znovu prodat jako tzv. last minute, byť za nižší cenu,“ vysvětluje Martina Vernerová.

Cestovní kanceláře určují výši storno poplatků podle toho, v jak dlouhé době před odjezdem zákazník zájezd zruší. Poplatky ve výši 100% z ceny zájezdu uplatňují v průměru od čtvrtého dne před zahájením zájezdu. "Extrémem je v tomto případě CK Alexandria, která takto vysokou částku účtuje svým klientům už od devátého dne před zahájením zájezdu", uvádí dTest. Přehled storno poplatků cestovních kanceláří.

„Požaduje-li po vás cestovní kancelář takto vysoké poplatky, doporučujeme namítat jejich neplatnost pro nepřiměřenost i rozpor s dobrými mravy. Dále je vhodné požadovat doložení reálných nákladů a ztráty, které cestovní kancelář naším odstoupením skutečně utrpěla a na jejíž úhradu má tedy právo,“ doporučuje Vernerová.