Chci hypotéku a mám záznam v registru, co teď?

Jen asi velmi málo z nás se po dobu svého života nesetkalo s žádným úvěrovým produktem. Postupem času se pak každému z nás může stát, že se opozdí s jeho splátkou, nad tím by možná většina lidí jen mávnula rukou, banky však mají jiný pohled na věc.

img_006.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Pokud jste se rozhodli jít do banky žádat o hypoteční úvěr, musíte se smířit s tím, že si Vás banka před samotným schválením úvěru pořádně prověří. Dle bankovního zákona jsou totiž jednotlivé banky oprávněny, i bez Vašeho souhlasu, shromažďovat a vyměňovat si navzájem informace o tom, jaké bankovní produkty jste v minulosti čerpali a jak se Vám dařilo při jejich splácení.

Stejně tak se pak finanční instituce zajímají o to, kolik máte aktuálně půjčeno u jiných finančních institucí, aby tak byly schopny posoudit Vaši schopnost úvěr splácet, a to i pokud je Vaše aktuální úvěrová historie bez kaňky.

 

TIP Financujte své bydlení s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci. Našim klientům ušetříme v průměru 700 Kč měsíčně

 

O jednotlivých registrech klientských informací jsme si již povídali v jednom z předchozích článků, pojďme si však krátce připomenout, do kterého z registrů jednotlivé banky nahlížejí.

Tabulka 1: Využívání registrů jednotlivými bankami

Finanční instituce Registr, do kterého finanční instituce nahlíží
Hypoteční banka Bankovní registr klientských informací
ČSOB Bankovní registr klientských informací
Česká spořitelna Bankovní registr klientských informací, SOLUS
Komerční banka Bankovní registr klientských informací, SOLUS
Raiffeisenbank Bankovní registr klientských informací, SOLUS
Unicreditbank Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací, SOLUS
Wüstenrot hypoteční banka Bankovní registr klientských informací
Volksbank Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací, SOLUS
mBank Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací, SOLUS
LBBW Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací, SOLUS

V bance mi řekli že mám záznam v registru, co s tím?

V první řadě je nutné zjistit, v kterém z registrů máte záznam, to by Vám měli být schopni říct v bance, ve které právě o úvěr žádáte. Následně nezbývá než zapátrat v paměti, trochu si sáhnout na svědomí, a ubezpečit se, jestli jste se daného deliktu dopustili nebo ne. Byť se to stává jen velmi zřídka, záznam v daném registru může být učiněn i chybou ze strany dané členské instituce. Pokud je tak tomu i ve Vašem případě, máte víceméně vyhráno.

Pokud jste však skutečně v minulosti se splácením klopýtli, a ve Vaší bance vám tak nejsou ochotni úvěr poskytnout, nabízí se ještě varianta, kdy budete o hypoteční úvěr žádat u banky, která do daného registru nenahlíží, to však platí pouze v případě, že máte záznam v Nebankovním registru klientských informací či registru SOLUS, do Bankovního registru klientských informací totiž nahlížejí všechny banky.

I v případě, že máte záznam v Bankovním registru, ještě není vše předem ztraceno, jednotlivé bankovní instituce na dané delikty nahlíží rozdílně, to již však nelze porovnat, protože banky přistupují k žádostem o úvěr opravdu individuálně, vždyť jde většinou o velké peníze.

Jedna rada z praxe by tu však byla, většinou by k vám měli být nejvíce shovívaví ve Vaší „domácí“ bance, která vás přece jen zná nějakou dobu, a která by na váš přečin nemusela nahlížet tak přísně.

 

TIP Spočítejte si hypotéku v naší hypoteční kalkulačce

 

Ještě jedna užitečná rada závěrem

Tou je, byť se to může zdá být jako otřepaná fráze, vyhodnocení Vašich vyhlídek na získání úvěru nezávislým hypotečním specialistou. Zvolíte-li, jako většina zájemců o hypotéku, postup „kolečka“ po bankovních institucí, může se Vám stát, že Vám při předběžném vyhodnocování Vaší bonity (schopnosti splácet úvěr), udělá tato banka záznam do bankovního registru s příznakem „žádost“.

Na tento záznam je pak pohlíženo jako na budoucí výdaj, resp. na  pracovníkem banky kalkulovanou splátku hypotečního úvěru. Tímto si Vás tato banka „zaháčkuje“ a Vaše kolečko tak skončí podstatně dříve, než byste byli bývali čekali, protože pro všechny další banky již můžete být člověkem, který nebude schopen dostát svým závazkům.

 

Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce