Ekonomickému rozkvětu Mexika brání především narkomafie

Mexiko představuje úžasnou kombinaci dynamické ekonomiky a aktivní kulturní scény. Stejně jako ostatní, i mexický trh byl zasažen na konci roku 2008 a začátku roku 2009 krachem, kdy z maximální hodnoty 32 473 zaznamenané v roce 2007 poklesl o celých 16 979 bodů, to už je opravdu významný pokles. Od dosažení minim však mexický trh neustále roste, a na začátku tohoto roku již dosáhl nové maximální úrovně, 38 600 bodů.

img_209.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521



Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Mexická reálná ekonomika je věrným odrazem dění na kapitálových trzích. Po katastrofálním 6% poklesu v roce 2009 zaznamenala mexická ekonomika v loňském roce růst na úrovni 5 %, pro tento rok je pak počítáno s nárůstem o 4 %

Mexiko reagovalo na krizový vývoj poměrně rychle, změny v oblasti daní z přidané hodnoty a snížení vládních výdajů Mexiku pomohly se rychleji zotavit z ran, které mu uštědřila globální ekonomická recese. Deficit veřejných financí činil vloni pouhých 2,5 %, pro tento rok je dokonce počítáno s deficitem ve výši 2 %.

Veřejný dluh, coby procentuální část HDP, činí 40 %, což je rovněž, s přihlédnutím na ostatní státy, rozumná výše. Dalším důležitým faktem je to, že Mexiko je schopno si vytvářet devizové rezervy, ty vzrostly z 80 miliard v roce 2009 na dnešních 120 miliard.

Mexiko bojuje s inflací

Mexiko rovněž, stejně jako jiné země ze všech koutů světa, trápí inflace, nejedná se však o žádné závratné hodnoty, aktuálně dosahuje mexická inflace míry 4 %, ale třeba v roce 2008 to bylo ještě 6,5 %, navíc jsou v Mexiku poměrně nízké úrokové sazby.

Mexické tortilly
Mexická vláda se zaměřuje na udržení ceny tortilly, mexického základního jídla, na přijatelných úrovních.

Problémem trošku vážnějšího charakteru je nezaměstnanost, ta nyní dosahuje úrovně přesahující 5 %, což není žádné tragické číslo. V již zmiňovaném roce 2008 však činila míra nezaměstnanosti 3,5 %.

Mexiko po vypuknutí krize se subprime hypotékami v USA doplatilo na úzkou vazbu svého hospodářství s ekonomikou USA. S vrávoráním americké ekonomiky spadla rapidně míra mexického vývozu, ale už pár měsíců zde můžeme pozorovat utěšený růst, a dokonce i posilování mexického pesa vůči americkému dolaru. Posilující měna pak pomáhá uvolňovat inflační tlaky a zlevňuje dovoz potravin.

Co se cen zemědělských komodit týče, posilující peso nedokáže zcela zastavit růst jejich cen na domácím trhu, a to byly v tomto roce ještě polehčující okolností nadmíru bohaté žně roku 2010. Vláda se tedy již nyní zaměřuje na to, aby byla schopna udržet ceny tortilly, mexického základního jídla, na přijatelných úrovních.

 

TIP Investujte do podílových fondů s vítězem testu finančních poradců, sjednejte si nezávaznou a beplatnou konzultaci

 

Narkomafie je hlavní překážkou růstu

Jednou z největších výzev vůbec, kterou musí Mexiko zdolat, jsou neutuchající boje s narkomafií. Téměř denně slýcháváme o nepokojích ve vnitrozemí či na mexicko-amerických hranicích. Zákonodárci obou zmíněných zemí se však bohužel zaměřují více na vzájemné osočování než na skutečné potírání  obchodu s drogami.

Tato negativní publicita rovněž limituje rozkvět turistického ruchu. Nedochází sice k úprku již příchozívších turistů do destinací jakými jsou  Cancun, Los Cabos, Puerta Vallerta či Mexico City, avšak počet nových turistů neroste tak, jak by si to země bohatá na kulturu či nádherné pláže zasloužila.

I přes nízké využití potencionálu, které Mexiko v oblasti cestovního ruchu má, zde zahraniční turisté utratí více než 12 miliard USD ročně. Jsem ale přesvědčen o tom, že Mexiko své potíže s drogovými válkami zvládne, a že jej to posune na cestě v před.

© Copyright 2011 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Frangklin Templeton Investments z blogu Marka Mobia.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz