Írán – otevřený investicím? (2)

26.08.2015 | Mark Mobius | Investování
Uvolnění sankcí by mohlo stimulovat růst. Za posledních deset let si prošel Írán řadou problémů, v politickém i ekonomickém slova smyslu, a to mu bránilo dosáhnout z našeho pohledu toho, co bychom vnímali jako jeho plný potenciál. To by se však mohlo brzy změnit. Íránská ekonomika je se svými přibližně 400 mld. USD po Saudské Arábii druhou největší v regionu, ale trápí ji vysoká úroveň inflace a nezaměstnanosti, zejména mladého obyvatelstva.
investovani_03_noviny_a_graf.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Myslíme si, že uvolnění ekonomických sankcí by mohlo urychlit růst íránské ekonomiky, protože by vedlo k odstranění překážek vývozu ropy, přivedení většího objemu zahraničního kapitálu a ukončení izolace íránských bank od světového finančního systému. Vždyť jen dočasné a částečné zrušení sankcí v roce 2014 pomohlo ekonomice zvýšit svůj růst na 3% ročně, a to navzdory doznívající recese z let 2012-2013.

Írán se pyšní příznivou demografií, spolu s dobře vzdělanou a mladou populací (medián je 28 let). Z našeho pohledu mohou mít potenciální zrušení sankcí a očekávané nové investice významný dopad na zaměstnanost a domácí spotřebu, protože tyto investice budou vyžadovat pracovní sílu, která zase v důsledku toho bude mít více peněz na utrácení.

Získat by tak teoreticky mohly i další země, jež mají s Íránem silné obchodní vazby, například jako Pákistán, Spojené arabské emiráty, Omán a další. Mezi Dubajem a Íránem funguje prosperující obchod, jehož historie sahá mnoho let zpátky. Dopravit se z Teheránu do Dubaje trvá letadlem jen asi dvě hodiny. V Dubaji se nachází íránské školy a fakulty íránských univerzit, kde mohou íránští studenti studovat. V dubajském obchodním rejstříku je zapsaných více než 7000 íránských firem, které tam působí v mnoha oblastech, včetně bankovnictví, realit a obchodu, což svědčí o tom, že peníze plynou z Íránu do Dubaje.

Je pravdou, že politické příčiny často vedou k nejistotě a možným rizikům, ale věříme, že naše přítomnost v regionu nám umožňuje analyzovat a správně identifikovat vhodné příležitosti k investování.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Změna na trhu s energiemi?

Přestože další pokles cen ropy na 50 dolarů za barel v červenci byl přisuzován jaderné dohodě, je důležité mít na paměti, že Írán drží pouze asi 10% celkových zásob světové ropy a na trhu s energiemi není úplným nováčkem. Země ropu vyvážela již dříve a odkupují ji například rafinérie v Turecku. Sankce na Írán způsobily, že při vývozu své ropy musel akceptovat nižší ceny, než by se mu líbilo, a proto se příležitost vyvážet více ropy za vyšší ceny vládě pochopitelně zamlouvá. Nedá se ale přímo říct, že větší vývoz ropy z Íránu automaticky sníží její cenu, protože spekulativní prvek je v tomto případě také velmi důležitý, a je pravdou, že krátkodobě může trh kolísat nehledě na celkovou nabídku ropy nebo poptávky po ní.

Z našeho pohledu to vypadá, že dlouhodobě, podobně jako je tomu i v případě světové poptávky, ceny ropy spíše porostou. Od doby, kdy cena ropy začala klesat z více než 100 dolarů za barel v roce 2014, se počet plošin v USA snížil, v důsledku čehož klesl i objem vytěžené břidlicové ropy, a to by mohlo zase vyvážit zvýšení íránského exportu.

Ačkoliv tak někteří vývozci ropy a plynu čelí v krátkodobém horizontu problémům způsobených poklesem cen ropy, z investičního hlediska máme zacíleno na různé společnosti, jež v energetickém sektoru působí. To znamená nejen na ty, které se hledáním a dobýváním ropy zabývají, ale i na ty, které ji rafinují a dále přeprodávají.  Z dlouhodobého hlediska bude o komodity určitě zájem a nejdůležitější proto bude umět vybrat akcie těch správných společností, tj. takových, jejichž produkce je nejefektivnější.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes. Spravujte své finance s vítězem největšího testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Z našeho pohledu vypadá Írán mnohem perspektivněji než dříve a další potenciální příležitosti můžeme očekávat v budoucnu. Pochopitelně to závisí i na vývoji politické situace, která je vždy poněkud nejistá, spolu s tím, že implementace politických rozhodnutí bývá často zdlouhavá. Integrace Íránu do mezinárodní komunity a úplné zrušení sankcí je otázkou nejspíše ještě mnoha let, ale jako dlouhodobí investoři věříme v příležitosti, které to může regionu v nadcházejících letech přinést.

 

© Copyright 2015 Franklin Templeton Investments. All rights reserved. Článek byl převzat a přeložen s laskavým svolením společnosti Franklin Templeton Investments z blogu Marka Mobiuse http://mobius.blog.franklintempleton.com/2015/08/11/iran-open-for-business/

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz