Investice do energetiky – krátkodobé vs. dlouhodobé perspektivy

Jak dlouhodobý, tak krátkodobý výhled vývoje na globálním trhu s energiemi nabízí perspektivy. Společnosti z energetického odvětví si stále mohou najít místo v pro-cyklicky zaměřené části akciového portfolia drobných investorů. Více než dříve je však nutné rozlišovat investiční horizont těchto investic ve smyslu: chcete být v tomto odvětví zainteresováni 5 – 10 let či 15 – 30 let?
img_173.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Krátkodobé vyhlídky upírají zrak na rozvinuté trhy

Rozvinuté trhy začínají být opět zajímavé ve smyslu očekávaného růstu spotřeby energie z obnovitelných zdrojů a zároveň růstu podílu těchto zdrojů energie v celkové spotřebě. V západní Evropě se tak „horečnatě“ budují celé parky větrných elektráren umístěných na moři. V USA má v letošním a příštím roce narůst podíl solární a větrné energie. Co to znamená pro investory? Potenciál společností vyrábějících a instalujících tyto elektrárny (akcie firem navázaných na větrné elektrárny jsou již nyní velmi oblíbené mezi portfolio manažery fondů zaměřených na akce malých a středních velkých firem).

Změna struktury energetického mixu na rozvinutých trzích přináší velkou příležitost pro všechny, kdo jsou schopni akceptovat tyto trendy. Na akciích firem, jejichž úspěch je založen na cenách uhlí, naopak v tomto a příštím roce zřejmě příliš nevyděláte (krátkodobé analýzy hovoří o odhadech spotřeby pro tento a příští rok).

Dlouhodobé prognózy „sází“ na rozvíjející se trhy

Právě na dlouhodobý růst spotřeby fosilních paliv vsázeli zastánci „klasických“ zdrojů energie. Ano, v krátkodobém horizontu těmto investorům bere vítr z plachet zpomalující se ekonomický růst těchto zemí, ale také trend, o kterém se příliš nemluví – snižování závislosti na importech fosilních paliv. K tomu dochází ve velké míře v Číně (v zahraničí se o obrovském množství kapitálu směřujícího do otevírání nových uhelných dolů mluví již delší dobu), kterou se nyní rozhodla následovat Indie. Tj. oba dva asijští giganti budou potřebovat méně uhlí z Austrálie, Ruska, Indonésie a dalších zemí, jejichž ekonomika je silně svázána právě s vývozem nerostných surovin.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Ovšem, dlouhodobé prognózy zůstávají nezměněny. Stále platí předpoklad, že rozvíjející se trhy budou, tak jak postupně poroste jejich rozvinutost, postupně zvyšovat objem energie produkované z obnovitelných zdrojů. Australské a ruské těžaře by tak v energetických sektorech rozvíjejících se zemí mohli nahradit zástupci konstruktérů větrných a solárních elektráren z Dánska, Německa, Velké Británie, USA apod.

V tomto případě se však bavíme o horizontu příštích cca 20 let, v rámci něhož by měla výrazně růst celková spotřeba energie, který obnovitelné zdroje dokáží pokrývat jen zčásti. Stále tak zbude prostor pro vývozce uhlí, ti však v těchto zemích budou čím dál méně zvanými hosty (i s ohledem na to, že v těžebních a energetických sektorech nejen těchto dvou ekonomických obrů bude zaměstnáno čím dál více místních lidí, tj. energetika se stane i více „politickým“ tématem).

Jak může drobný investor v ČR investovat do odvětví energetiky?

Globální energetické trhy jsou českému drobnému investorovi nejsnáze dostupné prostřednictvím oborově zaměřených podílových fondů. Drobným investorům preferujícím investice v české koruně jsou k dispozici 2 podílové fondy: Fond ropy a energetiky ČP INVEST a NN (L) Energy. Byť to vyplývá pouze z názvu prvního fondu, oba tyto produkty v nemalé míře investují i do akcií firem navázaných na ropu, která je jedním ze zdrojů energie.

 

Základní ukazatele podílových fondů investujících do energetických sektorů

 

Název fondu

Investiční společnost

ISIN

Výkonnost

1 rok

3 roky

5 let

Fond ropy a energetiky

ČP INVEST

CZ0008474152

-10,56%

-3,53%

-3,87%

NN (L) Energy

NN Investment Management

LU0405488668

-16,17%

-19,91%

-21,08%

 

Výkonnosti těchto podílových fondů za uplynulých 5 let nenasvědčují, že by se v tomto historickém horizontu jednalo velmi výkonné investice. Nicméně, jsou to právě historické poklesy cen komodit, energií a následně i akcií firem navázaných na odvětví energetiky, které vytváří potenciál do budoucnosti. Pokud jde o srovnání těchto dvou fondů, tak historicky výkonnějším fondem byl Fond ropy a energetiky ČP INVEST, jehož portfolio manažer (Martin Pecka) zároveň spravuje Fond živé planety ČP INVEST, který zčásti investuje právě do obnovitelných zdrojů energie (tento fond tak lze považovat za vhodnou diverzifikaci akciové části portfolia zaměřené právě na postupný nárůst energie vyrobené z alternativních zdrojů, více o Fondu živé planety se dozvíte na této stránce webu společnosti ČP INVEST).

Oba tyto fondy mají nyní zainvestováno více jak 50 % svých prostředků v USA, přičemž významnou roli v portfoliích těchto fondů hrají akcie firem navázaných na ropu a její zpracování.

 

Výše uvedené informace nemají charakter investičního doporučení. Pokud Vás zaujala možnost investic do akcií energetických firem, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz