Dosáhla Brazílie dna?

30.03.2016 | Mark Mobius | Investování
Když jsem v minulém roce navštívil Brazílii, zanechala ve mně pocit nejistého optimismu. Po návštěvě v tomto roce je to podobné. Byli jsme s mým týmem připraveni na problémy, ale viděli jsme i náznaky změn k lepšímu a doufáme, že jako pořadatel Letních olympijských her v roce 2016 bude mít Brazílie šanci zazářit. Ačkoliv je pro mnohé těžké uvěřit, že se situace na pošlapaném trhu jako je ten brazilský může otočit, ze zkušenosti víme, že období největší skepse přichází ve chvílích, kdy se blíží dno, a to je přesně ta doba, kdy chceme investovat.
87766421.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Přes všechny nepříznivé zprávy za poslední rok, včetně korupčních skandálů, snížení hodnocení ratingovými agenturami, silné recesi a viru Zika je poměrně překvapivé, že si brazilský akciový trh stojí meziročně o 10% lépe. I když je to odrazem pozitivních signálů, jež vidíme také, bude trvat nějakou dobu, než se ekonomika země uzdraví.

Upadající ekonomika

Když jsme se s mým týmem vydali na dvouhodinový let z argentinského Buenos Aires do brazilského Sao Paulo, přemýšleli jsme, jaká bude asi mezi tamními obyvateli panovat nálada. Ekonomické situace země je totiž opravdu špatná. V roce 2015 hrubý domácí produkt klesl o 3,8%, což je nejhorší výsledek za posledních 25 let a záporná čísla se očekávají i v roce letošním. Základní krátkodobá úroková sazba centrální banky přesahuje 14%, inflace 10% a nezaměstnanost na konci roku 2015 byla mezi 7-8%. Brazilský real oproti dolaru velmi oslabil a zadlužení země přesáhlo 60% HDP.

V důsledku snížení úvěrového hodnocení na neinvestiční stupeň dvěma za tří ratingových agentur navrhla vláda v září minulého roku balíček rozpočtových opatření v celkovém objemu asi 17 miliard USD. Ten zahrnuje škrty daňových výhod chemickému průmyslu a zboží určeného k vývozu, snížení počtu ministerstev z 37 na 27, zmrazení platů státních zaměstnanců, snížení dávek zdravotní péče a příspěvků domácnostem s nízkými příjmy, novou daň na finanční transakce a zvýšení daně z kapitálových příjmů z 15% na 30%. Nicméně vzhledem k slabé pozici prezidentky Dilmy Rouseff a jejího kabinetu je nejisté, zdali Národní kongres navrhovaná opatření podpoří. Vzhledem k tomu, že je s prezidentkou spokojeno pouze asi 7% populace, uvědomuje si, že nemá co ztratit, pokud se jí navrhovaná řešení nebudou lidem zamlouvat. Dani z finančních transakcí se postavil dokonce také viceprezident Michel Temer.

Nehledě na to se však odborníci shodli, že i pokud by byla opatření přijata, dalšímu snížení ratingu by se Brazílie nejspíše stejně nevyhnula. A měli pravdu. V únoru 2016 snížila agentura Moody jako poslední z velké trojky hodnocení brazilských dluhopisů na statut prašivých (junk). Jako důvod uvedla kombinaci slabého ekonomického růstu, pravděpodobnost toho, že státní dluh v horizontu tří let překročí 80% HDP (splátky úroků spolykají každoročně více než 20% příjmů státního rozpočtu) a složitou politickou situaci, jež komplikuje přijetí potřebných rozpočtových reforem.

Za zmínku stojí i to, že Brazilský účetní dvůr, zodpovědný za dodržování zákonu o rozpočtové odpovědnosti, na konci roku 2015 neschválil účetnictví vlády za rok 2014, poprvé od roku 1937. Dvůr tvrdí, že prezidentka Rouseffová v období prezidentských voleb vědomě zkreslila údaje státních účtů tak, aby čísla vypadala lépe, a že nesrovnalosti dosahují přibližně 26 miliard USD. Skutečné vládní výdaje byly v daném období mnohem vyšší, což vedlo ke zhoršení finanční situace země, vysoké inflaci a hluboké hospodářské recesi. Demonstrace, jež v březnu zemi zachvátily, jsou největší za celou její historii a obyvatelstvo vyžaduje pokračování boje proti korupci. Tlak na prezidentku roste a její pozice slábne. Ačkoliv demonstrující touží po jejím odvolání či rezignaci, z mého pohledu potřebuje země zejména reformy v oblastech jako je trh práce, daně a důchodový systém, nehledě na to, zůstane-li u moci či nikoliv.

Rozpočtová opatření měla dopad na mnohá odvětví ekonomiky. Navštívili jsme například jednoho brazilského výrobce letadel, jenž musel vlivem těchto opatření odložit první velmi očekávané dodávky nákladních letadel z konce roku 2016 na první polovinu roku 2018. Následky však neponese pouze zmíněný výrobce, ale i další země, jež s ním měly smlouvy na dodání letadel a pochopitelně i jeho dodavatelé z celého světa, zejména potom z USA.

Vývozu se dařilo

Světlým bodem brazilské ekonomiky byla v minulém roce její kladná obchodní bilance. Vlivem nižších importů a vyššího objemu exportu v důsledku slabší měny si myslíme, že by si ji Brazílie mohla udržet. Do konce roku je však daleko. Ačkoliv vývoz automobilů v lednu 2016 meziročně vzrost o 37%, ostatní odvětví domácího trhu jsou na tom podstatně hůře. Maloobchod, prodeje automobilů a dalšího trvanlivého zboží spolu s průmyslovou výrobou poklesly a v blízké době se zlepšení neočekává. Vysoká inflace snižuje kupní sílu spotřebitelů a příjmy domácností sužuje nezaměstnanost. Zvýšení daní na mnohé výrobky včetně cigaret, čokolády a zmrzliny k důvěře spotřebitelů nepřispělo a podniky s investováním vyčkávají.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Brazílie se nyní nachází v těžké situaci vlivem špatného hospodaření vlády, velkého korupčního skandálu a velmi nízkých cen komodit (Brazílie je významným vývozcem železné rudy a dalších nerostů, ropy nevyjímaje). Banky zavedly přísnější kontroly úvěrů, peníze tolik neproudí a zadlužení domácností je nízké, protože se snaží půjčování omezit. Mnohé firmy navíc čelí značným finančním problémům způsobených dolarovými úvěry, jejichž hodnota v místní měně od poloviny roku 2014 dramaticky vzrostla v důsledku devalvace realu, jenž oslabil téměř o 80%. Navštívili jsme provozovatele obchodního centra, jemuž se na první pohled dařilo, ale měl problémy se splácením svých závazků. Jednalo se o klasický případ měnového nesouladu, kdy jsou příjmy centra v místní měně, ale dvě třetiny jeho dluhu v amerických dolarech.

Slabá domácí měna však nemusí být špatná pro všechna odvětví. Jak jsme zmínili výše, vývozně orientovaným společnostem naopak prospívá. Jednou z námi navštívených firem byl i významný brazilský výrobce potravin, kterému slabší real pomáhá, protože polovina jeho prodejů je realizována na trzích v zahraničí. V současné době se snaží restrukturalizovat své zahraniční operace, včlenit nové africké trhy a expandovat na Střední východ, zatímco staví nové továrny a plánuje se rozšířit i do Číny a dalších částí Asie. Zaujalo nás také to, že se společnost nyní zaměřuje více na fúze a akvizice. Není pochyb o tom, že mnohé společnosti mají velmi schopné manažery, a pokud dojde ke změně přístupu vlády k reformám a zaujme podnikatelsky více orientovaný přístup, bude to jedině dobře.

I ve velmi špatných ekonomických podmínkách je možné najít dobré investiční příležitosti, pokud jsou investoři ochotni je hledat. Brazílie má velký vývozní potenciál v zemědělství a ve výrobě a tato skutečnost se podle nás začne brzy projevovat v povzbudivějších číslech HDP. Boj proti korupci již má také své výsledky, a přestože se nedávné skandály na ekonomice silně podepsaly, Brazílie má nyní namířeno k lepším zítřkům. Jsem si jistý, že na reformy také dojde, ale nebude to hned a investoři proto budou potřebovat jistou dávku trpělivosti.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse

http://mobius.blog.franklintempleton.com/2016/03/18/has-brazil-bottomed/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz