Indie – úrokové sazby, inflace a ambice

10.11.2015 | Mark Mobius | Investování
Pozornost finančních trhů se v tomto roce převážně soustředila na růstovou problematiku Číny a na možné kroky amerického Fedu v oblasti monetární politiky. Co však mnoho investorů neví je to, že Indie, třetí největší samostatná ekonomika světa, má mít podle parity kupní síly v tomto a příštím roce růstovou trajektorii větší, než Čína nebo Spojené státy.
ISS_2663_03341.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Vysoké míry inflace a snahy je snížit jsou nyní v Indii diskutovaným tématem. Rezervní banka Indie (RBI) se zatím vždy v obdobích vysoké inflace zdráhala úrokové sazby snižovat, ale panující nejistota ohledně její skutečné výše to možná změní. Při pohledu na index velkoobchodních cen (WPI), který v září 2015 ukazoval -4,54%, by se mohlo zdát, že se země potýká s deflací. Inflace měřená pomocí indexu spotřebitelských cen (CPI) ale v září 2015 vykazovala 4,41% růst. Tento rozdíl proto dělá vrásky každému, kdo se hodnotám snaží porozumět, anebo přemýšlí nad jejich možnými důsledky pro trh.

Členové indické vlády a někteří přední podnikatelé nad vysokými úrokovými sazbami již delší dobu naříkají, ale guvernér RBI Raghuram Rajan se bránil myšlence snižovat je příliš a rychle z obavy, že by to mohlo vést k prudkému nárůstu inflace. Nakonec se ale 29. září centrální banka podřídila a snížila svou hlavní výpůjční úrokovou sazbu na 6,75%, celkem již počtvrté v tomto roce. V oficiální správě poté uvedla jako příčiny rizika hrozící zpomalením růstu a pokles indexu spotřebitelských cen v srpnu na hodnoty nejnižší od listopadu 2014. Zároveň si však myslí, že inflace alespoň po dobu několika příštích měsíců ještě poroste vlivem toho, jak budou některé příznivé efekty postupně odeznívat. Očekáváme, že s dalším snižováním úrokových sazeb bude RBI velmi opatrná, ale hodně bude záležet také na domácí inflaci a na tom, zdali hospodářský růst zrychlí anebo zpomalí.

 

 

 

Není pochyb o tom, že velkoobchodní i spotřebitelské ceny v Indii od roku 2013 výrazně klesly. Je důležité si ale uvědomit, že index velkoobchodních cen (WPI) a index spotřebitelských cen (CPI) se liší svou strukturou. WPI se zaměřuje na ceny obchodovaného zboží, jako je benzín a ocel, které na mezinárodních trzích velmi poklesly, zatímco CPI se zaměřuje na ceny statků jako jsou potraviny, nápoje, bydlení, služby či oblečení, jež nejsou na mezinárodní pohyby cen komodit tak citlivé. Myslíme si, že klesající trend obou indexů je pro úrokové sazby v Indii dobrým znamením a navíc by mohl prospět i tamnímu akciovému trhu. Ovšem za předpokladu, že nepřijdou žádné neočekávané šoky zvenčí.

Velké naděje

Když byla na jaře 2014 zvolena nová vláda, všichni se zdáli být z vyhlídek Indie nadšeni a akciových trh zamířil vzhůru. Přestože jsme optimismus obyvatelstva sdíleli, bylo nám jasné, že implementovat všechny slibované reformy nebude pro premiéra Narendru Modiho vůbec jednoduché. Opatření, která se již podařilo zavést, jsou ale dobrá a každý krok správným směrem je pro nás vítaným. Pochopitelně by se nám líbilo, kdyby bylo možné všechny premiérem slibované reformy zavést okamžitě, ale jsme si vědomi toho, jak je to obtížné, zejména když musíte spolupracovat s opozicí, která realizaci některých z nich brání. Pokud se však premiéru Modimu podaří uskutečnit alespoň část ze svých předvolebních slibů, budeme to považovat za úspěch.

Premiér Modi v tomto roce tráví premiér spoustu času cestováním po světě, který využívá k setkávání s představiteli různých zemí. Například v září navštívil Spojené státy, kde se nesetkal pouze s prezidentem Obamou, ale zavítal také do Silikonového údolí v Kalifornii, aby se zde setkal s technologickými giganty za účelem podpory investování, výroby a rozvoje podnikání v jeho domovině v rámci své kampaně „Vyrábějte v Indii“.  Ta byla zahájena v roce 2014 a snaží se motivovat mezinárodní i domácí společnosti k realizaci jejich výroby v Indii, s cílem transformovat zemi na hlavní světové výrobní centrum. Kampaň se zaměřuje na celkem 25 různých odvětví ekonomiky, včetně automobilového průmyslu, náhradních dílů, letectví, chemické výroby, informačních technologií a farmaceutiky.

Indii se nedávno podařilo přilákat některé významné zahraniční investory, ale tím to nekončí. Výroba se podílí na indickém HDP pouze z 16% a představuje asi 1,8% výroby světové, zatímco čínská představuje 34% respektive 13,7%.  Aby tomu tak bylo i nadále, je zapotřebí dobrá infrastruktura. Na této oblasti by měla podle nás Indie trochu zapracovat a stejně tak i na reformách, které by ji učinily přitažlivější pro zahraniční investory, včetně reforem daňového systému a trhu práce.

Výrobním ambicím Indie hraje do karet její poměrně mladá populace, u níž je věkový medián 27 let, zatímco v Číně je to 36,8 a ve Spojených státech 37,8. Budoucnost Indie vidíme velmi příznivě, nadále se o ni zajímáme a vyhledáváme zde dobré příležitosti k investování. S ohledem na současné tržní podmínky se snažíme diverzifikovat naši expozici indickým akciím prostřednictvím mixu společností zaměřených na komodity, vývoz a domácí trh. Zejména se soustředíme na takové, jež by mohly profitovat z pokračujícího poklesu indické měny a z nízkých cen ropy.

V posledních několika měsících překonávaly trhy vyspělé trhy ty rozvíjející se a zvýšená volatilita se nevyhnula ani trhu indickému. To by se však mělo brzy změnit. Mnoho investorů má totiž ve svých portfoliích nižší zastoupení rozvíjejících se trhů, které za posledních deset let rostou rychleji, než trhy vyspělé, a tento trend by měl pokračovat. Indie by v tomto roce měla vyrůst o 7,3% a o dalších 7,5% v roce příštím a přestože je to o něco méně, než se očekávalo, jsou to stále velmi slušná čísla.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/10/20/india-interest-rates-inflation-and-manufacturing-ambitions/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz