Deset důvodů, proč myslet na penzi od první výplaty

03.10.2017 | Petr Gola | Spoření

V rodinných finančních plánech by v žádném případě nemělo chybět spoření a investování na penzi. Ideální je začít myslet na penzi již od prvního zaměstnání, stačí začít s nízkými částkami a ty v průběhu let zvyšovat dle aktuální finanční situace. Pouze na stát se rozhodně spoléhat nelze.

86528026.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

1) U dlouhodobého investování lze dosáhnout zajímavého zhodnocení

Domácnosti, které začnou spořit nebo investovat na důchod již např. ve třiceti letech, si mohou vytvořit na penzi dostatečný vlastní finanční polštář i s nižší pravidelnou měsíční úložkou z důvodu vyššího každoročního zhodnocení. Při dlouhodobém investování převáží výhody dynamické investiční strategie.

 

2) Invalidní důchod nestačí

Velmi brzy v produktivním věku je vhodné myslet i na komerční pojištění kryjící invaliditu. Zejména invalidní důchod prvního a druhého stupně je nízký. Žít dlouhodobě pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Pokud to tedy finanční situace nedovoluje, tak je lepší nejdříve uzavřít komerční pojištění a teprve při zvýšení rodinného příjmu začít i spořit a investovat na starobní důchod.

 

3) Starobní důchod bude klesat

Vzhledem k demografickým a ekonomickým trendům bude muset být výpočtová formule důchodu v budoucnu méně výhodná oproti současnému stavu. Důchodová legislativa se zpřísňuje i v ostatních vyspělých zemích světa. Stát nebude moci zaručit budoucím penzistům stejnou životní úroveň jako je tomu nyní.

 

4) Peníze na koníčky

Teprve v důchodu mají někteří penzisté dostatek času na své koníčky, které však nejsou zadarmo. Penzistům žijících pouze ze státního důchodu přitom na zábavu příliš financí nezbývá.

 

5) Možnost volby předčasného důchodu

Z důvodu prodlužujícího se důchodového věku bude stále stoupat obliba kráceného předčasného důchodu. Předčasný důchod je však citelně nižší než řádný důchod, každodenní život pouze s předčasným důchodem bez vlastních úspor bude velmi složitý. Legislativní novelou z letošního roku sice došlo k zastropování důchodového věku na 65 let, ale v budoucnu pravděpodobně dojde opět k jeho zvýšení.

 

6) Práce není nutností

V důchodovém věku pracuje nyní více lidí než v minulosti. V budoucnu bude stoupat počet penzistů, pro které bude práce finanční nutností. Lidé s dostatečnými vlastními úsporami budou moci více pracovat, protože chtějí a budou si moci práci více vybírat.

 

7) Úspory za krátkou dobu jsou nízké

S ohledem na vytvoření dostatečného vlastního finančního polštáře na penzi je vhodné začít se spořením nebo investováním na penzi co nejdříve, ideálně od první výplaty. Při krátkodobém spoření na penzi pouze několik posledních let před odchodem do starobního důchodu je obtížné naspořit dostatečnou částku. V krátkodobém časovém horizontu jsou následně vlastní finanční zdroje zpravidla nedostatečné.

 

8) Finanční nezávislost

Každodenní rozhodování penzistů s dostatečnými úsporami výrazně méně ovlivňuje otázka financí  a mohou si lépe vychutnávat podzim života, kdy mají konečně čas na činnosti, které díky vysokému pracovnímu shonu v produktivním věku nestíhali.

 

9) Vlastní úspory „nepropadnou“

Někteří penzisté čerpají státní důchod z důvodu dřívějšího úmrtí pouze několik let. Do důchodového systému tedy zaplatí výrazně více, než následně stihnou vyčerpat. Naspořené peníze v různých finančních produktech v závislosti na vlastním investičním profilu jsou však předmětem dědictví.

 

10) Lepší zdravotní péče

V rodinném rozpočtu penzistů hrají výraznou roli výdaje na léky a lékařskou péči. Spoluúčast pacientů v budoucnosti přitom bude z ekonomických důvodů vyšší, než je tomu nyní. Penzisté s vyššími vlastními finančními zdroji si budou moci dovolit lepší zdravotní doplňky nebo zdravotní péči.

Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz