Deset výhod "stavebka"

06.11.2014 | Petr Gola | Spoření
Stavební spoření je stabilní finanční produkt, s nímž má zkušenosti řada rodin. Jako každý finanční produkt má stavební spoření své výhody a nevýhody a záleží na osobních preferencích každého, zdali je pro něj stavební spoření výhodné či nikoliv. Podívejme se na deset výhod stavebního spoření.
02F02185.jpg
Prasátko
Hledáte výhodné SPOŘENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi spoří

13 767 445 521


Získejte v průměru o 2 % vyšší úrok
-
Náš návrh spoření je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Některé klienty odrazuje delší šestiletá doba, po kterou musí na stavební spoření ukládat své peníze, aby mohli následně naspořené peníze čerpat bez sankcí a krácení. Jiní hledají vyšší zhodnocení než je nyní aktuálně zpravidla stavebními spořitelnami nabízená 1,5% úroková sazba. Přesto je nadále stavební spoření zajímavým finančním produktem. Podívejme se na vybraných 10 důvodů, proč tomu tak je.

1) Státní podpora

Stát podporuje spoření na smlouvu o stavebním spoření formou státního příspěvku. Státní příspěvek v čase klesal. V současné době činí státní příspěvek 10 % z naspořené částky za rok, maximálně však 2 000 Kč ročně. Na maximální státní příspěvek tak dosáhnou klienti, kteří naspoří na svoji smlouvu během roku 20 000 Kč. Státní příspěvek je i přes snížení zajímavý finanční bonus, který je potřeba zohlednit do efektivní úrokové míry. Zhodnocení u stavebního spoření není tedy možné posuzovat pouze dle úrokové sazby u smlouvy, je potřeba zohlednit i čerpání státního příspěvku.

 

2) Na každé rodné číslo je možné čerpat státní podporu

Rodiny, které mohou odložit za rok více peněz než 20 000 Kč, tak mohou uzavřít smlouvu o stavebním spoření na každého člena rodina. Rodiče mohou smlouvu o stavebním spoření založit i pro své děti. Čtyřčlenná rodina tak může mít uzavřeny 4 smlouvy o stavebním spoření. Při roční úložce 20 000 Kč na každou smlouvu, by tak rodina obdržela v souhrnu státní podporu ve výši 8 000 Kč. Státní podpora náleží na každé rodné číslo, tedy i nezletilých dětí.

 

3) Státní podporu je možné předplatit

Jednotlivé stavební spořitelny nabízejí různé bonusy a podpory pro vyšší jednorázové vklady. Při jednorázovém vkladu 120 tisíc Kč a více tak má klient jistotu, že po dobu šesti let trvání smlouvy bude mít ročně nárok na 2 000 Kč formou státní podpory. Přitom bude ještě čerpat nabízený bonus a vklad bude úročen. Kdo nepotřebuje po dobu 6 let s naspořenými penězi manipulovat a hledá bezpečný finanční produkt, pro toho může být řešením i stavební spoření.

 

4) Vklady mohou být nepravidelné

Výhodou pro vklady na stavebním spoření je skutečnost, že je možné peníze na rodinné smlouvy zasílat během roku průběžně. Není nutné spořit ve sjednané částce každý měsíc. Nepravidelné spoření je výhodné především pro OSVČ, které mají během roku zpravidla výkyvy ve výši příjmů. Stavební spoření je možné doplatit i jednorázově na konci roku. Jednorázový vklad přitom nebrání připsání státní podpory. Státní podpora se zasílá jednou ročně a je odvislá od skutečné výše zaslaných peněz na smlouvu. Stát podporuje formou měsíčního příspěvku i doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. U těchto produktů III. důchodového pilíře však jednorázové vklady nejsou možné. Pro čerpání státního příspěvku je nutné spořit pravidelně měsíčně v dohodnuté výši. Když si klienti během roku zvýší měsíční úložku, tak automaticky nedojde ke zvýšení státního příspěvku. Pro zvýšení státního příspěvku se musí provést potřebné administrativní záležitostí s příslušnou penzijní společností. Stavební spoření je tak velmi pružné, lze spořit v individuální výši během roku a není potřeba výši měsíční úložky řešit.

 

5) Vklady jsou pojištěny do 100 tisíc euro

Naspořená částka na smlouvě o stavebním spoření je pojištěna až do částky 100 000 EUR. Vklady na stavebním spoření jsou ze zákona pojištěny u FPV (Fond pojištěných vkladů). K pojištění přitom dochází automaticky uzavřením smlouvy o stavebním spoření. Uvedený limit se přitom vztahuje na jednu osobu. Manželé mající smlouvu o stavebním spoření jsou tedy pojištěni každý do uvedeného limitu.

 

6) Odpočet zaplacených úroků z úvěru ze stavebního spoření snižuje daň z příjmu

Rodiny čerpající úvěr ze stavebního spoření mají nárok na snížení daňové povinnosti. Zaplacené úroky během roku z úvěru o stavebním spoření snižuje při splnění zákonných podmínek daňovou povinnost. Základ daně je možné snížit až o 300 tisíc Kč. Např. při zaplacených úrocích z úvěru během roku ve výši 42 000 Kč se sníží daň z příjmu fyzických osob o 6 300 Kč (42 000 Kč x 15 %).

 

7) Úroková sazba se během splácení úvěru nemění

Rodiny splácející úvěr ze stavebního spoření znají předem úrokovou sazbu a vědí přesně předem, kolik budou měsíčně splácet a jaký bude průběh splácení úvěru. Výhodou stavebního spoření je, že úvěr je možné splatit dříve bez sankcí. Konzervativní klienti oceňují, že již předem znají přesný průběh splácení úvěru a možnost rychlejšího splacení. Pro některé rodiny je velmi důležité mít své dluhy co nejdříve vyrovnány.

 

8) Rychlé vyřízení úvěru do limitu

Stavební spořitelny své klienty dobře znají. Než vznikne nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření, tak je nutné dostatečně naspořit na smlouvu o stavebním spoření. Proto nabízejí i čerpání úvěru bez jakéhokoliv zajištění do určitého limitu, např. 500 000 Kč. Když mají manželé naspořené na svých smlouvách o stavebním spoření např. 300 000 Kč, tak je možné čerpat bez zajištění (tedy bez dokládání příjmů, ručitelů nebo zástavy nemovitosti) úvěr až do částky 800 000 Kč. Situace je samozřejmě u jednotlivých stavebních spořitelen individuální.  Nezajištěný úvěr je následně poměrně rychle vyřízen. Rychlost inkasa peněz může přitom při nákupu menšího bytu hrát velkou roli.

 

9) Pro čerpání úvěru se dají smlouvy sloučit

Některé rodiny chtějí lepší a větší bydlení. Co nejdříve tedy maximalizují spoření na každé rodné číslo spoření na stavební spoření. Následně čerpají úvěr na pořízení vysněného bydlení, přičemž se pro účely získání úvěru všechny rodinné smlouvy o stavebním spoření sloučí.

 

10) Úvěr na rekonstrukci je snadný

Pro pořízení vlastního moderního bytu nebo domu někteří lidé upřednostňují hypotéční úvěr před financováním nákupu nemovitosti prostřednictvím stavebního spoření, pro rekonstrukci nemovitosti však volí výhodný úvěr ze stavebního spoření. U nižších úvěrových částek na rekonstrukci je úvěr ze stavebního spoření dobrou volbou.

Žádost o bezplatný návrh
VYSOKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o VYSOKÝ ÚROK
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz