Jak vybrat podílový fond (pokročilé techniky)

Dnes jsme pro Vás připravili 5 tipů na to, jak vybrat podílový fond. Tento článek je určený těm z Vás, kteří již mají jasno o svém investičním horizontu a averzi k riziku. S ohledem na rozsah informací, které ke svým podílovým fondům zveřejňují české investiční společnosti, počítejte, že důkladného porovnání podílových fondů budete schopni spíše v případě těch zahraničních.
plan_10_kalkulacka_a_kostky.jpg
Graf
Hledáte výhodné INVESTICE?


S námi je získáte


jsme na trhu již od roku 1998 a naši klienti s námi investují

13 767 445 521Investujte do exkluzivních produktů
-

Náš návrh investic je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

Zvažte rizika

Nebudeme Vám opakovat, jaká rizika jsou spojená s jednotlivými typy fondu. Rádi bychom Vám ale prozradili, jak odhadnout budoucí volatilitu podílového fondu. K jejímu určení slouží tzv. beta koeficient, kdy platí, že beta 1 rovná se vývoj v souladu s benchmarkem, beta menší než 1 znamená, že hodnota podílového listu daného fondu bude méně volatilní, než index, v rámci kterého investuje.

Samozřejmě, že existuje ukazatel, který odhaduje i potenciální výnosy v porovnání s indexem. Tím ukazatelem je „information ratio“. Tento ukazatel počítá, jak si fond vede v porovnání s benchmarkem při zohlednění rizika, jež se měří směrodatnou odchylkou rozdílu měsíčních výkonností fondu a benchmarku. Čím vyšší je tento ukazatel, tím lépe pro investora.

Nehleďte na velikost fondu

Nebylo prokázáno, že by podílové fondy spravující větší objem prostředků byly výkonnější či méně náchylné na propady, než podílové menší podílové fondy. Výjimkou mohou být fondy spravující více jak 100 miliard amerických dolarů, těch však v ČR příliš není (a ty s českým ISIN spravují o poznání méně aktiv).

Srovnání s benchmarkem

Větší část podílových fondů hodnotí výkonnost svých fondů v porovnání s určitým benchmarkem, např. akciovým indexem. Při vybírání podílového fondu si zjistěte, jak si fond historicky v porovnání se svým benchmarkem vedl a vyberte si ten, který historicky s benchmarkem buď drží výkonnost, nebo jej dokonce překonává.

Obrátkovost aktiv

Tento ukazatel, který ovšem najdete spíše u zahraničních podílových fondů (ty české jej často neuvádí), Vám řekne, jak často dochází k prodejům a následným nákupům jednotlivých aktiv. Zvýšená obrátkovost prodražuje správu Vašich prostředků a zároveň není znakem stability a dodržování dlouhé investiční strategie.

Počítejte s poplatky

U akciových podílových fondů, dluhopisových podílových fondů a jednotlivých investičních programů se zpravidla setkáte se vstupním poplatkem (jsou i investiční společnosti, které tento poplatek neuplatňují, ale klientovi na druhou stranu účtují tzv. výstupní poplatek v případě, že nedodrží investiční horizont), v průběhu držení peněz ve fondu Vám pak bude účtován tzv. správcovský poplatek. Oba poplatky mohou z Vašich investic citelně „ukusovat“. Při porovnávání potenciálních výnosů proto počítejte tzv. čisté výnosy, tj. ty po odečtení poplatků.

 

Uvažujete o tom, že byste Vaše prostředky zhodnotili v podílových fondech? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře na této stránce s žádostí o bezplatnou a nezávaznou konzultaci Vašich možností.

 

Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÝCH INVESTIC
Odeslat žádost o VÝHODNÉ INVESTICE
Máte dotaz ke spoření?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz