Čínská Čchang-ša a její investiční vyhlídky (2)

16.02.2016 | Mark Mobius | Investování
Při hledání potenciálních investičních příležitostí jsme se setkali i s prezidentem a viceprezidentem finančního úřadu Čchang-ši, kteří nám vysvětlili, že cílem úřadu je pomáhat podnikům ve městě získávat přístup na kapitálový trh a sloužit mezi podniky a investory jako most ve snaze pomoci jim na burzu. Úřad shromažďuje informace o firmách, jež by mohly být zapsány na některé z mnoha čínských burz, a poté zveřejňuje jejich seznam, kde se jich už nachází téměř 200.
investovani_10_cina.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Ve srovnání s pobřežními regiony podle nich Čchang-ša poměrně zaostává, nicméně díky své poloze a tím, že je centrem výměny talentů, informací a kapitálu, má velkou šanci je dohnat. Městem vedou dva vysokorychlostní vlakové koridory a třetí se staví. Ten bude v budoucnu zajišťovat spojení mezi městem a vyspělejšími regiony na pobřeží. Obyvatelstvo města je pracovité a rádo se baví. Nacházejí se zde tři prestižní univerzity, mezi něž patří Národní universita obranné techniky, Hunanská univerzita a Jižní severní univerzita, která se zabývá komercionalizací technologií. Zástupci úřadu nám vysvětlili, že před možností realizace první veřejné nabídky akcií (IPO) potřebuje většina firem účast soukromého kapitálu, ale že vlivem velké konkurence jsou valuace akcií před IPO poměrně nestálé.

Dále jsme zavítali do společnosti zabývající se vydáváním a distribucí knih, učebnic, novin a digitálních médií, kde nás zpočátku překvapilo, že pro své online vzdělávací produkty nepotřebuje souhlas čínského Ministerstva školství, protože má smlouvy s jednotlivými školami. Materiály ze kterých jejich média ale vycházejí, již jednou vládou schváleny byly. S jedním ze zástupců společnosti jsme se dostali i k otázce používání britské a americké angličtiny a ten mi řekl, že dává přednost britské, ačkoliv jeho syn právě studuje v Missouri ve Spojených státech.

Následně jsme zavítali do městského muzea zasvěceného v čest zakladatele Čínské lidové republiky, Mao Ce-tunga. Ten na počátku devatenáctého století studoval v Čchang-ši pedagogiku, později se zde stal učitelem a nakonec i ředitelem školy. Velká budova galerie byla zavřená, ale podařilo se nám navštívit skromný dům, kde Mao a jeho žena žili. Toto malé obydlí dříve sloužilo jako kancelář ústředního výboru hunanské Komunistické strany. Nedaleko se nyní tyčí sedmi metrová socha Maa obracejícího se k davům. Po prohlídce jsme si dali v obchodě přes ulici misku nudlí a já si všiml plakátu na stěně jedné z budov. Zeptal jsem se na něj jednoho z mých čínských kolegů a ten mi odpověděl, že se jedná o reklamu na podílový fond slibujícího vysokou návratnost. Při představě reklamy na kapitálové trhy tak blízko soše velikého komunistického vůdce jsem se nemohl ubránit pocitu ironie. Jak rychle se svět mění!

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Další den jsme navštívili společnost vyrábějící čočky pro fotoaparáty mobilních telefonů. Dozvěděli jsme se, že se specializuje na zpracování skla, které je z hlediska práce, technologie, kapitálu a vstupu do odvětví poměrně náročné. Na otázku zdali jim zpomalující prodeje chytrých telefonů a tabletů dělají starosti, nám manažer odpověděl, že je nahradí technologie nové, jako například nositelná elektronika. Společnost má 80 000 zaměstnanců a nyní se aktivně orientuje na automatizaci výroby.

Vydali jsme se prozkoumat také rozsáhlý projekt výstavby nového bydlení. Jednalo se o luxusní domy a byty stavěné na překrásném místě na řece Xiang, ze třech stran obklopeného horami. Při prvním pohledu na něj mě napadlo, že dokonale odpovídá čínské filozofii feng-šuej. Původně zde byla stará továrna na výrobu strojových součástek, jejíž část architekt umně využil a zasadil jí do celkového designu krajiny. V hlavní tovární hale se nyní nachází klubovna, kavárna, kanceláře a prostorné atrium. Projektu se podařilo skloubit, podobně jako mnohým jiným, jež jsme v Číně viděli, tři důležité požadavky: nachází se v centru města, je na neopakovatelném místě, a město, kde se nachází, má bohatou historii. Když jsme s vedením probírali náklady na údržbu, řekli nám, že vzhledem k nedostatku pracovní síly a rostoucí ceně práce se zde na mytí podlah a ostrahu chystají využít roboty. Předseda společnosti nám navíc řekl, že v restauracích pro tamní rezidenty již osm šéfkuchařů-robotů pracuje.

Z města jsme se vypravili do technologického parku, abychom se zde setkali se zástupci společnosti, jež se zabývá ochranou životního prostředí. Ta je schopná řešit celou řadu problémů včetně znečištění vzduchu, úpravy odpadní vody, zpracování tuhého odpadu, úspory energie a sanace půdy. Tehdy jsem si začal uvědomovat míru zodpovědnosti, s jakou k tomuto problému čínská vláda přistupuje. Regulace znečištění ovzduší představuje velký segment zisku firmy, což vzhledem k vysokému stupni zamoření ovzduší v mnoha čínských městech není až tak překvapivé. Ačkoliv podíl fosilních paliv při výrobě elektrické energie v Číně pomalu klesá, podle managementu firmy bude v dohledné době i nadále hlavním zdrojem její výroby.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Čím dál více pozornosti si získává i kvalita půdy a proto se v příštích letech očekává velký nárůst zájmu o její sanaci v zemědělské i průmyslové sféře. Nejčastějšími příčinami zamoření jsou těžké kovy a organický materiál. Vláda se touto otázkou již delší dobu zabývá a v letošním roce by měl vstoupit v platnost zákon regulující znečišťování půdy, jenž zároveň definuje kroky vedoucí k nápravě současné situace. Představitelé firmy nám řekli, že z hlediska znečištění půdy patří provincie Chu-nan mezi nejhorší, za což může zejména vzkvétající odvětví zpracovávání neželezných kovů. Je proto pravděpodobné, že soukromé firmy budou spolu se státem zakládat podniky společné, aby do nich mohly investovat. V regionu jsme viděli mnoho příkladů čínských firem, jimž se úspěšně podařilo získat společnosti zahraniční. Také naše společnost se chlubila řadou amerických a čínských vědců, kteří pro ni pracují, a tím, že mnozí z nich mají doktorské tituly. S ohledem na rostoucí hrozbu kontaminace podzemní vody v Číně budou zkušenosti zahraničních odborníků s odstraňováním jedů, chemických látek a dalšího znečištění z půdy opravdu potřebné.

Mezi návštěvami jednotlivých firem jsme měli čas podívat se i do řady obchodních center. Ve spoustě z nich a také v obchodech na ulicích se prodávají značky předních světových výrobců. Nyní jsou ale vytlačovány velkým počtem značek domácích, které díky zahraničním zkušenostem a znalosti domácího prostředí rychle zvyšují své zastoupení na trhu. Mnohokrát jsme byli svědky toho, jak rozvíjející se trhy těží z globalizace a technologického pokroku a naše návštěva Čchang-ši, to jenom potvrdila.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse

http://mobius.blog.franklintempleton.com/2016/02/04/exploring-culture-and-companies-in-changsha-china/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz