Dojde na realitním trhu v USA ke střídání „stráží“?

Trh s nemovitostmi v USA zažívá další významnou událost. Nulový růst prodejů, první po dvou letech, naznačuje výrazné řídnutí na straně koupěchtivých obyvatel i investorů spekulujících na další růst cen. Schyluje se na americkém realitním trhu k dalším kontrakcím? Ne nezbytně…

92836185.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Zodpovědnost za budoucí vývoj má nyní na svých bedrech střední třída, která se nemovitostnímu trhu v posledních letech úspěšně vyhýbala. Motivací k akci by pro ni mohly být růst úrokových sazeb a cen nemovitostí v některých oblastech (jihozápad a jihovýchod USA), vyvolaný zvýšenou poptávkou ze strany nízkopříjmové skupiny obyvatel, právě, které nyní dochází dech.

Růst 30leté úrokové sazby hypoték v USA

Zdroj: Freddie Mac

 

Nízkopříjmové skupina obyvatel – kat i zachránce trhu s nemovitostmi v USA

Ano, byli to lidé s nízkými příjmy, kdo od roku 2011 do druhé poloviny loňského roku táhl ceny nemovitostí směrem vzhůru. Jenže, s rostoucími úrokovými sazbami a cenami se pro tyto občany stává nové bydlení nedostupnou záležitostí. Vždyť ode „dna“ v roce 2011, na které ceny nemovitostí poslali v roce 2007 právě lidé s nízkými příjmy nesplácející své hypotéky, zaznamenalo „low-costové“ bydlení nárůst hodnoty o 31,8 %!

 

Znepokojení vyjádřil i spoluautor indexu sledujícího vývoj cen nemovitostí

 

Investiční banka Saxo Bank pak ve svém hodnocení amerického realitního trhu (viz. zde) uvádí, že prudké zvyšování úrokových sazeb hypoték v roce 2013 způsobilo, že prodeje nemovitostí vykázaly poprvé po dvou letech nulový růst a prodeje existujících nemovitostí meziročně dokonce klesly. Toto nemohlo mít za následek nic jiného, než stagnaci cen, ke které se zpožděním došlo v prvních dvou měsících tohoto roku.

Sám Robert J. Schiller, jeden z tvůrců indexu monitorujícího ceny nemovitostí v USA (Case-Schiller index), pak pro deník L.A. Times řekl, že na trhu aktuálně není sentiment, který by podporoval koupi. Dalším varovným signálem je podle Schillera postupné stahování se investorů, kteří doposud spekulovali na další růsty. Máme tedy na realitním trhu čekat korekci? „To nechci předvídat, pouze říkám, že mne současný stav na trhu znepokojuje“, řekl Schiller.

Vývoj hodnoty Case-Schiller index

Zdroj: Standard & Poor’s

 

Banky začínají s výprodejem zabavených nemovitostí

Velký vliv na budoucí vývoj na realitním trhu v USA budou mít i banky, kterým vývoj z ledna a února tohoto roku naznačil, že nadále nemohou počítat s tak výrazným zhodnocováním zabavených nemovitostí. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a finanční domy již nyní, ve snaze realizovat zisky, dávají k prodeji čím dál tím více zabavených nemovitostí.

Američtí realitní makléři jsou optimisty

Otázkou v tuto chvíli zůstává, jestli poptávka ze strany střední třídy dokáže všechny tyto nemovitosti pojmout a dále tak tlačit ceny realit směrem vzhůru. Podle amerických realitních makléřů ano. Stan Humphries ze společnosti Zillow, provozující realitní server www.zillow.com, podle L. A Times dokonce očekává, že tento rok bude pro nemovitosti skvělý a my tak budeme svědky dalšího růstu hodnoty nemovitostí. Ten by přitom byl vítanou vzpruhou pro americkou ekonomiku, která se čím dál tím méně bude moci spoléhat na podporu ze strany centrální banky a bude tak muset generovat růst založený na fundamentech.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz