Írán – otevřený investicím? (1)

25.08.2015 | Mark Mobius | Investování
Po letech vyjednávání došlo mezi Íránem, Spojenými státy a ostatními světovými mocnostmi k významnému posunu týkajícího se íránského jaderného programu. Přestože je vzniklá dohoda poněkud kontroverzní a ve Spojených státech je stále předmětem diskuze, z čistě investorského hlediska si myslíme, že představuje důležitý krok kupředu nejen pro Írán, ale i pro celou oblast Středního východu a Severní Afriky.
img_169.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Mnoho investorů v regionu s nadšením očekává, až se tento nový trh plně projeví. Rozvinutí íránského kapitálového trhu a jeho možné otevření investorům z celého světa by mělo přispět k ekonomickému rozvití nejen v Íránu, ale i ve zbytku regionu, a navíc by mohlo vést ke snížení politických tlaků.

V červenci oznámilo pět stálých členů Bezpečnostní rady OSN, jimiž jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Francie a Spojené království, spolu s Německem (nazývané P5+1), historickou dohodu s Íránem, která může být cestou ke zrušení na něj uvalených ekonomických sankcí jako odpověď na jeho dřívější jaderný program.  Cílem těchto sankcí bylo zemi izolovat a omezit její ekonomický potenciál, dokud se problémy týkající se jejího jaderného programu nevyřeší. Přestože zatím k oficiálnímu zrušení sankcí nedošlo, doufáme, že až k němu dojde, přinese nové příležitosti k investování, které pro nás byly dříve nedostupné.

Íránské burze se velmi daří, je na ní zapsaných více než 400 společností a jejich tržní kapitalizace přesahuje 100 mld. USD. V Íránu jsme našli mnoho kvalitních firem, jež mají dobré vedení a představují různorodý mix odvětví a průmyslů. Investování v této zemi není jen o ropě, ale významnými motory růstu jsou i zemědělství, výroba a těžba.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Nejvíce vyhledáváme investiční příležitosti mezi akciemi zákaznicky orientovaných společností, kam spadá maloobchod, potravinářské firmy, telekomunikace a finanční a bankovní instituce. Zejména bankovní sektor může velmi získat, protože potřeba kapitálu v Iránu bude opravdu naléhavá. Myslíme si, že právě tato oblast, poháněná růstem domácí populace, příznivými demografickými podmínkami a zvyšujícím se disponibilním příjmem, by měla být jednou z prvních, která bude ze zrušení sankcí profitovat. Zároveň bychom mohli očekávat reinvestování části ropného bohatství zpět do domácí ekonomiky a i ekonomik sousedních, zejména ve smyslu velmi potřebných investic do infrastruktury a diverzifikačních projektů zaměřených na snížení ekonomické závislosti země na ropě.

S ohledem na ostatní rozvíjející se trhy, působí akciové trhy Íránu z hlediska valuací poměrně lákavě. Kromě toho si myslíme, že množství mezinárodních společností orientovaných na spotřebitele zamíří do Íránu a tím vytvoří další příležitosti k investování.

Protože Írán cítí nadcházející změnu klimatu, připravuje se na možný příliv zahraničních investorů na svůj trh. Jeho burza prochází četnými strukturálními změnami a vedoucí představitelé usilují o to, aby v oblastech jako je dohled a ochrana investorů, vyhovovala mezinárodním standardům.

Ačkoliv je to krok správným směrem, pro přilákání zahraničních investorů bude nejspíše potřeba udělat ještě více. Velkým problémem totiž, podobně jako v mnoha jiných zemích po celém světě, zůstává korupce, a rádi bychom proto byli svědky většího úsilí o privatizaci, zejména když většina zapsaných společností v Íránu je nějakým způsobem spojená se státem.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/08/11/iran-open-for-business/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz