Hypotéka na koupi nemovitosti – jaký je postup v jednotlivých situacích?

Plánujete koupi nemovitosti, kterou budete financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? V tom případě existují čtyři scénáře, které vás mohou potkat. O jaké situace se jedná a jaká jsou možná řešení, to se dozvíte níže.

02E78118.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Případ č. 1 – Již máte podepsanou kupní smlouvu, která je vložena do katastru nemovitostí

V tomto případě jste již vlastníkem nemovitosti a máte již možnost podepsat zástavní smlouvu. Banka vám hypotéku schválí a vyplatí za podmínky předložení návrhu na vklad zástavního práva opatřeného podacím razítkem katastrálního úřadu a předložení zaregistrované zástavní smlouvy.

Případ č. 2 – Již máte podepsanou kupní smlouvu, k dispozici máte pouze návrh na vklad vlastnického práva

V tomto případě je vlastníkem nemovitosti stále prodávající s tím, že převod vlastnického práva již zpracovává katastr nemovitostí. Banka vám v této situaci schválí hypoteční úvěr na základě předložení návrhu na vklad vlastnického práva opatřeného podacím razítkem příslušného katastrálního úvěru. Zároveň vám bude vyhotovena zástavní smlouva, kterou podepíšete jak vy, tak osoba prodávající nemovitost. Podmínkou samotného schválení úvěru je pak předložení návrhu na vklad zástavní smlouvy s razítkem příslušného katastrálního úřadu potvrzující přijetí návrhu.

Případ č. 3 – Máte uzavřenou kupní smlouvu, která nebyla podána do katastru nemovitostí, kupní smlouva ještě nebyla zaplacena

V tomto případě vám banka schválí hypotéku a vyhotoví úvěrovou smlouvu a zástavní smlouvu znějící na prodávajícího. Samotné peníze z hypotéky pak budou vyplaceny na základě předložení návrhu na vklad zástavní smlouvy s razítkem podatelny příslušného katastrálního úřadu.

Pokud prodávající souhlasí s tím, že kupní smlouvu na katastr nemovitostí vloží před úhradou kupní ceny, lze hypotéku čerpat na základě zástavní smlouvy s razítkem podatelny příslušného katastrálního úřadu a návrhu na vklad vlastnického práva s razítkem podatelny příslušného katastrálního úřadu.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Financujte své bydlení s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Případ č. 4 – Máte podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí kupní, podpis smlouvy proběhne až po úhradě kupní ceny

V této situaci vám banka schválí hypotéku na základě smlouvy o smlouvě budoucí kupní, jejíž součástí je i návrh kupní smlouvy. Zástavní smlouva je v tomto případě podepisována prodávajícím. Vyplacení samotné hypotéky pak proběhne po předložení smlouvy o smlouvě budoucí kupní a návrhu na vklad zástavní smlouvy.

Výběr hypotéky

Výše uvedeným situacím samozřejmě předchází výběr správné hypotéky, s čímž vám také rádi pomůžeme. Stačí, když nás budete kontaktovat prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatné a nezávazné porovnání hypoték ve vašem konkrétním případě.


Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce