Čtyři z pěti Čechů neví, jak mají pojištěné vklady v bankách

Část výzkumu finanční gramotnosti, který si u agentury STEM/Mark objednalo na podzim ministerstvo financí ve spolupráci s Českou národní bankou, se zaměřila na znalosti ze světa financí a na chování související se smluvními vztahy u finančních produktů.

sporeni_01_bez_penez.jpg
Štít a peníze
Hledáte výhodné POJIŠTĚNÍ?


S námi jej získáte

jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi chrání své zdraví a majetek v hodnotě

21 833 997 777Získejte v průměru o 50 % levnější pojištění
-

Náš návrh pojištění je bezplatný a nezávazný
-

 

 

 

Čtyři z pěti Čechů neví, jak mají pojištěné vklady v bankách

I zde jsou výsledky zarážející, pro odborníky však nikoliv překvapivé. Potvrzují tak názory, že je mnohdy kontraproduktivní implementovat evropské směrnice zvyšující administrativní náročnost procesu prodeje finančního produktu, když většinu české populace zajímá pouze otázka, kde to má podepsat.

Zdálo by se, že když většina Čechů deklaruje ve výzkumu svou konzervativnost, bude se v těchto produktech cítit jako ryba ve vodě. Ovšem správnou odpověď výše pojištění u bankovních vkladů zná pouze 18 procent z nich v případě, že mohou vybírat z možností. Pokud mají sami napsat tuto hranici, nesplete se pouze 7 procent dotázaných. Ano, jen sedm lidí ze sta odpovědělo na podzim správně, že hranice je 50 tisíc eur a vklady jsou pojištěné do této výše na 100 %. Čtěte také Spořící účet na internetu, stavební spoření od poradce

Podobné výsledky byly zjištěny i při testování zkratky RPSN. Jen třetina dotázaných dokáže tuto zkratku rozklíčovat. Ale co skutečně znamená, dokáže popsat jen 17 procent respondentů. Takže pro marketingová oddělení úvěrových institucí jasná zpráva, že se nemusí bát zvětšovat velikost písma u tohoto údaje, protože drtivou většinu lidí to při žádosti o půjčku nezajímá. Čtěte také Polovina Čechů si myslí, že úvěr na televizi je dobrý nápad

Experti na inflaci

Znalost úročení končí u naší populace u toho jednoduchého, složenému rozumí málokdo, stejně tak pojmům p.m. a p.a. Většina lidí (šedesát procent) naopak ví, co by se stalo s jejich penězi v případě zvýšení inflace, pětina dokonce dokáže odhadnout interval pro inflaci v předcházejícím roce.

Představte si, že pět bratrů dostalo dohromady od rodičů jako dárek 10 000 korun. Pokud se budou chtít rozdělit rovným dílem, kolik peněz připadne na každého z nich? To jsem se nezbláznil, i to je jedna z otázek průzkumu. Sedm procent populace na ni nezná správnou odpověď. Takže dělit většinou umíme, ale není to málo?

Pro někoho tak přirozená věc, že nákupem více různých akcií můžete snížit riziko, je pravdivá pouze pro polovinu dotázaných. A to podotýkám, že v průzkumu nebylo vůbec použito cizí slůvko diverzifikace.

V otázce smluv na finanční produkty nebyly odpovědi nijak překvapivé pro ty, co někdy pracovali se skutečnými klienty. Třetině lidí se tak například stalo, že jim byla předložená tak dlouhá smlouva, že ji nepřečetli celou. Ale z těchto lidí jich nakonec 75 procent smlouvu stejně podepsalo. Všem ustanovením smlouvy rozumí jen deset procent dotázaných. Pro téměř polovinu lidí jsou smlouvy komplikované, některým pasážím vůbec nerozumí, ale stejně každý druhý z nich podepíše i to, čemu nerozumí. Čtěte také Dvě třetiny Čechů žijí bez rodinného rozpočtu

Jen 6 procent lidí finanční produkt někdy reklamovalo, většinou se obraceli přímo na danou banku či její pobočku. S právníkem přitom spolupracovalo pouze zanedbatelné minimum z dotázaných. Kdyby daná finanční instituce stížnost neuznala, respondenti by se při výběru z možností obracelo většinou na soud, jen jeden člověk z deseti by se obrátil na dozorový orgán, kterým je Česká národní banka.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, spravujte své finance s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich finančních možností kliknutím zde

 

Po těchto faktech ani nepřekvapí, že pouhých dvanáct procent dotázaných se někdy setkalo s pojmem rozhodčí doložka, tedy s pojmem, který je zrovna u nebankovních úvěrů a půjček jedním z velice častých.

Seriál o studii k finanční gramotnosti končí. Její výsledky však ukázaly, že nebude stačit pouhé zavedení předmětu podobného názvu do školních osnov. Vzdělávat se musí všichni, nelze svou neznalost neustále svádět na stát a domáhat se odškodnění za svá vlastní neuvážená rozhodnutí. Odpovědnost za své peníze si musí nést každý z nás, nikoli ČNB, ministr financí či někdo podobný. Tyhle instituce by měly vytvářet a dozorovat prostor, podmínky a pravidla hry, ale za vlastní tahy s penězi by měl být odpovědný jeden každý z nás.

Nevíte, jak si udržet kontrolu nad rodinným rozpočtem a finančními cíli? Sestavte si finanční plán. Nevíte, jak na to? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO POJIŠTĚNÍ
Odeslat žádost
Máte dotaz k životnímu pojšitění?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz