Dětské letní tábory pořídíte již od tisícovky

Nechali jste řešení otázky „kam s dětmi o prázdninách“ na poslední chvíli? Nezoufejte, volná místa v některých dětských táborech se ještě určitě najdou. Nabídka táborů je totiž v České republice neuvěřitelně široká, nachystejte si však plnou peněženku. Ty nejlevnější bez ubytování s denním dojížděním sice pořídíte do tisícovky, za typický týdenní pobyt však zaplatíte v průměru tři až pět tisíc korun.

img_256.jpg

Dětské tábory jsou unikátním fenoménem České republiky. Každý rok v nich tráví část letních prázdnin stovky tisíc našich dětí. I přesto, že si je střední a starší generace spojuje především s dobou kolektivního socialismu, jsou i v současné době „in“. Nabídka táborů je opravdu široká a pestrá, na své si přijdou nejen zvědavé děti školního věku, ale také starostlivé maminky s malými dětmi nebo technicky vyspělí teenageři.

Klasika vás přijde od dvou do šesti tisíc

Běžné letní dětské tábory jsou určeny pro děti zpravidla od šesti do osmnácti let. Dolní věková hranice může být pro konkrétní tábor stanovena i výše. Typickou obsahovou náplní jsou sportovní aktivity, soutěže, táboráky, karnevaly, diskotéky, poznávání přírody, stezky odvahy, koupání, případně celodenní výlet.

Můžete se setkat i s konkrétně zaměřenými tábory, například dívčí tábory, military tábory (vojenské tábory pro kluky), taneční, divadelní, spojené s ježděním na koních či výukou cizího jazyka. Často jsou dětské tábory charakterizovány nějakou filmovou či historickou postavou nebo tématem, například Harry Potter, MASH, Narnie, Avatar, Šmoulové, Gumídci, Indiáni v tee pee, Vikingové, apod.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o dětských táborech

Podle poznatků MŠMT je naprostá většina táborů na dobré úrovni a o jejich účastníky je odpovídajícím způsobem postaráno. Nelze proto jednoznačně doporučit, která organizace dělá lepší či méně povedené tábory. Při rozhodování, jaký tábor pro své dítě vybrat, však zejména doporučujeme:

  • vzít v úvahu, kdo tábor organizuje,
  • seznámit se s programem tábora,
  • zvážit, zda tento program je zajímavý pro vaše dítě a zda jej bude schopno absolvovat,
  • ověřit si, že na tábor jedou zkušení a kvalifikovaní vedoucí,
  • znát místo tábora a telefonické spojení s vedoucími,
  • předem se seznámit se zdravotním zabezpečením, hygienickými podmínkami, stravováním, ubytováním a dalšími otázkami.

Seriózní pořadatel má takové informace před začátkem tábora připraveny a rád je účastníkům a jejich zákonným zástupcům předá.

Je ověřenou skutečností, že vysoká cena rozhodně není zárukou dobrého a zajímavého tábora. Máme poznatky, že mnohaleté zkušenosti a odborná připravenost pracovníků středisek volného času a domů dětí a mládeže vytváří reálné předpoklady pro kvalitní tábory. Rovněž tak mnohá občanská sdružení s letitou tradicí a kolektivy zkušených a proškolených vedoucích pořádají tábory na velmi dobré úrovni.

Většina těchto táborů je organizována jako týdenní pobyty, výjimkou však nejsou ani dvoutýdenní tábory. Za 7 dní pobytu v takovémto táboře zaplatíte v průměru čtyři tisíce korun. Samozřejmě můžete se setkat i s levnějším, ale také dražšími. Cena se většinou odvíjí od druhu ubytování (stany, stany s podsádkou, karavany, chaty, penziony) a programu táboru. V ceně bývá zahrnuto ubytování, stravování (obvykle 5x denně), výukové či sportovní potřeby, případně i vstupné na koupaliště nebo do historických památek.

„Baby camp“

V posledních letech se rozšířila nabídka táborů určených pro rodiče (klidně i prarodiče) s dětmi. Často je najdete pod názvem „mini tábory“, „baby camp“ nebo jednoduše „tábory pro nejmenší“. Věková hranice dětí není limitována, nicméně jsou tyto tábory určeny spíše pro malé děti, které ještě nemohou do tábora samotné. Děti s rodiči tráví čas společnými i oddělenými aktivitami.

Ceny za tábory pro rodiče s dětmi jsou uváděny buď na osobu, zvlášť dospělý a zvlášť dítě, nebo společně, za jednoho rodiče a jedno dítě. Děti do tří let bez nároku na jídlo a lůžko mají pobyt často zdarma, za ostatní děti se platí od 2 tisíc korun, za dospělého od 3 tisíc korun. Pokud je součástí i nějaká speciální aktivita, jako například kurz angličtiny, tance, plavání, ať už pro dítě nebo rodiče, počítejte s tisícovkou až dvěma navíc. Týdenní pobyt jednoho rodiče a jednoho dítěte tak přijde v průměru na šest až osm tisíc korun. Opět záleží na druhu ubytování a bohatosti programu.

Teenagerské tábory

Máte doma náctiletého syna nebo dceru, pro které je pobyt v táboře s „děckama“ nepředstavitelný? Nevěste hlavu, i pro tyto „dospělé děti“ se pořádají letní tábory. Které slečně by se nelíbilo v Itálii cvičit aerobic nebo Zumbu? Který „borec“ by odmítl hrát paintball ve Španělsku?

Nabídka je opravdu zajímavá. Zahraniční tábory pro teenagery lze pořídit již od sedmi tisíc korun. Ty domácí, na kterých mohou vaši puberťáci vyzkoušet například rafting nebo se naučit sebeobraně, vyjdou o něco levněji.

Příměstské tábory

Speciálním druhem dětských letních táborů jsou tzv. příměstské tábory. Jedná se o tábory bez ubytování, které fungují od pondělí do pátku od 7. nebo 8. hodiny ranní do 16. nebo 17. hodiny odpoledne. Po cestě do práce tam dítě odvezete a po cestě z práce si jej zase vyzvednete. Program bývá velmi pestrý, od malování, přes koupání až po návštěvy ZOO nebo památek.

Za pět dnů v příměstském táboře zaplatíte 700 až 1500 korun. Je-li program zaměřen na intenzivní výuku cizího jazyka, výuku plavání či jachtingu, nebo dítě tráví celé dny v lanovém centru nebo ZOO, pohybuje se cena od 2 tisíc do 3500 korun. V ceně je oběd a pitný režim, dopolední a odpolední svačinu si většinou musí přinést z domu. 

Příprava také něco stojí

Pokud přihlásíte svoje dítě na tábor, jistě dostanete od provozovatele seznam potřebného vybavení. Seznam věcí bude odpovídat programu a zaměření tábora – seznam věcí potřebných na putovní vodácký tábor bude zřejmě třikrát delší než seznam věcí potřebných na jazykový tábor v tříhvězdičkovém penzionu.

V tom prvním případě počítejte s karimatkou (100 – 500 Kč), spacím pytlem (500 – 1 500 Kč), turistickým batohem (700 – 1 200 Kč), tábornickou výbavou (svítilna, kapesní nůž, ešus), trekovou obuví a nepromokavým oblečením. V tom druhém případě bude zřejmě stačit tužka a papír.

Je vhodné přibalit dítěti i nějaký repelent proti komárům a klíšťatům (70 – 120 Kč). Vhodné je i očkování proti klíšťové encefalitidě (tři dávky, jedna dávka stojí přibližně 560 Kč; dítě je chráněno již po druhé dávce, která se podává zhruba za měsíc po první dávce). Zásoby jídla a sladkostí nejsou nutné, stravování je zajištěno ve všech táborech.

Kapesné

Dítě nejde do tábora nakupovat. Není tedy nutné dávat mu příliš hotovosti, šestileté dítě ji v lese ani u řeky potřebovat nebude. Nároky na kapesné náctiletých v táboře u moře však mohou být úplně jiné. Pokud není v pokynech od provozovatele uvedena doporučená finanční částka, zeptejte se.

Katalogy dětských táborů, cenné rady a informace o dětských táborech:

Při rozhodování o výši kapesného je důležité i to, zda je cena tábora konečná. Na správném táboře je totiž cena stanovena tak, že vy ani děti již nebudete mít v souvislosti s táborem a jeho programem žádné další výdaje. Zjistěte si tedy, zda jsou v ceně zahrnuty případné vstupy na koupaliště, do památek, doprava při celodenních výletech nebo půjčení potřebných sportovních či výukových pomůcek atd. Pokud ne, budete muset dítěti nějakou tu stovku, nebo pro jistotu dvě, přihodit.