Co dělat v době, kdy Vám banka nechce půjčit požadovanou výši hypotéky?

To, že Vám banka půjčí přesně tolik, o kolik ji žádáte, není samozřejmostí. Pro získání požadovaného úvěru je nutné splnit několik podmínek. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nijak triviální věci, které lze změnit ze dne na den, musí se lidé žádající o hypotéku, jimž banka nepůjčí celou poptávanou částku, uchylovat k alternativním řešením. O co přesně se jedná, to Vám řekneme na níže uvedených řádcích.
02E78118.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

K situaci, kdy banka žadatelům o hypotéku neposkytne veškeré požadované prostředky, dochází nejčastěji z těchto důvodů:

 • nedostatečná výše zástavy
  • z důvodu typu nemovitosti (např. banka neposkytuje 100% hypotéku na byt lidem, kteří nejsou jejími stálými klienty)
  • z důvodu špatného technického stavu, neatraktivnosti lokality
  • nedostatečná výše příjmů

 

První situaci (nedostatečná zástava) lze řešit několika snadno dostupnými způsoby, a to:

 • financováním zbylé části požadovaných prostředků z jiných zdrojů, tj.   
  • vlastních úspor
  • úvěru ze stavebního spoření
  • spotřebitelským úvěrem
  • zástavou další nemovitosti, kterou banka akceptuje jako zástavu (tématem vhodných typů nemovitostí jsme se věnovali v tomto příspěvku)

 

Druhá situace je komplikovanější v tom, že ji nemůžete snadno vyřešit tím, že si zbylou část požadovaných prostředků půjčíte jinde. Banky chtějí od žadatelů o hypotéku informaci o tom, z jakých zdrojů budou chybějící prostředky čerpat, před tím, než jim schválí žádost o hypotéku. Pokud si chybějící prostředky půjčíte např. u stavební spořitelny, banka, u níž žádáte o hypotéku, Vám splátku úvěru ze stavebního spoření odečte od Vašich příjmů, což může vést k dalšímu snížení maximální výše hypotéky (banka Vám nově nebude ochotna půjčit např. 2 000 000 Kč, ale pouze 1 800 000 Kč).

Mezi přijatelné způsoby, jak řešit situaci, kdy Vám banka není ochotna půjčit celou požadovanou částku z důvodu nedostatečných příjmů, patří:

 • přistoupení další osoby k žádosti o hypoteční úvěr (např. rodiče, partner/ka, sourozenec, děti), kdy tato osoba bude mít prokazatelný příjem
 • zástava další nemovitosti (zpravidla platí, že pokud dáváte bance do zástavy nemovitosti v hodnotě, která je výrazně vyšší, než požadovaný úvěr, nemá banka tak přísné nároky na příjem žadatele)

Tato opatření nejsou trvalá

V době, kdy pominou důvody, proč Vám banka nebyla ochotna poskytnout celou požadovanou výši hypotéky, lze upustit od výše uvedených opatření. K tomuto nejčastěji dochází v době konce fixace úrokové sazby, kdy parametry hypotéky můžete měnit bez poplatku. Pokud např. vzrostla cena Vaší nemovitosti nebo již ze svého úvěru máte splacenou odpovídající částku, můžete z hypotéky vyvázat ostatní nemovitosti.

To stejné platí pro případ, kdy s Vámi o hypotéku žádala další osoba. Jestliže máte v době konce fixace úrokové sazby dostatečné příjmy na to, abyste byli schopni splácet hypotéku sami, můžete ostatní osoby z úvěrového svazku bez poplatku vyvázat.

Pokud i Vy patříte mezi ty žadatele o úvěr, jimž banka odmítla poskytnout celou požadovanou částku, či žádost o hypotéku teprve plánujete s tím, že máte pochybnosti o tom, že Vaše příjmy či nemovitost budou splňovat požadavky bank, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci.

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce