Evoluce rozvíjejících se trhů (2)

27.03.2017 | Mark Mobius | Investování
Rozvíjející se země prošly strukturálními změnami. V uplynulých třech dekádách dosahovaly tyto trhy fenomenálních růstů skrze exporty, přičemž řada investorů měla tyto země pevně spojeny s nerostným bohatstvím.
02C86943.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Stále z velké části závislé na exportech, tyto ekonomiky prochází výraznými změnami. Zatímco v roce 2008 představovaly společnosti spojené s nerostným bohatstvím zhruba 50 % kapitalizace indexu MSCI Emerging Markets Index, dnes stejné akcie představují zhruba 15 % tohoto indexu. Pro nás tato tranzice představuje obrovskou investiční příležitost v podobě akcií společností profitujících ze spotřeby a poskytování služeb.

Mnoho investorů si neuvědomuje, že z rozvíjejících se zemí pochází řada sofistikovaných informačních technologií. Akcie IT firem tvořily v roce 2008 cca 7 % indexu MSCI Emerging Markets Index, dnes je to již 24 %. Čtyři společnosti s největší váhou v tomto indexu jsou právě IT firmy. Podíl společností zaměřených na spotřebu vzrostl z 7 % (2008) na 17 %. Již tedy automaticky neplatí „rozvíjející se trhy = komodity“, byť si řada investorů stále myslí opak.

Oslabování měn mnoha rozvíjejících se zemí samozřejmě ovlivňuje náš pohled na rozvíjející se země. Americký dolar se pohybuje okolo svých 15letých maxim a někteří analytici předpokládají jeho další posilování v době, kdy americká centrální banka zvýší úrokové sazby z důvodu rostoucí inflace. Kurzy měn některých rozvíjejících se zemí jsou podle nás přehnaně nízko, což považujeme za příležitost pro ekonomiku. Mexiko, Argentina, Kolumbie, Indonésie a Malajsie, to jsou příklady zemí, jejichž měny se pohybují na úrovních odpovídajících stavu velké ekonomické krize. Fundamenty však nic takového nenaznačují, z našeho pohledu je jejich stav mnohem lepší, než indikují směnné kurzy.

Další příležitost vidíme v poklesu inflace v některých rozvíjejících se zemí, včetně Brazílie, Ruska, Kolumbie a Nigérie. Pokles inflace připravuje půdu pro volnější monetární politiku centrálních bank, jež by mohla stimulovat zdejší kapitálové trhy.

Další důvody k našemu optimismu

 

Navzdory k nejistotě, v roce 2017 jsme ve vztahu k rozvíjejícím se zemím optimisty a přepokládáme, že mnoho investorů zvýší svoji angažovanost na zdejších kapitálových trzích. Růst HDP by měl opět překonat růst HDP vyspělých ekonomik (dle Mezinárodního měnového fondu by HDP rozvíjejících se ekonomik mělo růst tempem 4,5 %, růst HDP vyspělých zemí pak tempem 1,9 %). Rovněž vidíme náznaky toho, že i zisky firem z rozvíjejících se zemí by měly růst rychleji než zisky firem z vyspělých zemí. Firemní zisky v roce 2016 dokonce poprvé v uplynulých 5 letech překonaly růst firemních zisků ve vyspělých zemích. I s ohledem na „útlum“ růstu firemních zisků v rozvíjejících se zemí pak vidíme potenciál pro další růst.

 

Na závěr, USA vykazují téměř plnou zaměstnanost a administrativa prezidenta Trumpa přišla s několika návrhy na podporu ekonomického růstu, včetně možného snížení daní a zvýšených fiskálních výdajů. Historie nám ukázala, že silná ekonomika USA je všeobecně dobrá pro rozvíjející se země. I kdyby došlo k nějakému omezení obchodu mezi těmito zeměmi, věříme, že další expanze světové ekonomiky pomůže rozvíjejícím se zemím. Plus, jak již bylo řečeno, růst ekonomik rozvíjejících se zemí je z čím dál větší části hnán domácí poptávkou, tyto země by tedy měly být více odolné proti ekonomickým otřesům v ostatních částech světa.
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz