Dagmar Ircingová (LBBW): Řídit se při výběru hypotéky pouze úrokovou sazbou je chyba

Jaký je správný postup při výběru hypoték a jakých chyb se žadatelé o hypotéku dopouštějí nejčastěji, to byla témata našeho dalšího zajímavého povídání s Dagmar Ircingovou z LBBW Bank CZ, a.s.
img_213.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

V našem minulém rozhovoru jste zmínila, že se dnes lidé při výběru hypotéky řídí „bohužel“ jen úrokovou sazbou. Jaké další parametry by měli lidé při výběru porovnávat?

Rozumný cenový parametr je tzv. RPSN. Do tohoto ukazatele se promítne nejen úroková sazba, ale i poplatky s úvěrem spojené. Proto nám o nákladech na úvěr řekne víc než prostá úroková sazba. Klient by se však neměl řídit pouze cenou úvěru, ale i jejími necenovými parametry, které by měl volit tak, aby vyhovovaly jeho podmínkám, ať už se jedná o možnost předčasné splátky, výši úvěru v poměru k hodnotě nemovitosti, délku fixace apod. Hypotéka má zkrátka více „vlastností“ než jen úrokovou sazbu.

Jak se chyba porovnávání hypoték pouze na základě úrokové sazby může negativně promítnout do běžného života klienta?

Pokud zvolím nízkou sazbu, ale například poplatek za poskytnutí úvěru nebo poplatek za vedení účtu, ze kterého se úvěr splácí, je vyšší než se na trhu nabízí k hypotéce, která má mírně vyšší sazbu, mohou moje náklady na hypoteční úvěr být vyšší. Naopak se nemusí vyplatit, když odmítnu uzavření pojištění úvěru, které sice znamená zvýšené náklady, ale na druhé straně poskytuje určitou ochranu před nepředvídanými výpadky příjmů.

 

vítěz testu finančních poradců
Poraďte se o hypotéce s vítězem testu finančních poradců. Požádejte ještě dnes o bezplatné a nezávazné porovnání hypoték kliknutím zde

 

Pokud klient nevhodně zvolí typ hypotéky, může se také dostat do finančních problémů, pokud bude např. potřebovat po x letech původní nemovitost prodat a koupit si např. větší nebo v jiném městě. Pak se může stát, že bude muset bance uhradit poplatek za mimořádnou splátku úvěru, protože např. nevhodně zvolil délku fixního období.

Hypoteční úvěr je úvěr na dlouhá léta a každý by tedy měl zvažovat všechny možnosti a varianty vývoje své životní a finanční situace a hledat pro ně vhodné řešení a vhodný typ úvěru.

Jakých dalších chyb se lidé při výběru hypotéky dopouštějí nejčastěji?

Klienti jdou často s hypotékou tzv. „na krev“ a nenechávají si ve svých příjmech dostatečnou rezervu pro nečekaný výpadek pravidelných příjmů. Optimální je mít stranou částku v objemu asi 6 měsíčních splátek. Je třeba si znovu a znovu připomínat, že jsme náš rodinný rozpočet zatížili často vysokou splátkou na mnoho let, často několik desetiletí. A uskromnit se dokážeme na pár měsíců, možná na rok či dva, ale zvládneme to po celou dobu splácení úvěru?

Existuje tedy nějaký „zaručený“ způsob výběru hypotéky?

Zaručený způsob asi není, protože život je košatý a často nepředvídatelný, ale mnohým problémům lze předcházet už jen tím, že si možnost jejich vzniku uvědomíme a připustíme.

Pro ty, kteří si nejsou jisti, zda dokážou vše správně posoudit, lze doporučit pomoc a radu hypotečního poradce. Pro tyto případy bych rozhodně volila specialistu, který má s hypotékami co nejvíce zkušeností, to znamená, že k tomu neprodává ještě stavební spoření, penzijní připojištění, životní a jiné pojištění….. Právě proto, že hypotéka je produkt náročný, vyžaduje radu odborníka. Navíc mezi specializovanými hypotečními makléři je mnohem větší šance, že najdete kvalitního poradce než mezi univerzálními finančními poradci.

Co fixace úrokové sazby? Jakou fixaci úrokové sazby si dnes lidé berou nejčastěji?

Dnes klienti nejčastěji volí 3letou a 5letou sazbu.

A to je dobře, nebo špatně?

Pokud se podíváme na vývoj úrokových sazeb za posledních několik let, je zřejmé, že prostor pro pokles sazeb sice ještě nějaký je, ale k rozletu směrem vzhůru mají sazby prostoru spoustu. Každý pokles byl vždy následován růstem. Je to jen otázka času.

Lze odhadnout, jak se budou v příštích měsících vyvíjet úrokové sazby hypoték?

Myslím, že se ještě chvíli mohou udržet na dnešní nízké úrovni, ale křišťálovou kouli nemám. Růst je očekáván už dlouho a sazby dosud klesaly. Budoucnost ukáže….

 

Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce