ČNB upozornila na matoucí medaile od Českého mincovního obchodu

Česká národní banka upozornila na nabídku medailí pod názvem "ražba s 1000 Kč bankovkou" od Českého mincovního obchodu. Mince mohou podle ČNB u veřejnosti vyvolat klamný dojem, že jde o zákonné peníze vydané centrální bankou. Medaile ovšem na rozdíl od mince není platidlem a nemůže obsahovat nominální hodnotu.

ČNB upozornila na matoucí medaile od Českého mincovního obchodu

Na jedné straně medaile je vyražen název státu "Česká republika", na druhé straně text "tisíc korun českých". "Spojení těchto dvou motivů může být pro veřejnost matoucí a zaměnitelné s platnými pamětními mincemi České národní banky. Medaile vydané soukromým subjektem v žádném případě nesmí obsahovat jakékoliv označení používající název české peněžní jednotky," uvedla ČNB.

Centrální banka proto vyzve společnost HMK GmbH, která nabízí medaili pod obchodní značkou Český mincovní obchod, aby medaili upravila, nebo celou propagační akci ukončila. "V případě, že by medaile byla zneužita v peněžním oběhu a poškozená strana by jí přijala v dobré víře, že se jedná o zákonné platidlo, mohlo by se na jednání společnosti, která takovou medaili vydala, nahlížet jako na napomáhání k trestnému činu podvodu," upozornila ČNB.

Český mincovního obchod se sídlem ve Vejprnicích u Plzně zatím žádnou reakci od ČNB nemá. "Pokud se na nás obrátí, jsou naši právníci připraveni vše vysvětlit," řekla Zdeňka Klengel ze zákaznického centra pro ČR. Švýcarská firma HMK, která se zaměřuje na medaile a pamětní mince pro sběratele, je na trhu od roku 1978 a má pobočky ve všech zemích Evropy. Žádný podobný problém dosud neřešila. "Zneužití není možné, protože ta ražba (mince) má průměr 50 milimetrů a navíc je tak ražená, aby jakoukoli záměnu vylučovala," dodala. Několikamilimetrová tisícikorunová bankovka, která je na minci jako potisk, se podle ní nedá z ražby odstranit.

O pozlacené mince je podle zástupkyně firmy zájem. Mincí je ve sběratelské kolekci celkem sedm od padesátikoruny po pětitisícikorunu. Na ražbě je busta Františka Palackého, který je zobrazen i na přední straně a na bankovce v hodnotě 1000 korun. Sběratelské medaile, které si firma nechává vyrábět, jsou limitované. Firma má vlastní návrháře a navrhla i české euro.

Medaili může vydat jakýkoliv subjekt, platné mince s nominální hodnotou v tuzemské měně pouze centrální banka.

Zdroj: ČTK