Jak si přivydělat v penzi? Prací nebo pronájmem?

23.06.2015 | Petr Gola | Finanční plán
Investice do nemovitosti v produktivním věku za účelem jejího pronájmu je jednou z možností, jak mít v penzi vyšší životní úroveň a moci se věnovat koníčkům. Velmi často se z příjmu z pronájmu v důchodu neplatí žádné daně.
02B99910.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Úloha vlastního zajištění na penzi každoročně stoupá. Dnešní čtyřicátníci se bez vlastních prostředků v důchodovém věku neobejdou, neboť výše státního důchodu v porovnání se státním důchodem za 20 let a více bude na citelně nižší úrovni než je tomu v současnosti. Čerpání hypotéčního úvěru na druhou nemovitost v produktivním věku je jednou z finančních možností, jak se na důchod zajistit. Důležité je tento hypotéční úvěr splatit před odchodem do důchodu.

  • Druhou nemovitost (např. menší byt) je následně možné nadále v důchodovém věku pronajímat nebo ji lze případně prodat. O úspěchu této finanční strategie rozhoduje samozřejmě především lokalita dané nemovitosti. Zařízení lze vždy upravit, "adresu" však nikoliv.

 

Při pronájmu v důchodu se neplatí žádné daně

Velkou výhodou pasivního příjmu z pronájmu je mnohdy nulové zdanění na straně důchodce, jak si ukážeme na praktickém příkladu. Příjem z pronájmu je osvobozen od placení sociálního a zdravotního pojištění. Penzista pronajímající nemovitost tak musí každoročně podat pouze daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob na finanční úřad. Veškerá evidence může být velmi jednoduchá, neboť stačí "vydokladovat" veškeré příjmy. Výdaje je následně možné uplatnit 30% výdajovým paušálem. Občané uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Toto opatření se však penzistů zpravidla nedotýká, neboť již nemají nezaopatřené děti. I penzisté mají nárok na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Co to znamená?

  • Penzista pobírající pouze důchod a příjem z pronájmu nezaplatí na dani z příjmu fyzických osob z pronájmu nic až do hrubého zisku 165 600 Kč. Při uplatnění výdajů 30% výdajovým paušálem je tak možné mít roční příjem z pronájmu dokonce 236 600 Kč a na dani z příjmu fyzických osob se nezaplatí nic.

 

Praktický příklad

Penzista Novák má roční příjem z pronájmu za rok 2014 ve výši 236 600 Kč. Výdaje stanoví pan Novák 30% výdajovým paušálem. Stanovení výdajů paušálem je pro pana Nováka výhodné, neboť skutečné výdaje jsou nulové. Kolik zaplatí pan Novák na dani z příjmu fyzických osob za rok 2014?

 

Text

Částka

Příjem z pronájmu za rok 2014

236 600 Kč

Výdaje (30% výdajový paušál)

70 980 Kč

(236 600 Kč x 30 %)

Hrubý zisk z pronájmu

(příjem - výdaj)

165 620 Kč

(236 600 Kč - 70 980 Kč)

Zaokrouhlený základ daně

(na sta dolů)

165 600 Kč

Daň z příjmu fyzických osob

24 840 Kč

(165 600 Kč x 15 %)

Základní sleva na poplatníka

24 840 Kč

Daňová povinnost

0 Kč

(24 840 Kč - 24 840 Kč)

vlastní výpočet autora

 

Přestože pan Novák nezaplatí nic na dani z příjmu fyzických osob, tak podá na finanční úřad daňové přiznání. Na povinném pojistném rovněž nezaplatí pan Novák nic, neboť z příjmu z pronájmu se sociální a zdravotní pojištění neplatí. Pan Novák tak bude mít čistý měsíční příjem z pronájmu 19 717 Kč (236 600 Kč: 12 měsíců), neboť skutečné náklady jsou nulové.

Jakou mzdu by musel mít pan Novák v zaměstnání?

I v důchodovém věku je možné pracovat, i na smlouvu na dobu neurčitou. Aby měl pan Novák čistý příjem ze zaměstnání na úrovni cca 19 700 Kč, tak by musel mít hrubou mzdu 25 600 Kč. Z hrubé mzdy je pracujícím důchodcům odvedeno sociální pojištění, zdravotní pojištění i daň z příjmu fyzických osob, stejně jako ostatním zaměstnancům. Příjem z pronájmu je z daňového hlediska citelně příznivější než mzda ze zaměstnání. Při příjmu z pronájmu navíc nemusí pan Novák již v důchodovém věku pracovat a přitom má dostatek financí na svůj koníček cestování.

Závěrem

Pořízení kvalitní nemovitosti v dobré lokalitě (i s ohledem na budoucnost) může přinést tolik potřebný finanční zdroj v důchodu formou pronájmu. Pasivní příjem z pronájmu navíc podléhá výhodnému daňovému režimu. Vhodné je však odcházet do řádného starobního důchodu již bez závazků a mít všechny úvěry splaceny.

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz