Jak se má OSVČ zajistit pro nemoc?

Zaměstnanci v případě nemoci obdrží během prvních tří týdnů nemoci náhradu mzdy od svého zaměstnavatele. Od 22. dne nemoci potom nemocenskou. OSVČ má dvě možnosti, buď si hradit dobrovolně nemocenské pojištění, nebo se komerčně pojistit. Druhá možnost je zdaleka výhodnější. Proč?

plan_04_kalkulacka_a_bryle.jpg
Štít a peníze
Hledáte výhodné POJIŠTĚNÍ?


S námi jej získáte

jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi chrání své zdraví a majetek v hodnotě

21 833 997 777Získejte v průměru o 50 % levnější pojištění
-

Náš návrh pojištění je bezplatný a nezávazný
-

 

 

 

Nemocenské pojištění je pro všechny OSVČ dobrovolné. Měsíčně si však platit dobrovolné nemocenské pojištění není výhodné. Levnější a efektivnější je vlastní komerční pojištění. Nabídka pojištění v případě delší nemoci nebo úrazu, kdy nemůže být vykonávána výdělečná činnost, je na trhu široká. Určitě se vyplatí poradit s poradcem, aby se našla optimální varianta dle preferencí živnostníka.

 

Kolik zaplatíme na vlastní pojistce?


Vlastní komerční pojištění je jistotou, že nebude rodina živnostníka při delší nemoci bez peněz. Pojistku je potom potřeba upravit v závislosti na požadovaném plnění v době nemoci. Čím vyšší bude denní plnění, tím více klient na roční pojistce zaplatí. Dále však rozhodují další parametry jako je např. karenční doba, tj. od kterého dne nemoci bude klient od pojišťovny dostávat peníze. V případě posunutí karenční doby se dá ušetřit. Např. při vzniku nároku na plnění až od 15. dne nemoci. Jednoznačně však platí, že je nejevýhodnější nechat si poradit od zkušeného poradce. V oblasti pojistek v nemoci záleží na správně zvolených parametrech.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes a zabezpečte se s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Proč nemít dobrovolné nemocenské pojištění?


Důvody, proč mít raději komerční pojištění než si dobrovolně hradit nemocenské pojištění jsou tři.

 

1)      Dobrovolné nemocenské pojištění je drahé. Dobrovolné nemocenské pojištění se totiž vypočítává ze stejného vyměřovacího základu jako důchodové pojištění. Živnostník, který by si chtěl dobrovolně platit více na nemocenském pojištění, aby měl vyšší nemocenskou, ten by musel současně zvýšit i svoji platbu na důchodovém pojištění. Platba vyšší nemocenské by se mu výrazně prodražila.

 

Praktický příklad


Pan Novák si chce měsíčně platit na nemocenském pojištění alespoň 500 Kč. V současné době platí na důchodovém pojištění měsíčně 2 650 Kč. Když by si platil nemocenskou ve výši 500 Kč měsíčně, kolik by musel současně platit na důchodovém pojištění?

  • Dobrovolné nemocenské pojištění činí 2,3 % z vyměřovacího základu. Důchodové pojištění potom 29,2 % z vyměřovacího základu. Přitom dobrovolné nemocenské i důchodové pojištění musí být vypočítáno ze stejného vyměřovacího základu. Když by chtěl tedy pan Novák platit měsíčně na nemocenském pojištění 500 Kč, tak by musel současně platit na důchodovém pojištění 6 349 Kč.

Vyměřovací základ je totiž 21 740 Kč (500 Kč: 2,3 % x 100). Důchodové pojištění potom 6 349 Kč (21 740 Kč x 29,2 %).

Vyšší nemocenské pojištění by se tak panu Nováku značně prodražilo. Na důchodovém pojištění by musel platit o 3 699 Kč měsíčně více. Důchod v budoucnu by si přitom vyšší platbou příliš nezvýšil.


2)      Dobrovolné nemocenské pojištění je nízké. Kdyby si nechtěl pan Novák platit vyšší důchodové pojištění, tak by si musel platit dobrovolné nemocenské pojištění ve výši 209 Kč. Při měsíční platbě dobrovolného nemocenského pojištění ve výši 209 Kč by však měl nárok na denní nemocenskou pouze ve výši 161 Kč. A to až od 22. dne nemoci.

Denní nemocenská v závislosti na měsíční platbě

(v roce 2012)

Měsíční dobrovolné nemocenské pojištění Denní nemocenská
200 Kč 155 Kč
300 Kč 232 Kč
400 Kč 309 Kč
500 Kč 387 Kč
600 Kč 460 Kč

vlastní výpočty autora

 

3)      I když si bude OSVČ hradit dobrovolné nemocenské pojištění, tak mu nárok na nemocenské dávky vznikne až od 22. dne nemoci. Dobrovolné nemocenské pojištění tak kryje pouze delší nemocnost. U komerčního pojištění lze nastavit i plnění od prvního dne nemoci.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes a zabezpečte se s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností kliknutím zde

 

Komerční pojištění si přizpůsobíme


U komerčního pojištění pro případ nemoci si mohou klienty nastavit parametry dle svých požadavků. Což u dobrovolného nemocenského pojištění nelze. Komerční pojištění je tedy pružnější a v konečném důsledku i levnější. Zvýšení nemocenského pojištění totiž automaticky znamená i zvýšení důchodového pojištění.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO POJIŠTĚNÍ
Odeslat žádost
Máte dotaz k životnímu pojšitění?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz