Jak si stojí ETF evropských outsiderů?

24.07.2014 | Roman Müller | Investování
Prostřednictvím těchto ETF můžete investovat do akcií portugalských, irských, řeckých a španělských společností. I když tyto země musí vyřešit ještě řadu problému, prostor pro spekulaci je značný.
92573033_1_.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Ekonomiky jednotlivých zemí eurozóny se značně liší. Na jedné straně stojí silná německá ekonomika, na straně druhé jsou problémové země jako Portugalsko, Irsko, Řecko a Španělsko. Pro tyto země se již vžilo označení PIGS. Někdy se můžete setkat i se zkratkou PIIGS, která kromě zmíněných zemí počítá i s Itálií. Ta se ovšem v mnoha směrech od původní čtveřice odlišuje.

Problémové země eurozóny mají několik společných znaků – vysoké deficity běžných účtů platební bilance, jsou nezdravě zadlužené, mají nízkou konkurenceschopnost a vysokou nezaměstnanost. I když jsou například v Řecku v posledních letech patrné náznaky mírného zlepšení, stále je tato země z pohledu zadluženosti k HDP (175,1 %) a nezaměstnanosti (27,5 %) nejhorší.

Podle některých ekonomů jsou země PIGS hrozbou pro zbytek Evropy. Problémy jednotlivých zemí vedou k oslabení eura a útlumu výkonnosti celé eurozóny.

Investice do evropských akcií

Akciový investoři by i přes problémy v některých zemích eurozóny neměli evropské akcie zavrhovat. Na Evropu jako celek se zaměřuje například Vanguard FTSE Europe ETF (VGK). Nejvyšší zastoupení z problémových zemí má v tomto fondu Španělsko (5,4 %). Ostatní země mají jen zanedbatelnou váhu. Tento fond přinesl za uplynulých pět let zhodnocení přes 49 %. Od začátku letošního roku ETF rostlo o 2,8 %.

Pouze do akcií společností ze zemí eurozóny investuje například iShares MSCI EMU ETF (EZU). Fond drží v portfoliu necelých 250 společností. Oproti předchozímu ETF je váha španělských akcií vyšší, a to 11,4 %. Za uplynulých pět let vynesl fond investorům více než 63 %. Od začátku roku 2014 vydělal fond necelá tři procenta.

 

vítěz testu finančních poradců
Udělejte správné rozhodnutí ještě dnes, investujte výhodně s vítězem testu finančních poradců. Sjednejte si bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich investičních možností kliknutím zde

 

Užší zaměření nabízí SPDR DJ Euro STOXX 50 ETF (FEZ). Portfolio fondu reprezentují akcie padesáti předních společností z eurozóny. Španělské tituly zaujímají přes 13 %. Za posledních pět let vykázal fond zhodnocení ve výši 23,2 %. Od začátku roku je výkonnost ETF mírně přes 3,5 %.

Před pěti lety byste jen těžko hledali ETF pokrývající portugalský a řecký akciový trh. Poptávka investorů však byla zřejmě natolik zajímavá, že se tvůrce burzovně obchodovaných fondů Global X Funds rozhodl pokrýt i tyto země.

Portugalsko

Až do prosince roku 2013 neexistovalo žádné ETF, které by se zaměřovalo pouze na portugalský akciový trh. Dnes můžete investovat do fondu Global X FTSE Portugal 20 ETF (PGAL), který kopíruje výkonnost dvaceti předních portugalských akcií. Od začátku svého obchodování si ETF připsalo mírně přes šest procent. Od začátku letošního je výkonnost pouhých 0,44 %.

Irsko

Na irské akcie se zaměřuje fond iShares MSCI Ireland Capped Investable Market Index Fund (EIRL). Toto ETF bylo uvedeno na trh v květnu roku 2010 a v jeho portfoliu naleznete 24 akcií předních irských společností. Téměř polovinu portfolia zaujímají společnosti ze sektoru materiálů a spotřebního zboží. Od založení si fond připsal 70,1 % a od začátku letošního roku necelá dvě procenta.

Řecko

Mezi fondy s krátkou historií patří Global X FTSE Greece 20 ETF (GREK), který byl uveden na trh v červenci 2011. Jak napovídá označení fondu, investuje do akcií 20 nejvýznamnějších řeckých společností. Nejvyšší váhu v portfoliu ETF mají následující sektory: finance, spotřební zboží a telekomunikace. Aktuální výkonnost ETF od okamžiku založení je 48,6 %. Letošní výkonnost fondu je záporná, a to -3,26 %.

Španělsko

ETF investující do španělských akcií patří v naší skupině mezi nejstarší. iShares MSCI Spain Capped ETF (EWP) bylo uvedeno na burzu v USA již v březnu 1996. V současné době je portfolio fondu složeno z akcií 28 španělských společností. Je na místě doplnit, že téměř polovinu portfolia zaujímají společnosti podnikající ve finančním sektoru. Investoři by také měli myslet na to, že dvě nejvýznamnější společnosti v portfoliu – Banco Santander a telekomunikační společnost Telefónica – jsou sice založené ve Španělsku, ale velká část jejich výnosů plyne ze zahraničí. Od svého založení přineslo ETF zhodnocení ve výši necelých 190 %. Na pětiletém horizontu fond ztrácí mírně přes půl procenta. Od začátku letošního roku však dosahuje velmi slušné výkonnosti 10,5 %.

 

Poznámka: výkonnost počítána v USD, data k 14. 7. 2014

 

Upozornění: Tento článek neslouží jako investiční doporučení. Podmínky užívání jsou uvedeny zde.

 


 

ETFs.cz Článek byl publikován
ve spolupráci se serverem ETFs.cz.
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz