Co je dobré vědět o stavebním spoření?

08.02.2016 | Petr Gola | Spoření
Stavební spoření má nadále pevné místo na trhu. Stát podporuje stavební spoření státní podporou, na smlouvu je možné přispívat i dětem a vkládat příspěvky na smlouvu je možné libovolně během roku. Nejenom klienti mající rádi jistotu nadále využívají výhod stavebního spoření.
02I63494.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Na každou smlouvu o stavebním spoření je možné čerpat státní příspěvek až ve výši 10 % z naspořené částky během roku. Maximálně je možné od státu obdržet státní příspěvek ve výši 2 000 Kč ročně, tato podmínka je splněna při vkladu na smlouvu 20 000 Kč a více během roku. Stavební podporu za rok zasílá MF následující rok v dubnu. Např. tříčlenná rodina může za rok obdržet státní podporu ve výši 6 000 Kč, neboť smlouvu o stavebním spoření je možné uzavřít na každé rodné číslo v rodině, tedy i dětem.

Po šesti letech je možné peníze vybrat bez uvedení účelu

Pravidelné spoření na smlouvu o stavebním spoření je výhodné především z důvodu čerpání výhodného úvěru. Do stanoveného limitu umožňují stavební spořitelny čerpat úvěr ze smlouvy bez zajištění, peníze jsou k dispozici poměrně rychle, úvěry na rekonstrukci ze stavebního spoření jsou příznivé. Při splnění zákonných podmínek snižují zaplacené úroky během roku daňový základ. Pro čerpání úvěru je možné navíc jednotlivé smlouvy ze stavebního spoření v rodině sloučit. Po šesti letech trvání smlouvy je možné peníze u lidí starších 18 let vybrat bez jakýchkoliv sankcí i bez udání důvodu. S výběrem peněz ze smlouvy o stavebním spoření u dětí do 18 let musí souhlasit opatrovnický soud. Rodiče se mohou tedy k penězům dostat dříve, ale musí prokázat, že z výběru peněz ze smlouvy bude mít profit dítě.

V prvním roce je nutné vložit více, v dalších stačí méně

Státní podpora se u stavebního spoření počítá nejenom z vložených vkladů na smlouvu, ale i z úroků z vkladů. Na druhou stranu však částku během roku snižují poplatky za vedení smlouvy a v prvním roce navíc bývá zpravidla odečten poplatek za vedení smlouvy. V praxi tak je nutné v prvním roce vložit pro čerpání maximálního příspěvku na smlouvu o něco více než 20 000 Kč a v následujících letech stačí i méně z důvodu počítání státního příspěvku z úroků z vkladů. Jednotlivé stavební spořitelny nabízejí pro uzavření nové smlouvy o stavebním spoření různé akce a benefity, které se velmi často týkají právě výše poplatku za uzavření smlouvy nebo roční částky nákladů za vedení smlouvy. Při hodnocení jednotlivých variant stavebního spoření na trhu s ohledem na celkovou naspořenou částku je tedy potřeba zohlednit právě i poplatek za uzavření smlouvy a roční poplatek za vedení smlouvy.

Vklady na smlouvu je možné přizpůsobit aktuální finanční situaci

Velkou výhodou smluv o stavebním spoření je, že není nutné na každou smlouvu měsíčně spořit pevnou částku. Vklady na smlouvu o stavebním spoření je možné flexibilně přizpůsobovat rodinné finanční situaci. Peníze na smlouvu o stavebním spoření je možné zasílat jednorázově dopředu (např. i na celou dobu) nebo doplácet každoročně koncem roku, samozřejmě je možné platit i formou trvalého měsíčního příkazu k úhradě. Klienti přitom nemusí své vklady oznamovat stavební spořitelně a během trvání smlouvy mohou libovolně částku změnit. Je tedy možné první tři roky platit 20 000 Kč ročně a následující roky již nic např. z důvodu zhoršení rodinné finanční situace. Uzavření smlouvy o stavebním spoření tedy rodinu finančně nesvazuje.

Na smlouvu může přispívat každý

Stavební spoření je oblíbenou možností, jak mohou dětem finančně přispívat i prarodiče. Peníze ze smlouvy jsou totiž určeny dítěti, rodiče se k penězům dětí do 18 let dostanou pouze za souhlasu soudu. Prarodiče tedy mají jistotu, že dávají peníze přímo svým vnukům. Pro vklad na smlouvu prarodičům stačí znát pouze číslo smlouvy, nepotřebují svůj úmysl vložit peníze na smlouvu nikomu oznamovat ani s nikým konzultovat. Smlouva o stavebním spoření patří mezi nerizikové finanční produkty. Vklady na smlouvách o stavebním spoření jsou ze zákona pojištěny až do 100 tisíc euro, přičemž k pojištění vkladů dochází automaticky ze zákona při uzavření smlouvy.

Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz