Diverzifikace: Pojistka pro případ krachu

V každé knize pro začínající investory narazíte na poučku „Nedávej všechna vejce do jednoho košíku!“. Ke snížení rizika ztráty velké části peněz je třeba rozložit investované prostředky mezi více cenných papírů. Kvalitní diverzifikaci, tedy rozložení investované částky do mnoha titulů, nabízí i burzovně obchodované fondy (ETFs).
03A08468.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Většina drobných investorů nemá dostatek prostředků na to, aby si sestavili vlastní portfolio z jednotlivých akcií a dluhopisů. Kdo si chce zajistit dostatečnou diverzifikaci, musí investovat do produktů, které v sobě zahrnují již desítky či stovky cenných papírů. K tomuto účelu využívá řada českých drobných investorů podílové listy fondů. Z hlediska nákladovosti, transparentnosti a šíře nabídky je velmi zajímavá nabídka burzovně obchodovaných fondů.

Investice do několika málo titulů se nemusí vyplatit

Někteří mohou namítnout, že diverzifikace není až tak důležitá. Stačí vybrat ty správné akcie a zisky se jen pohrnou. Příkladů, kdy akcie v určitém období posilovaly nesrovnatelně vyšším tempem než celý trh, najdeme jistě celou řadu. Najdeme však jistě i mnoho příkladů, kdy akcie nabraly opačný směr a ztráty byly obrovské. Kdo má peníze rozprostřené byť jen ve stovce různých společností, i naprostý krach jedné z nich se na celém portfoliu podepíše jen minimálně.

Investujte do stovek akcií najednou

Můžeme jen spekulovat, zda mohou být investoři dlouhodobě úspěšní ve výběru jednotlivých titulů. Řada studií potvrzuje, že aktivním výběrem neumějí dlouhodobě překonávat trh ani profesionální správci aktiv. Navíc je proces výběru akcií spojen s vyššími náklady než „prosté“ kopírování trhu. Dráže vyjde i samotné obchodování jednotlivých akcií, za každý příkaz totiž zaplatíte poplatek obchodníka s cennými papíry.

Kdo se nechce zabývat výběrem jednotlivých firem, může využít burzovně obchodované fondy. Ty mohou sledovat vývoj akcií v určitém regionu, zemi či odvětví. V nabídce je i řada alternativních ETF.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 

Praktická ukázka diverzifikace

Každý ETF investor by se měl zajímat o počet titulů (a jejich váhy) v portfoliu burzovně obchodovaného fondu. Tuto informaci naleznete v informačním listu (factsheetu) každého ETFka. Na trhu najdete jak ETFka s velmi širokou, tak i skromnější diverzifikací.

Zástupcem první skupiny může být například ETF sledující výkonnost indexu světových akcií MSCI World. ETF iShares MSCI World (URTH) drží v portfoliu akcie více než 1 100 společností. Do žádné ze společností v portfoliu tohoto fondu není aktuálně zainvestováno více než 1,5 % spravovaných prostředků (pozn. nejvyšší váhu v portfoliu má společnost EXXON Mobil – 1,46 %).

Velmi širokou diverzifikaci nabízejí například i burzovně obchodované fondy sledující indexy Russell 2000, 1000, S&P 500. S mnohem nižší diverzifikací se setkáte u fondů, které sledují některý z úžeji zaměřených indexů. Příkladem může být například ETFko iShares Glogal 100 (IOO), které se zaměřuje na akcie největších společností z indexu S&P Global 100. Jak je patrné z označení, do portfolia fondu je zařazeno sto akcií různých společností. Akcie deseti největších firem zaujímají v portfoliu téměř 30 %.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz