Jak zhodnotit peníze z druhého důchodového pilíře?

27.02.2017 | Petr Gola | Finanční plán

Ve zrušeném druhém důchodovém pilíři si spořilo cca 84 tisíc lidí. Vstup do druhého důchodového pilíře byl atraktivní zejména pro lidi s vyššími příjmy. Do konce června se mohou účastníci druhého pilíře rozhodnout, zdali ČSSZ peníze doplatit či nikoliv. Výhodnější je však peníze zhodnotit ve vlastních finančních produktech.

02I24620.jpg
Hodiny
ZÍSKEJTE peníze navíc


S námi to dokážete


jsme na trhu již od roku 1998 a máme již

481 293 klientůZískejte řešení pravidelně získávající významná ocenění
-

Náš návrh řešení je bezplatný a nezávazný
-
-

 

 

 

V letech 2013 až 2015 byl v Česku zaveden II. důchodový pilíř. Kdo vstoupil do II. pilíře, ten platil méně na povinném sociálním pojištění a zhodnocoval své peníze u penzijní společnosti.

Praktický příklad

Pan Novák měl hrubou mzdu 40 000 Kč a vstoupil do II. důchodového pilíře. Na sociálním pojištění do I. pilíře odváděl 3,5 % ze své hrubé mzdy místo standardních 6,5 %, které odváděli lidé, kteří do II. pilíře nevstoupili. Pan Novák odvedl každý měsíc na povinném sociálním pojištění 1 400 Kč (40 000 Kč x 3,5 %) místo 2 600 Kč (40 000 Kč x 6,5 %). Měsíčně odvedl pan Novák na sociálním pojištění méně o 1 200 Kč než lidé se stejným příjmem, kteří do II. pilíře nevstoupili. Za rok odvedl pan Novák méně o 14 400 Kč a za tři roky účasti v II. důchodovém pilíři potom 43 200 Kč.

Vrácené peníze z II. pilíře

Druhý důchodový pilíř byl zrušen a od roku 2016 již nebylo možné peníze do II. důchodového pilíře zasílat. Naspořené peníze v II. důchodovém pilíři bylo možné následně si nechat vyplatit na účet nebo nechat převést na doplňkové penzijní spoření či penzijní připojištění.

 

Nižší státní důchod

Protože účastníci II. důchodového pilíře během účastni v II. důchodovém pilíři platili méně na sociálním pojištění, tak budou mít nižší státní důchod. Každý rok účasti v II. důchodovém pilíři se jim bude započítávat jako 1,2 % z výpočtového základu, přičemž ostatním lidem se bude započítávat jako 1,5 % z výpočtového základu. Účastníci II. důchodového pilíře se však mohou do konce června rozhodnout, zdali peníze do I. pilíře doplatí a bude se jím státní důchod počítat stejně jako ostatním lidem.

 

Proč peníze nedoplácet, ale zvolit si vlastní finanční zajištění na důchod?

Z finančního hlediska je však výhodnější vrácené peníze ze zrušeného II. důchodového pilíře investovat a peníze do I. pilíře nedoplácet. Do I. pilíře se by se sice doplácela nižší částka než byla vrácena, neboť do II. pilíře odváděli účastníci celkem 5 % z hrubé mzdy (3 % z ušetřeného pojistného do I. pilíře a ještě 2 % z hrubé mzdy navíc).

 

  • Pan Novák z našeho praktického příkladu vložil do II. pilíře celkem 72 000 Kč (40 000 Kč x 5 % x 36 měsíců). Lidé s vyšší mzdou vložili do II. pilíře ještě vyšší částku, pokud byli účastníky v II. pilíři po celou dobu jeho existence.

 

Doplacením povinného pojistného do I. pilíře by se státní důchod dle aktuálně platné legislativy zvýšil v jednotkách stokorun, v závislosti na délce účasti v II. pilíři a výši odvodů do II. pilíře.

Výhody vlastního investování

Naspořené peníze za krátkou dobu trvání v II. důchodovém pilíři je výhodnější zhodnotit ve vybraných finančních produktech, které odpovídají vlastnímu investičnímu profilu. Účastníky II. důchodového pilíře byli převážně lidé, kteří chtějí být zodpovědní za svoji životní úroveň v penzi. Do II. důchodového pilíře vstupovali mnohdy lidé, kteří mají do dosažení řádného důchodového věku i 30 let. Za ta dlouhou dobu dojde ke změně výpočtové formule státního důchodu. V budoucnu se bude státní důchod počítat jinak než je tomu nyní. S ohledem na demografické a ekonomické změny bude výpočet státního důchodu méně výhodný. I z tohoto hlediska je výhodnější uspořené peníze v II. důchodovém pilíři zhodnotit ve vybraném finančním produktu a nedoplácet peníze do I. důchodového pilíře. Pravidelné spoření a investování na penzi by mělo mít pevné místo v každém rodinném finančním plánování.
Žádost o bezplatný návrh
VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Odeslat žádost o návrh VÝHODNÉHO ŘEŠENÍ FINANCÍ
Máte dotaz k finančnímu plánu?
Zeptejte se nás!

Chci zodpovědět dotaz