Jak k sobě jdou hypoteční úvěr a rozvod?

Jistě se na světě najde spousta daleko příjemnějších věcí než je rozvodové řízení. O nic příjemnější než samotný rozvod pak nemusí být ani jednání v bance, pokud stále ještě manželé splácí hypotéku.

img_262.jpg
Dům
Hledáte výhodný úvěr na BYDLENÍ?


S námi jej získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a zprostředkovali jsme úvěry na bydlení v objemu

34 799 179 685


Garantujte si bezplatně výhodný úrok
-
Ušetřete na hypotéce v průměru 700 kč měsíčně
-
-

 

 

 

Nemovitost si chci nechat, ale kde vzít na splátky

Asi jen zřídka zůstávají oba manželé žadateli o hypoteční úvěr i po rozvodu. Nejčastější scénář je ten, kdy si koupenou nemovitost ponechá jeden z nich s tím, že ten druhý si najde nové bydlení. V tomto případě je nutné banku požádat o vyjmutí jednoho z manželů z úvěrové smlouvy, to však samozřejmě v době, kdy má již tento pár rozděleno společné jmění manželů.

Pro banku však není odejmutí jednoho z žadatelů pouhým administrativním úkonem, velmi pečlivě bude zkoumat dopad tohoto kroku na splácení hypotečního úvěru. To znamená, že banka bude posuzovat, zda-li bude  mít ten z páru, který bude nadále účastníkem úvěrové smlouvy, dostatečný příjem na to, aby hypoteční úvěr dokázal splácet. Pokud ano, může vše proběhnout de facto bez komplikací, pokud ne, je to horší.

 

TIP Financujte své bydlení s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci. Našim klientům ušetříme v průměru 700 Kč měsíčně

V úvěrovém vztahu setrvávající osoba musí v tomto případě navýšit své příjmy, což se asi snadněji řekne než udělá, řešení tu ale jsou. Pokud má již tento pár děti, a pokud je tím kdo setrvá coby účastník smlouvy o hypotečním úvěru i tím, komu zůstanou v péči potomci, je cestou z těžkostí odpovídající výše výživného, které některé banky započítávají do příjmů. Jsou jimi ČSOB, Hypoteční banka, Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank, Wüstenrot hypoteční banka a Volksbank. Další možností je přistoupení další osoby, dalším účastníkem úvěrové smlouvy se pak mohou stát rodiče, sourozenec, či naprosto cizí osoba.

Nemovitost si nechat nechci, co s hypotékou?

Pokud nemá ani jeden z rozvádějících se zájem o to si nemovitost ponechat, nezbývá než její prodej, kdy bude zároveň hypoteční úvěr splacen ze strany nově kupujícího. V tomto případě je však nutné počítat s poplatkem za mimořádnou splátku hypotečního úvěru, který si v případě splacení celé dlužné částky banky účtují, pokud k této splátce nedojde ke konci fixace úrokové sazby.

Manželská hádka
Dokud nedojde k vypořádání společného jmění manželů či prodeji nemovitosti a následnému splacení hypotečního úvěru, jsou stále oba z těchto manželů účastníky úvěrové smlouvy, bez ohledu na aktuální míru nesnášenlivosti, kterou k sobě navzájem cítí.

Výše tohoto poplatku je sjednávána individuálně, jeho výše však může pohybovat v řádu desetitisíců či statisíců korun, vše záleží na době, která zbývá do konce fixace úrokové sazby, a na výši této mimořádné splátky.

Při prodeji nemovitosti se však můžete dostat do situace, kdy  je prodejní cena nižší než aktuální dlužná částka hypotečního úvěru rozvádějících se manželů. Tento případ může nastat hlavně v případech, kdy si manželé brali hypoteční úvěr na 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, a to v uplynulých cca 3 letech, kdy se ceny nemovitostí pohybovaly na svých maximech, a kdy zároveň dlužník v rámci cca 36 měsíčních splátek splatí téměř mizivou část hypotečního úvěru.

V tomto případě nezbývá než zbývající část hypotečního úvěru splatit z jiných zdrojů, protože jinak na této nemovitosti zůstane zástavní právo banky, u které tito manželé čerpali úvěr v minulosti, což de facto znemožňuje její prodej někomu jinému.

Rada na závěr, nezapomínejte na disciplínu

Tím vůbec nejhorším, čeho se rozcházející se pár může dopustit je přerušení splácení hypotečního úvěru. Tento krok de facto nejenže nic neřeší, ba naopak, oběma zúčastněným tento krok způsobí značné komplikace. Nejenže budou muset zaplatit neuhrazené splátky, navíc jim budou naúčtovány poplatky za upomínky ze strany banky a k tomu všemu se zúčastnění vystavují riziku zápisu do tzv. registru klientských informací, který jim v budoucnosti zkomplikuje přístup k jiným úvěrovým produktům.

TIP Spočítejte si hypotéku v naší hypoteční kalkulačce

Dokud nedojde k vypořádání společného jmění manželů či prodeji nemovitosti a následnému splacení hypotečního úvěru, jsou stále oba z těchto manželů účastníky úvěrové smlouvy, bez ohledu na aktuální míru nesnášenlivosti, kterou k sobě navzájem cítí.

 

Autor: Petr Rozkošný
Žádost o bezplatný návrh
NÍZKÉ ÚROKOVÉ SAZBY
Odeslat žádost o NÍZKÝ ÚROK

Hypoteční kalkulačka
Zjistěte kolik s námi můžete ušetřit na hypotéce v naší hypoteční kalkulačce