ECB pravděpodobně sníží sazbu depozitní, ale ne refinanční

16.11.2015 | AXA | Investování
Náš hlavní scénář vychází z předpokladu, že ECB podnikne na prosincovém setkání další kroky v duchu holubičí politiky. Protože trh prodloužení programu nákupu aktiv z veřejného sektoru a snížení depozitní sazby již očekává (pravděpodobnost snížení Eonia o 10 p.b. vzrostla z 20 na 60 procent), s velkou pravděpodobností dojde ke zvýšení tempa nákupů (za účelem zlepšení účinnosti a oddálení konce programu nákupu aktiv) a možná i k rozšíření druhů nakupovaných aktiv o komunální dluhopisy a/nebo úvěry.
img_168.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Snížení refinanční sazby do záporných hodnot podle nás nehrozí (což by se stalo poprvé v historii velké centrální banky a mělo by mnohem dalekosáhlejší důsledky, než snížení sazby depozitní) z důvodu jejího omezeného prospěchu (banky mají likvidity dostatek), závažným operačním důsledkům pro fondy peněžního trhu a příležitosti pro ECB rozšířit své pole působnosti. V krátkém období předpokládáme, že budou důsledky snížení depozitní sazby (standardně o 10-20 p.b.) následující:

a) Celá výnosová křivka se posune směrem dolů, přestože část této změny již proběhla (viz graf), a periferní trhy (Itálie, Španělsko…) tím získají minimálně stejně jako německé státní dluhopisy.

 

b) Množství přípustných aktiv se může zmenšit. Historická elasticita (neboli beta) výnosu dvouletých německých státních dluhopisů ve vztahu k depozitní sazbě je okolo 1,2. Za jinak neměnných okolností by výnosy na kratším konci výnosové křivky měly klesnout více, než depozitní sazba, která je ale závaznou podmínkou pro to, aby byla aktiva přípustná pro program nákupu ECB. V takovém případě by potom nižší depozitní sazba mohla vést ke snížení počtu přípustných aktiv (a ne k jeho navýšení, jak někteří očekávají). Vedlejší dopad tohoto efektu by však měly být omezen tím, že historický vývoj elasticity v tomto případě může, ale nemusí být vhodným ukazatelem. Skutečným cílem se totiž zdá být ovlivnit kurz eura, jako nástroje k nejrychlejšímu posílení růstu inflace. Hlavní ekonom ECB Peter Praet nedávno zdůraznil, že čím déle zůstává inflace nízká, tím větší je riziko změny dlouhodobých očekávání trhu. To může vysvětlovat, proč musí ECB udělat něco hned.

c) Pokud se nic nezmění, euro by mělo nadále oslabovat. Problémem je ale odhadnout, jak velká část očekávání se již do trhů promítla. Velkou proměnnou bude také setkání Fedu, jež proběhne deset dní po setkání ECB, které může tento trend podpořit anebo zmírnit.

d) Komerční banky pravděpodobně záporné sazby také zavedou, alespoň v případě velkých firemních depozit (v Nizozemí tomu tak už je). Přestože ty mohou být v pokušení svá depozita vybrat a včlenit bankovní a finanční služby zpět do svých struktur za účelem internalizace nákladů, není to podle nás pravděpodobné. Neočekávali bychom ani to, že by se sazby staly zápornými pro všechna depozita, protože evropská legislativa z nich učinila cenný zdroj financování komerčních bank.

e) Může dojít i ke zvýšení volatility úrokových sazeb, s rizikem stádního chování a přestřelení následovaných prudkými korekcemi, jako jsme tomu byli svědky na trhu dluhopisů v dubnu tohoto roku.

f) Sousední země (Dánsko, Švédsko, Švýcarsko) budou ECB nejspíše následovat ve snaze zamezit přílivu kapitálu a zhodnocení jejich měny (nebo navyšování měnových rezerv). Vzhledem k tomu, že v současné době je depozitní sazba v Dánsku -0,75%, ve Švýcarsku -0,88% a ve Švédsku -1,10%, posunuly by se tyto země ještě dále do neprobádané zóny úrokových sazeb, s nejasnými následky v budoucnu.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz