Hypotéka se zúženým SJM u Hypoteční banky

Dnes jsme pro Vás připravili přehled podmínek, které je nutné splnit pro to, aby o hypotéku mohl žádat pouze jeden z manželů, který zároveň získá nemovitost do svého výlučného vlastnictví.

03A43075.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Byť se na níže uvedených řádcích často zmiňují slova „musí“, „omezení“, „podmínka“ apod., neznamená to, že by získání hypotéky se zúženým SJM byl u Hypoteční banky zbytečně komplikovaný. Naopak, tato finanční instituce je na podobné situace připravena velmi dobře a nesetkáte se zde s tím, že by Vás banka v průběhu zpracovávání žádosti o hypotéku požadovala další a další dokumenty, o kterých na začátku jednání nebyla řeč.

Na začátku je třeba si zajistit notářský zápis

V případě, že má nemovitosti připadnout do výlučného vlastnictví jednoho z manželů, je třeba si před podáním žádosti o hypotéku zajistit notářský zápis potvrzující zúžení společného jmění manželů.

Toto je nutné učinit z toho důvodu, že o hypotéku může požádat pouze jeden z manželů, nabytá nemovitosti by však (bez notářského zápisu) připadla do společného jmění manželů (toto je nutné ošetřit právě prostřednictvím notářského zápisu).

Pokud jde o příjmy prokazované v rámci žádosti o hypotéku, ty dokládá pouze ten z manželů, do jehož výlučného vlastnictví bude nemovitost patřit. Stejně tak tento žadatel dokládá své současné závazky (resp. banka si zjišťuje výši splátek na úvěrech, které má tento žadatel u jiných bank).

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Financujte své bydlení s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

I když o hypotéku žádá pouze jeden z manželů, kdy nemovitost připadne do jeho výlučného vlastnictví, bere banka, při posuzování schopnosti hypotéku splácet, životní minimum obou z manželů (plus samozřejmě případně i životní minimum všech vyživovaných věcí). Toto je na českém hypotečním trhu běžný postup, který bohužel v extrémních případech může znamenat to, že manžel žádající o hypotéku má sice dostatečné příjmy (tj. pokud by o hypotéku žádal jako svobodný, bez vyživovací povinnosti k dětem) pro získání hypotéky, nicméně, vyživovací povinnosti k jeho rodině jsou natolik vysoké, že jako sezdaný jedinec s vyživovací povinností ke své rodině hypotéku nezíská.

Se zástavou nemovitosti musí souhlasit oba manželé

Přestože o hypotéku žádá pouze jeden z manželů, který je zároveň jediným vlastníkem nemovitosti, musí zástavní smlouvy podepsat oba z manželů (resp. ten z manželů, který není majitelem nemovitosti, vyjadřuje prostřednictvím čestného prohlášení souhlas se zástavou nemovitosti). Toto se děje z toho důvodu, aby ten z manželů, který není vlastníkem nemovitosti, nemohl „blokovat“ prodej nemovitosti, případně se domáhat neplatnosti zástavní smlouvy (v tomto okamžiku by žadatel o hypotéku musel dát do zástavy jinou nemovitost, případně hypoteční úvěr jednorázově splatit).

Závěrem

Jak už bylo zmíněno výše, Hypoteční banka má velmi dobře nastavené procesy, kdy se žadatel o hypotéku dozví vše důležité hned na začátku vyjednávání o hypotéce. Navíc, s ohledem na množství sjednaných hypoték (Hypoteční banka patří mezi nejvýznamnější hráče na českém hypotečním trhu), má tato instituce s podobnými situacemi bohaté zkušenosti. Proto pokud uvažujete o vyřízení hypotéky, kdy nemovitosti bude ve výlučném vlastnictví pouze jednoho z manželů, doporučujeme se při zjišťování podmínek obrátit v první řadě právě na tuto banku.

Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce