ECB pokračuje v monetárním uvolňování

15.12.2015 | AXA | Investování

Větší rozsah uvolňování může mít za cíl připravit cestu chystanému zvýšení úrokových sazeb v USA. Evropská centrální banka na prosincové konferenci oznámila svůj úmysl ještě více uvolnit monetární politiku, ale trhy od ní čekaly mnohem více.

img_001.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Centrální banka snížila svou depozitní sazbu o 10 p.b. na -0,3% a prodloužila program nákupu aktiv o šest měsíců „minimálně do března 2017“. Aktiva, jejichž splatnost se blíží konci, budou nyní v rámci programu reinvestovány a nákupy ECB se rozšíří o dluhopisy vlád eurozóny. Finanční trhy však přesto očekávaly v obou ohledech více, konkrétně pak větší snížení depozitní sazby a zvětšení objemu měsíčních nákupů. To v důsledku vedlo k rychlému posílení eura a poklesu cen evropských akcií a dluhopisů.

K těmto krokům se ECB rozhodla na základě aktualizované předpovědi vývoje makroekonomické situace v eurozóně vypracované jejími zaměstnanci, jejíž změny však byly pouze nepatrné. Prezident banky Draghi vidí ekonomickou situaci docela pozitivně, zejména potom pokračující oživení a růst domácí ekonomiky. Růst reálného HDP byl revidován vzhůru na 1,5% v roce 2015, na 1,7% v roce 2016 a na 1,9% v roce 2017. Na druhou stranu ale došlo k revizi inflační prognózy směrem dolů na 0,1% v roce 2015, 1% v roce 2016 a na 1,6% v roce 2017. Z těchto čísel je patrné, že bude potřeba monetární opatření ještě více přizpůsobit, protože jinak se v plánovaném horizontu nepodaří centrální bance splnit její inflační cíl.

Prezident Draghi s potěšením hovořil o tom, nakolik byla doposud přijatá opatření úspěšná, a dodal, že banka bude ve stejném duchu pokračovat i dále, protože tento přístup funguje. Zopakoval také, že program kvantitativního uvolňování by měl podle odhadů vést ke zvýšení inflace o 0,5 p.b. v roce 2016 a o dalších 0,3 p.b. v roce 2017. Řada možností však zůstává do budoucna otevřených. Na otázku zdali již depozitní sazba dosáhla své efektivní hranice prezident Draghi neodpověděl, a opakoval, že program nákupu aktiv může být podle potřeby nadále upravován. Uvedl také, že na jaře bude program opět přehodnocen a v případě potřeby se upraví druhy pro něj přípustných aktiv anebo jejich maximální objem držený ECB.

Přestože ECB hovořila o nutnosti podniknout rázné kroky, aby inflace nezůstala příliš nízká příliš dlouho, očekávali jsme od ní daleko více. Na druhou stranu se však zdá, že se chystá opatření zavádět postupně, což potvrdil i prezident Draghi se slovy, že „program poběží dlouho“. Volnější tempo uvolňování může mít podle nás dvě příčiny. První z nich může být jako důsledek kompromisu se členy rady zastávajícími jestřábí politiku, z nichž někteří s navrhovaným postupem velmi nesouhlasili a druhou snaha ulehčit americkému Fedu na prosincovém zasedání zvýšení úrokových sazeb a nechat je tak odvést část práce na měnových trzích. Pokud se tato předpověď naplní, nebude trvat dlouho a budeme svědky skutečného rozchodu monetární politiky ve světě.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz