Co si představit pod alternativními ETF?

25.08.2014 | Roman Müller | Názor experta
Burzovně obchodované fondy (ETFs) jsou ideálním nástrojem k dosažení široké diverzifikace investičního portfolia. Zaměřit se můžete nejen na ETFka sledující základní třídy aktiv jako jsou akcie, dluhopisy či komodity, vybrané regiony nebo sektory, ale i takzvané alternativní investice.
investovani_02_noviny_a_lupa.jpg

Alternativní burzovně obchodované fondy (ETFs) mohou posloužit k širší diverzifikaci tradičního akciového či dluhopisového portfolia. Hlavním cílem rozložení prostředků do více typů cenných papírů je snížit rizikovost celého portfolia a přispět k vyšší celkové výkonnosti.

Na stránkách některých emitentů burzovně obchodovaných fondů narazíte na kategorii alternativní ETF. Které fondy dostupné na trzích v USA reprezentují tuto skupinu?

ETF sledující index hedgových fondů

Hedgové fondy jsou speciální fondy s mírnější regulací. Manažeři těchto fondů využívají techniky, které jsou u běžných podílových fondů zakázané nebo je lze využít jen omezeně. Běžně tyto fondy vstupují do derivátových obchodů (futures, swapy, opce), obchodují na úvěr nebo vstupují do krátkých pozic.

Mezi největší fondy této kategorie patří IQ Hedge Multi-Strategy Tracker (QAI), ProShares Hedge Replication ETF (HDG) a IQ Hedge Macro Tracker ETF (MCRO).

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 

První zmíněný fond sleduje výkonnost indexu IQ Hedge Multi-Strategy. V portfoliu tohoto ETF jsou zastoupeny burzovně obchodované fondy investující do různých typů dluhových cenných papírů (státní dluhopisy, konvertibilní dluhopisy, firemní dluhopisy), akcií, komodit, nemovitostních fondů, ETF na volatilitu a podobně. Fond vstupuje do dlouhých i krátkých pozic. S tímto a dalšími fondy se můžete blíže seznámit na stránkách jednotlivých emitentů.

Long/Short ETF

Tato skupina fondů kombinuje v portfoliích krátké a dlouhé pozice. Reprezentantem této kategorie je například ETF ProShares RAFI Long/Short (RALS). Fond sleduje výkonnost indexu RAFI US Equity Long/Short. V portfoliu ETF naleznete akcie významných společností obchodovaných v USA jako například Chevron, AT&T, Bank of America, ConocoPhillips či Exxon Mobil.

Fondy jdoucí proti volatilitě trhu

Zajímavou skupinou jsou fondy, které se vyvíjejí opačným směrem než index VIX, takzvaný index strachu. V této kategorii naleznete například fond VelocityShares Daily Inverse VIX Short Term ETN (XIV). Další skupiny fondů Uvedené skupiny představují pouze stručný výčet různých typů alternativních burzovně obchodovaných fondů. Vzhledem ke složitější konstrukci jsou tyto fondy vhodné pouze pro zkušené investory.

 

Upozornění: Tento článek neslouží jako investiční doporučení. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

 


 

ETFs.cz Článek byl publikován
ve spolupráci se serverem ETFs.cz.