Jak je ověřována platební morálka klientů

Jistě už vás také někdy někdo žádal, abyste mu na přechodnou dobu finančně „vypomohli“.Co rozhodlo o tom, na kterou stranu se nakonec přehoupne jazýček pomyslných vah? Kromě vztahu k dané osobě pravděpodobně i to, jaká byla pravděpodobnost toho, že své peníze ještě někdy uvidíte. Není se tedy čemu divit, že podobným způsobem postupují i finanční instituce.

trader_03_panika.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Budete-li žádat o úvěr, ať už se bude jednat o pár desítek tisíc na spotřebitelském úvěru či několik set tisíc v rámci leasingu nebo také několik milionů v rámci hypotečního úvěru či úvěru ze stavebního spoření, úvěrující instituce, pomineme-li různé pochybné splátkové společnosti, si o vás bude chtít zjistit maximální množství informací, přičemž ji pochopitelně bude zajímat i to, jak jste svým závazkům dostáli v minulosti.

V současné době v České republice existují tři sdružení, shromažďující tento typ informací, jsou to Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací a zájmové sdružení právnických osob SOLUS.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, spravujte své finance s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich finančních možností kliknutím zde

 

Proč tato sdružení vznikla?

Jak již bylo uvedeno výše, jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují to, jestli vám některá z finančních institucí půjčí finanční prostředky je to, jak jste doposud spláceli úvěry, které jste čerpali v minulosti. Bankovní registr klientských informací, Nebankovní registr klientských informací a SOLUS pak vznikli s tím účelem, že si jejich členské organizace budou vyměňovat data o svých klientech.

Cílem členů těchto sdružení je předcházet tomu, že by půjčili dlužníkovi, který nesplácí úvěr čerpaný u konkurence, protože u tohoto potencionálního klienta je zvýšené riziko toho, že nebude splácet ani nově čerpaný úvěr u jiné finanční instituce.

Na druhou stranu, pokud vaše registry zejí prázdnotou, myšleno tak, že v nich nejsou žádné informace o problémech se splácením, může vám finanční instituce vyjít vstříc, a třeba vám i poskytnout u nového úvěru nižší úrokovou sazbu.

Tabulka - členové jednotlivých sdružení

Bankovní registr klientských informací Nebankovní registr klientských informací SOLUS
BRE Bank, S.A. ČSOB Leasing, a.s., ALD Automotive s.r.o.
Česká spořitelna, a.s. GE Money Auto, s.r.o, Banco Popolare Česká republika, a.s.
Českomoravská stavební spořitelna,a.s. GE Money Bank, a.s., BRE Bank S.A., organizační složka podniku
Československá obchodní banka, a.s. UniCredit Leasing CZ, a.s. CCS Česká společnost pro platební karty s.r.o.
GE Money bank, a.s. Santander Consumer Finance a.s. CETELEM ČR, a. s.
Hypoteční banka, a.s. ŠkoFIN s.r.o., Citibank Europe plc, organizační složka
Komerční banka, a.s. sAutoleasing, a.s. COFIDIS s.r.o.
LBBW Bank CZ, a.s. DS Leasing, a.s., Credium, a.s.
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. FlexiLease, s.r.o. Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
Oberbank AG pobočka Česká republika RCI Financial Services, s.r.o. Československá obchodní banka, a.s.
Raiffeisen stavební spořitelna Credium, a.s. Český Triangl, a. s.
Raiffeisenbank, a.s. Toyota Financial Services Czech s.r.o. ČSOB Leasing, a.s.
Raiffeisenbank im Stifland eG pobočka Cheb, odš. závod PSA FINANCE ČESKÁ REPUBLIKA, s.r.o. E.ON Česká republika, s.r.o.
Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. UNILEASING a.s. ESSOX s.r.o
UniCredit Bank Czech Republic, a.s. S MORAVA Leasing, a.s. GE Money Auto, s.r.o.
Volksbank CZ, a.s. AGRO LEASING J.Hradec s.r.o. GE Money Bank, a.s.
Všeobecná úvěrová banka, a.s. pobočka Praha IMPULS – Leasing – AUSTRIA s.r.o. Home Credit a. s.
Waldviertel Sparkasse von 1842 AG Raiffeisen Leasing, s.r.o. Komerční banka, a.s.
Wüstenrot hypoteční banka, a.s. Diners Club CS, s.r.o., organizační složka LBBW Bank CZ a.s.
Wüstenrot stavební spořitelna, a.s. SG Equipment Finance Czech Republic s.r.o. MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.
COFIDIS s.r.o. MobilKom, a.s.
CETELEM ČR, a.s. Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
Home Credit a.s. PROFI CREDIT Czech, a. s.
Factoring České Spořitelny, a.s. Raiffeisenbank a.s.
Essox s.r.o. Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
PROFI CREDIT Czech, a. s. RCI Financial Services, s.r.o.
RWE Zákaznické služby, s.r.o.
Santander Consumer Finance a.s.
sAutoleasing, a.s.
Telefónica Czech Republic, a.s.
T-Mobile Czech Republic a.s.
UniCredit Bank Czech Republic, a.s.
UniCredit Leasing CZ, a.s.
VB Leasing CZ, spol. s r.o.
VLTAVÍN leas, a.s.
Vodafone Czech Republic a.s.
ZUNO BANK AG, organizační složka

 

Jaké informace tyto organizace shromažďují?

Kromě identifikačních údajů klienta, jakými jsou jméno, bydliště a rodné číslo shromažďují tyto organizace i historické informace o čerpaných úvěrech, jejich splatnosti, výše jejich splátek a informaci o splácení těchto úvěrů, ale také povolených debetů. V bankovním či nebankovním registru se totiž rovněž může objevit informace o limitech na vašich platebních kartách.

Pokud své závazky splácíte řádně a včas, máte v případě dalších žádostí o úvěr napůl vyhráno. Pokud jste se však v historii se svou splátkou opozdili, a to byť jen o pár dnů, již vám mohl být učiněn záznam do příslušného registru s tím, že tento záznam, i když jste svůj závazek již uhradili zůstává v registru 4 roky v případě Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a 3 roky v případě SOLUS.

Kdo všechno má k informacím v registrech přístup?

K vašemu záznamu v daném registru mají přístup pouze jeho členové, a pochopitelně vy, pokud si zažádáte o výpis z něj. V rámci bankovního registru si mohou jednotlivý členové klientské informace předávat i bez vašeho souhlasu, dovoluje jim to bankovní zákon. U zbylých registrů již jednotliví členové váš souhlas potřebují, souhlas se zpracováním osobních údajů pak bývá zpravidla součástí žádosti o úvěr.

Jak mohu požádat o výpis z jednotlivých registrů?

Pokud si nejste jisti svou platební historií, je možné si jednotlivé výpisy nechat vystavit. K tomuto stačí pouze vyplněná žádost, kterou najdete na internetových stránkách jednotlivých organizací (www.cbcbc.cz , www.llbc.cz, www.solus.cz) , úředně ověřený podpis a uhrazení správního poplatku.

Mám záznam v registru, půjčí mi někdo?

Záznam v těchto registrech vám situaci, v případě žádání o další úvěr, určitě neulehčí, nemusí mít však ani fatální následky. Finanční instituce v tomto případě posuzují parametry jako počet nesplacených splátek, zda-li již tyto splátky byly vůbec splaceny (pokud ne, tak na nový úvěr raději opravdu zapomeňte), jaká doba uplynula mezi datem kdy měla být splátka uhrazena, a datem, ke kterému skutečně ke splátce došlo, a před jak dlouhou dobou vlastně k tomuto deliktu došlo.

Ovšem pozor, ani naprosto bezproblémová platební historie vám nemusí zaručit přístup k novému úvěru. V těchto registrech jsou totiž, jak již bylo uvedeno výše, uvedeny informace i o aktuální úvěrové situaci klienta, kdy se jednotlivé finanční instituce dozví, kolik aktuálně dlužíte na jednotlivých úvěrech, a kolik činí splátky těchto úvěrů.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, spravujte své finance s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich finančních možností kliknutím zde

 

Pokud jste tedy „nelenili“ a již si stihli napůjčovat víc než by bylo z pohledu finančních institucí zdrávo, může resp. bude žádost o nový úvěr zamítnuta, právě z důvodu toho, že další splátka by mohla, v porovnání s vašimi příjmy, způsobit výpadek schopnosti splácet. V tomto případě tedy nezbývá než počkat, dokud objem vašich měsíčních splátek neklesne na pro finanční instituce přijatelnou úroveň, a nebo své závazky konsolidovat tak, aby výsledná splátka nově poskytnutého úvěru byla nižší, než součet měsíčních splátek úvěrů původních.

Tím nejlepším co však můžete pro sebe i svoji peněženku udělat, je zadlužovat se s rozumem. Zvážit, zda-li opravdu danou věc či službu potřebujete, jaký vám přinese užitek. Jednotlivé úvěry tu s vámi můžou být několik měsíců či let, během nichž se můžete dostat do nepříjemné životní situace, ve které by pro vás pak mohly být dříve nasbírané úvěry opravdu velmi těžkou koulí u nohy.

 

Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce