Hledáme finanční rezervy

04.07.2016 | Petr Gola | Investování

Finanční plánování je možností, jak splnit co nejvíce rodinných snů a přání. Jestliže se daří úspěšně řídit rodinné finance, tak je možné např. pořídit si lepší bydlení a finančně podporovat děti v jejich kroužcích. Omezování nepovinných výdajů umožňuje zvýšit pravidelné měsíční investice nebo spoření a dosáhnout stanovených finančních cílů.

02I85466.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Zodpovědné rodiny sestavují na každý měsíc rodinný rozpočet, který dodržují a v dlouhodobém horizontu dbají na jeho vyrovnanost. Současně se přitom snaží o průběžné zvyšování rodinných příjmů a snižování rodinných výdajů. Hledání finančně lépe ohodnocené práce nebo nepravidelných přivýdělků, to jsou možnosti jak zvýšit rodinné příjmy. V některých případech však není dočasně z různých důvodů možné příjmy zvyšovat, proto mnohdy ještě významnější je řízení rodinných výdajů. Vždy je však potřeba stanovat splnitelná finanční přání odpovídající příjmovým možnostem, např. výdaje za pořízení nového rodinného auta mohou být méně než 200 000 Kč (z bazaru) nebo výrazně přes milión při volbě luxusnější varianty.

 

Peníze patří nedílně k životu

V některých rodinách se o penězích příliš nemluví, což je špatně. Rodinné diskuze o penězích jsou nesmírně důležité, je nutné stanovovat rodinné finanční cíle a plány. I děti mají znát cenu peněz, pro jejich budoucí finanční stabilitu je velmi prospěšné, když základy finanční gramotnosti získávají od svých rodičů. Debaty s dětmi o penězích je potřeba přizpůsobovat jejich věku. Děti chápající finanční principy vědí, že nemohou mít neustále nové sportovní vybavení nebo značkové oblečení. Mnohem častěji chtějí co nejdříve si přivydělat brigádami a akceptují např. nákup starších lyží nebo levnějšího tabletu. V rodinách, kde se o penězích běžně mluví, se mnohem lépe daří snižovat rodinné výdaje, neboť se neutrácí tolik za hlouposti a hledají se možnosti úspor.

Začněme investovat co nejdříve

Faktor času hraje v pravidelném investování velkou roli. Proto je vhodné začít s pravidelnými investicemi co nejdříve. V dlouhodobém horizontu je možné dosáhnout na vyšší částku s nižší měsíční úložkou než v krátkodobém horizontu s vyšší měsíční úložkou.

 

  • Praktický příklad

Paní Nováková měsíční pravidelně investuje 600 Kč po dobu 20 let při roční úrokové sazbě 3,9 %, celková hodnota investice bude cca 217 tisíc Kč. Paní Krejčí měsíčně investuje 1 200 Kč po dobu 10 let při stejné úrokové sazbě, hodnota investice paní Krejčí bude cca 176 tisíc Kč. Paní Nováková bude mít o 41 tisíc více než paní Krejčí, přestože během let investují obě stejnou částku. Důvodem je delší investiční horizont a průběžné zhodnocování.

S pravidelným investováním a spořením je tedy vhodné začít co nejdříve i s nižší měsíční úložkou a při zlepšení finanční situace ji v průběhu let zvyšovat. Konkrétní finanční produkty je vhodné zvolit po konzultaci s odborným finančním poradcem v závislosti na investičním profilu, požadavcích na finanční plnění v čase a finančních možnostech rodiny.

 

Zvýšení pravidelných investic díky úsporám

Každá stokoruna rezerv hraje při dlouhodobém investování roli. Rozhodně se tedy vyplácí hledat finanční úspory u nepovinných měsíčních výdajů. Každodenním správným nakupováním se dá měsíčně mnohdy ušetřit více než by se na první pohled zdálo. Základní podmínkou je nákup věcí, které se skutečně potřebují a v cenových relacích odpovídajících finančním možnostem rodiny. Např. u potravin se vyplatí nakupovat častěji a dle lístečku, u oblečení v posezónních slevách, při nákupu je vhodné používat internetové srovnávače a u dražších věcí sledujeme nabídku i zahraničních internetových obchodů, u doplňkového sportovního vybavení je možné nakupovat již použité zboží apod. Při detailní kontrole rodinných výdajů je možné dosáhnout měsíčně zajímavých úspor, které lze následně investovat a v budoucnu si pořídit např. lepší bydlení, našetřit dítěti na prestižní školu nebo našetřit na důchod. Šetřit se samozřejmě musí s rozumem a rozvahou, aby se díky neustálému kontrolování účtenek nevytratila radost ze života.

 

  • Praktický příklad

Kdyby se paní Novákové podařilo díky detailní kontrole výdajů omezit nepovinné výdaje o 400 Kč, potom by mohla pravidelně investovat 1 000 Kč místo 600 Kč. Za 20 let by při úrokové sazbě 3,9 % byla hodnota investice cca 361 tisíc Kč. Hledání finančních úspor by se paní Novákové vyplatilo.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz