Čínská Čchang-ša a její investiční vyhlídky (1)

15.02.2016 | Mark Mobius | Investování

Pokud sledujete můj blog, tak asi víte, že posledních několik týdnů jsme s mým týmem trávili v Číně, kde jsme se setkávali s představiteli různých společností ve snaze najít zde potenciální investiční příležitosti a blíže se seznámit s kulturou této veliké země. Naší další zastávkou je hlavní město provincie Chu-nan, které se jmenuje Čchang-ša.

mobius-__na.png
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Do něj jsme vyrazili z Guiyangu vysokorychlostním vlakem, jenž se hnal hornatou krajinou, četnými tunely a mosty rychlostí přesahující 200 kilometrů za hodinu. K zakoupenému obědu jsme dostali zdarma pití a zákusky, což nás mile překvapilo. Cestou jsme projížděli několika dalšími městy, včetně místa posledního souboje s japonskou armádou během druhé světové války nebo rodným městem bývalého předsedy Komunistické strany Číny Mao Ce-tunga. Nakonec jsme přijeli na jižní nádraží Čchang-ši s osmi nástupišti, jež bylo dokončeno teprve v roce 2009. Nádraží se nachází na důležité spojnici mezi Pekingem a Hongkongem a obrovské parkoviště nacházející se na úrovni nástupiště je jeho velkou výhodou. Červené a zelené semafory u každého místa zde přehledně ukazují, kde je volno, a kde ne. Podobně jako ve vlaku bylo i na parkovišti plno. Když jsme z něj odjížděli, všiml jsem si, že má náš řidič na palubní desce malou sošku Maa. Vysvětlil nám, že Čchang-ša byla po mnohá léta jeho domovem a že mu slouží také jako talisman.

Při pohledu na silný provoz cestou do hotelu mi bylo jasné, že navzdory vysokému stupni probíhající výstavby je stále potřeba mnohem více. V roce 2015 předčil prodej osobních aut v Číně prodeje v USA, když se jich zde prodalo 21 milionů oproti 17,5 milionu v USA. Počet aut na obyvatele je však nesrovnatelně menší, protože v Číně připadá na 100 obyvatel pouze 7, zatímco v Americe asi 70.

V blízkosti Čchang-ši se nacházejí tři velké řeky – Xiang, Liuyang a Laodao, což z něj činí jedno z hlavních distribučních center. Zboží zde připlouvá na lodích a bárkách z širokého okolí. Kromě centra lodní a železniční dopravy je Čchang-ša také centrem dopravy letecké. Odbavovány jsou zde lety zahraniční i domácí, včetně těch do měst jako jsou Hongkong, Bangkok, Soul, Pusan a Osaka. V minulém roce zde přepravili rekordních 19 milionů cestujících.

V roce 2013 ve městě odstartoval projekt mrakodrapu, jenž měl být se svými 838 metry a 220 podlažími nejvyšší budovou světa, a tím pokořit i dubajský Burj Khalifa. Nicméně místní samospráva jej nakonec pozastavila z důvodu nedostačujících povolení a obav expertů, zdali je za 7 měsíců možné tak vysokou budovu bezpečně postavit. Nyní to vypadá, že brzy již bude vše opět schváleno, ale protože jsou její základy v současnosti využívány jako rybí farma, je budoucnost dokončení nejistá. Nedávno zde byl však dokončen projekt menší budovy s 57 patry za méně než měsíc.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

V posledních letech se Čchang-ša stala pro mnohé televize a zábavní programy důležitým tvůrčím centrem, kde vznikají jedny z nejoblíbenějších programů v celé Číně. Ty posléze vedly k rozvoji dalších forem zábavy jako například karaoke barů, tanečních klubů, divadla a přidružených služeb jako třeba kadeřnictví, módních obchodů a občerstvení.

Náš hotel, jenž se nachází v severní části delty, je spojený s obrovským nákupním centrem, jehož součástí jsou i byty a promenáda spolu s cyklostezkou podél řeky. Na první pohled je však patrné, že hlavním iniciátorem projektu byla vláda, protože krátkodobě se jeví jako ekonomicky nesoběstačný – třicetipatrové věže jsou dokončené, ale prázdné, obchody také a náš hotel na tom byl podobně.

První společnost, kterou jsme navštívili, podniká na trhu zdravotní péče. Její zakladatel si všimnul, že možnosti léčby zraku jsou v čínských nemocnicích vzhledem k nedostatku potřebného vybavení omezené. Spolu s jejich pomocí a dalšími partnery se mu však podařilo získat dostatek financí, aby mohl v nemocnicích otevřít kliniky využívající moderní a specializované vybavení. Jejich manažer nám řekl, že největší výzvou bylo najít dostatek kvalifikovaného personálu a proto nyní nabízejí různé motivační zaměstnanecké programy, včetně zaměstnaneckých akcií pro doktory. Mezi jejich služby patří laserové operace, léčba šedého zákalu a optometrie.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse

http://mobius.blog.franklintempleton.com/2016/02/04/exploring-culture-and-companies-in-changsha-china/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz