Čína – plán udržitelného růstu (2.)

07.04.2016 | AXA | Investování
Rok 2016 je počátkem v pořadí již třinácté pětiletky a vládní zpráva zmiňuje mnoho důležitých reforem, jejichž uskutečnění budeme v nadcházejících pěti letech očekávat. S transformací čínské ekonomiky se však stává dosahování vysokých čísel růstu čím dál obtížnějším.
87775411.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Jedním z hlavních tahounů zůstává i nadále urbanizace, kterou může vláda využít k uvolnění ekonomického potenciálu země. Do roku 2020 se Čína zavázala zvýšit její míru ze současných 55% na 60%. Pro to bude potřeba přesídlit do měst dalších přibližně 100 milionů pracovních dělníků, což si vyžádá větší výdaje na infrastrukturu a společenskou vybavenost, včetně výstavby nového bydlení. V důsledku toho plánuje vláda v letech 2016 a 2017 odstartovat řadu rozsáhlých urbanizačních projektů.

Premiér Li se nebál mluvit ani o méně příjemných reformách. Vláda se podle všeho chystá omezit nadvýrobu a v nadcházejících letech snížit objem výroby oceli a uhlí o 10%. Aby omezila nepříznivé dopady z toho plynoucí, má v plánu vytvořit fond v objemu 100 miliard RMB, jenž má pomoci zajistit a rekvalifikovat přibližně 1,5 – 2 miliony dělníků, kteří v důsledku toho přijdou o práci. Chystané uzavření mrtvých (zombie) společností pomůže uvolnit úvěry pro ty finančně životaschopné, avšak diskuzí o odepsání dluhů a nedobytných pohledávkách bank je poskrovnu. To může znamenat, že obavy vlády ohledně finanční stability zůstávají vysoké. V průběhu letošního roku očekáváme zhoršení úvěrové situace a tím i nárůst objemu nedobytných pohledávek, na což se již banky začínají připravovat prostřednictvím sekuritizace a využitím služeb společností spravujících aktiva (AMC).

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Nemalé pozornosti se ve zprávě dostává také otázce reforem státních společností, při kterých se zabývá modely smíšeného vlastnictví nebo založením státní společnosti pro zprávu aktiv po vzoru singapurské Temask. Pro účely zhodnocení rychlosti a stupně restrukturalizace ale není zpráva dostatečně podrobná. Podle nás je nyní více třeba zaměřit se na oživení akciových trhů, kterým optimismus ohledně reforem státních společností částečně pomohl. Očekáváno je také další uvolňování trhů finančních, i když si myslíme, že se pozornost nakonec stočí směrem k deregulaci vnitřního trhu dluhopisů a reformě prvních veřejných nabídek akcií (IPO). Liberalizace vnějšího trhu bude vzhledem k turbulencím za poslední rok probíhat opatrněji, ačkoliv sjednocení Šenčenské a Hongkongské burzy je stále plánováno na rok 2016.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz